Reklama

Reklama

Okupace

(seriál)
  • Norsko Okkupert (více)
Norsko / Francie / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Hrají:

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(24)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

(více)

Recenze (129)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Obsahuje nepřímé spoilery! Myslím, že nebudu až tolik přehánět, když Okkupert označím za norský, potažmo evropský Homeland. Ten vlastně začínal docela podobně. Na aktuální politické situaci vystavěl "co by, kdyby" fiktivní zápletku, která se sice vyčerpala, ale seriál jel dál a přinášel zápletky nové a nové, stále palčivé aktuální. A nejinak je na tom i Okkupert, který první dvě série staví na myšlence, co by se stalo, kdyby Spojené státy byly v rámci NATO mimo hru (a měly proto Evropu taktříkajíc na salámu), EU by byla energeticky úplně v hajzlu a kvůli tomu činila daleko prohnanější a pragmatičtější kroky, třeba dovolila Rusku okupovat Norsko. Upřímně, čekal jsem ve finále trochu něco jiného a celé to atraktivní téma okupace (které není až tak klasickou násilnou primitivní okupací, jakou rusák běžně předvádí) mi nepřišlo ani zdaleka vytěžené tak, jak by mohlo. Okkupert je především slow-burn politický thriller, ale velmi dobrý politický thriller, kde žádná z postav není ani zdaleka černobílá a po celou dobu není úplně jasné, komu vlastně fandit. Výtek bych měl jenom pár. Za prvé, tempo by občas potřebovalo trochu nakopnout - některé počáteční díly se dost vlečou a na zlomové momenty si musí divák docela dlouho a trpělivě počkat. A za druhé, zejména v první sérii, mají scénáristé rozjetých několik linek, které z dílu na díl najednou naprosto vyšumí do ztracena. Jako kdyby na ně scénáristé zapomněli. Působí to blbě. Největším překvapením je pro mě ale ne až tak dobře hodnocená třetí série. To, co zprvu spíše působilo jako trochu zbytečný dovětek, postupně vyústilo v parádní finále. Postavy stíhá jejich minulost, situace se jim vymyká z rukou a uvědomují si, že jsou jen pěšáky ve velké politické hře, ze které jen málokdy vede cesta ven. Tvůrci u toho navíc krásně nastíní velká témata, která vychází z velmi oprávněných a aktuálních obav - klimatické změny a s tím související tlak na zelenou energetickou politiku, zasahování do svobodných voleb, kyberútoky, aktivity kremelských trollích farem a nebezpečí fake news a obecně, čím dál tím více se zvyšující vliv Ruska na evropskou politiku a stupňující se tlaky na mínění veřejnosti. Ve finále mě fakt mrzí, že Okkupert, i třeba pod jiným vhodnějším názvem, nepokračuje podobně tak, jako pokračoval Homeland poté, co se linka s Brodym nadobro vyčerpala, a nerozvíjí tato témata dál. Protože seriál z atraktivního a neokoukaného prostředí současné evropské politiky je něco, co tu akutně chybí. Fritt Norge! ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Chyba, očekávat od toho ruskou invazi ve smyslu Red Dawn. Studené válce odzvonilo a metody konfliktu jsou mnohem sofistikovanější. Norové se toho nebáli a servírují dost možná nejzásadnější politický komentář dneška. Překonat zdánlivě nekonečné první čtyři díly, kdy se pomalu nahazuje zápletka a představuje plejáda hrdinů, z nichž za hlavního si můžete vybrat kohokoliv dle libosti, je po zásluze odměněno druhou polovinou, kdy pomalé tempo sice nezrychlí, ale tvůrci začnou velmi bedlivě budovat ucelený obraz fungování moderní války, která nemusí nutně znamenat řinčení zbraněmi, odhalují sílu a slabiny diplomacie, a že papírová spojenectví nemusí nutně vždy znamenat spolehlivost v opravdovém střetu. Otázky kolaborace a státem (ne)posvěcených buněk domobrany na hraně terorismu included. 4 a ½. (Prozatím, slíbená druhá sezóna dává tušit pořádné grády.) ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma, nezajímavé zpracování. 1) Spoiler. Základní východiska příběhu nedávají smysl._____ a) Útlum těžby ropy přece neproběhne ze dne na den, je to spíš záležitost několka desítek let, tím spíš, když na dodávkách závisí další země._____ b) Jak se podařilo Norům zbavit se přes noc závislosti na motorové naftě například v dopravních prostředcích?_____ c) Představa Ruska jako poslušného pejska Evropské Unie je vskutku zábavná. Jaký zájem by mělo Rusko na udržení norské těžby, která mu konkuruje?_____ 2) Logické lapsy jsou i v samotném příběhu._____ 3) Když vypneme kritické myšlení, zůstane nám ke sledování zajímavý příběh, zvláště pro národy, které mají podobnou historickou zkušenost. Praxi bezohledné mezinárodní politiky zobrazuje film vskutku výstižně. Vůbec nemám pocit, že by šlo o politickou fikci._____ 4) Bohužel však celé zpracování je neobyčejně fádní a jednotvárné. Jako když dostanete na talíř flák dobře uvařeného hovězího se suchými bramborami, bez másla, bez koření, bez chutě. Silné emocionální situace prošumí jen tak mimochodem a divák, který se jen na okamžik ohlédne, si jich ani nevšimne. Nabízí se srovnání se šťavnatým americkým počinem House of Cards._____ 5) Z herců mě vedle spousty zajíčků zaujal především pěkný 32letý Eldar Skar (bodygurd zprostředkovatel Djupvik)._____ 6) Psáno po první řadě. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Tak tomuhle se říká držet prst na tepu doby - bohužel. Okupace se díky vysoko postaveným "production values", velmi dobrému obsazení (potažmo hereckým výkonům) a příběhu obsahujícímu správný poměr nečekaných zvratů a logických reakcí/vývoje může stát kultovní záležitostí. Přísahal bych, že úvodní titulky desátého dílu začínají slovy "Česká televize uvádí RUSKÝ koprodukční seriál":) Velmi dobrá práce, nezbývá než čekat, zda druhá řada naplní vysoká očekávání, a doufat, že s dosud zajímavými osudy svých hrdinů naloží stejně promyšleně, jako se to evidentně dělo doposud. Řekl bych, že Česká republika přijme Okupaci mnohem lépe než některé jiné země - s řekněme pragmatismem našich spojenců a touhou větších sousedů panovat nám máme bohaté a ještě ne zcela historické zkušenosti. A vzhledem k současné geopolitické situaci rozhodně neuškodí si ty zkušenosti názorně připomínat. A pak by to ještě chtělo něco z nich vyvodit, ale to už je jiný příběh... Hodnocení 1939 nebo 1968 procent si schovám pro případ vydařené druhé řady:) Zatím ode mě 90%. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Okupace patří do skupiny děl, které se točí kolem toho, co by se stalo, kdyby... Hvězdičkovou nadílku budu řešit až s dokoukáním posledního dílu, ale už dnes si můžu s klidným svědomím dovolit napsat komentář, protože v tom základním mám jasno. Jednu hvězdičku ztratí seriál proto, že v něm selhávají východiska, ze kterých se příběh odvíjí. A to hned z několika naprosto zásadních důvodů. Nevím, jak dlouho Jo Nesbovi ležel scénář v šuplíku, ale tipuju si, že ho piloval s týmem spolupracovníků pěkných pár let. Myšlenka, že nám už brzy dojde nafta a spol a co to všechno způsobí její nedostatek za katastrofy, byla široce populární ještě před 10 lety, ale v posledních letech z řady dobrých důvodů vidíme strmý pád cen, zavírání těžebních vrtů z důvodu nízké poptávky a hroucení ekonomik založených čistě na těžbě uhlovodíků. I kdyby došlo k tomu nejkatastrofičtějšímu scénáři, jakým je válka na Arabském poloostrově, Evropa má řadu možností, jak se s tím přes řadu dílčích nepříjemností vyrovnat. Za druhé, samotné Norsko je na těžbě silně závislé, jeho impozantní ekonomický vzestup posledních 50 let financovala právě těžba ropy a zemního plynu a i dnes tvoří tuším 55 % jeho vývozu. No a konečně za třetí, Rusko by v případě hypotetického ukončení těžby norských uhlovodíků místo okupace udělilo norskému premiérovi nejvyšší státní vyznamenání, protože nic jiného by si nemohlo přát. Samo je na vývozu ropy a zemního plynu závislé nepoměrně víc než Norsko, jeho ekonomika snad kromě výroby energetických zařízení a zbraní nic rozumného než těžbu surovin nabídnout neumí. Výchozí situace jinak hodně zajímavého a myslím, že i docela aktuálního thrilleru by mohla vycházet, řekněme, z vítězství madam Le Pen ve francouzských prezidentských volbách a následného rozpadu Evropské unie a NATO za situace, kdy americký prezident dává od Evropy ruce pryč. Konflikt by mohl nastat paradoxně právě z důvodu nálezu nových perspektivních ložisek uhlovodíků podél hranice Ruska a Norského království, kdy Rusko zpochybní stávající hranici a nikomu se nechce za Nory tahat kaštany z ohně. Když pomineme tu nesmyslnou výchozí situaci, máme tady velmi dobře šlapající politický thriller se zajímavými postavami a prakticky nekonečnými možnostmi větvení příběhu, velmi kvalitním hereckým obsazením a tradičně řemeslně dobrou severskou produkcí. Navíc široká koprodukce v tomhle případě znamená i fajnový rozpočet, takže je na co se koukat. Seriál nerozvíjí myšlenku hybridní války, spíš rozvíjí tradiční problém malé země vystavené tlaku mocného souseda za situace, kdy pro ni nikdo nechce hnout prstem. Můžeme si klidně vybavit Mnichovskou smlouvu a následnou trapnou existenci 2. republiky. Takže i z tohohle důvodu by nám osudy hrdinů seriálu měly být docela blízké. I při tak ponižujících událostech se vždycky najde dost těch, kteří z nastalé situace dokážou těžit nebo si dokážou své ústupky donekonečna omlouvat. Každý má co ztratit a většinou neneseme odpovědnost jen sami za sebe. Každopádně Okupaci považuji za hodně nadějný počin na poli evropské seriálové produkce. () (méně) (více)

Galerie (85)

Zajímavosti (7)

  • Zvláštní budova vypadající jako poházené krabice, která v seriálu reprezentuje sídlo norské vlády, ve skutečnosti opravdu existuje a nachází se v Oslu. Slouží jako administrativní budova norského státního energetického a petrochemického gigantu Equinor (dříve Statoil). Budova byla dokončena v roce 2012 a navrhlo ji norské studio Arkitekturlaboratoriet AS. (Rudy_742)
  • Norský rockový zpěvák Silvert Hoyem zpívá úvodní píseň seriálu s názvem „Black and Gold“. Jeho matka Jørun Drevland je zástupkyní norského parlamentu za Stranu socialistické levice. (Trajektt)
  • Ve 2. sérii používají politici a hnutí Svobodné Norsko ke komunikaci na PS4 českou hru „DayZ“  od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru „ArmA 2“. Modifikace „DayZ“ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje „Army 2“. „DayZ“ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. (CRUZ05)

Související novinky

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (více)

Reklama

Reklama