Batman

• USA The Batman (více)
Akční / Drama / Krimi / Mysteriózní
USA, 2022, 176 min (Alternativní 169 min)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

BDups

No jak bych začal, dokonalej soundtrack a to nemluvím jen o “Something in the way” od Nirvany, kterej jsem si oživil a blastil od prvního traileru, ale samotná Batmanova entrance hudba byla tak dobrá, že mi hrála v hlavě ještě dlouho po filmu, prostě kvalita. Kamera skvělá a efekty taky. Pochmurnější detektivnější Batman paráda, konečně po dlouhý době něco nebyla sluníčková mainstream superhrdinská sračka, ano mluvím o tobě Shang Chi. Návrat k názvu “Detective Comics” se povedl a překvapivě Pattinson sedl na roli emo netopýra výborně. Penguin taky skvělej a Riddler taky. Tenhle Batman je za mě lepší než “Batman začíná”, minimálně na stejný úrovni jako “Temný rytíř povstal” a chybí mu jen kousek k samotnýmu Grálu “Temný rytíř” ale tam bude vždycky Heath Ledger difference. Ale samo o sobě být lepší než 2 Nolanovi filmy z jeho trilogie je obří úspěch. Výborně zvládnutá detektivní fáze a navozování atmosféry. Teď k těm pár negativům co film má. Za mě zbytečně na sílu udělaný finále na stadionu, ta část byla zdlouhavá nedávala moc smysl a narušila celou tu dobrou atmosféru. Celkově mi samotnej závěr přišel nezvládnutej u 3. hodinovýho filmu musí být závěr propracovanější, nápad s přehradama a střílením do lidí top, ale je potřeba ho zpracovat líp. Jak by řekl klasik “nápad dobrej, provedení horší”. No a asi se nejde nevyjádřit ke konci a to mi zůstává jen otázka “Proboha proč už zase?!” Asi 50. provedení Jokera a už teď všichni ví, že lepší než Ledger nebude. To je tak obří risk kterej může tý franchise spíš ublížit než pomoct. Mohl být Mr.Freeze,Scarecrow,Two-Face tihle všichni se dají udělat líp. Tak jako jejich Penguin je za mě nejlepší Penguin co kdy byl. Tak proč se proboha pouštět Jokera nebo Banea tyhle dva bych nechal v trilogii Temnej rytíř odpočívat a zkusil zvěčnit jiný záporáky. Jako z komerčního hlediska je ten tah jasnej, Joker dotáhne lidi do kin, ale za jakou cenu? Upřímně doufám, že je tohle rozhodnutí nezničí, protože by to byla škoda, timhle zabít tuhle novou slibnou “franchise”. ()

Fibonacci

Švetelko ked sa objaví na oblohe, vun priskače. kliše šašlikove akčňakove, uzasna hudba a obdivuhodna maska farela. ale 3 hodiny? preco tak vela? dvojka? no toto... Videné v kine Galéria s pánom Seburgim a Patkaňarkou 🔝😉 ()

MatyRock

Chlapec: „Pane Batman z Vás se stal prvotřídní detektiv?“  Batman: „Já jsem phomsthaa!“  Nádherně natočený, zrežírovaný a zahraný kriminální příběh o jednom z největších komiksových detektivů vůbec. Batman je konečně tím detektivem, kterého známe z komiksových sešitů, což této postavě v audiovizuální podobě dodává nový svěží vítr. Robert Pattinson je v roli netopýřího muže skvělý, v roli Bruce Wayna si ho netroufám hodnotit hlavně kvůli velmi malému prostoru, který civilní Bruce má. Trošku mě to mrzelo, ale na druhou stranu to dávalo z příběhového hlediska dobrý smysl. Podobně jsem vnímal i Alfréda v podání Andyho Serkise. Ovšem o ostatních charakterech bych mohl mluvit pouze v superlativech. Paul Dano je vynikajícím záporákem, Colin Farrell jako tučňák k nepoznání a Jeffrey Wright druhý nejsprávnější komisař Gordon. Zoë Kravitz má patřičnou chemii a jako Catwoman funguje. Akce je velkolepá a ještě více potěší, že tvůrci nesází na CGI efekty a mnohdy si jich nelze ani všimnout. Michael Giacchino se postaral o hudbu, která dotahuje již skvělou atmosféru k dokonalosti. Lehce osekanější stopáž, méně dějových linek nebo lepší fázování (vlastně se tam toho stalo tolik, že mi některé věci splývají), o trochu silnější závěr a byla by to dokonalost. Silný blockbusterový zážitek, který se nedrží zajetých kolejí a osvědčených taktik Hollywoodu...8/10 ()

prucky23

No opravdu smíšené pocity.. Za mě nesmyslně dlouhá stopáž filmu, kdy už po první hodině jsem se pravidelně začal dívat na hodinky a pokračoval jsem v tom po celou dobu filmu s nadějí, že už bude brzy konec.. A hlavně kdybych už v půlce filmu věděl jak slabý bude konec, nevím zda bych v kině vůbec zůstával.. Film opravdu docela dost připomíná filmy jako Zodiac nebo Sedm, ale jejich kvalit bohužel nedosahuje, prostě u těchto zmíněných filmů se bavíte mnohem více.. Celý ten příběh mi nějak vůbec nesedl a při odchodu z kina jsem si říkal proč vůbec takhle vznikl. To, že je temný a rádoby psychologický by mi ani nevadilo kdyby to dávalo smysl a sedělo to dohromady. Joker s Phoenixem byl take velmi psychologický a depresivní, ale opravdu dobře udělaný a i když bych ho nepotřeboval už shlédnout vícekrát, tak se dalo jak před hereckými výkony tak filmem smeknout, což se u nového Batmana alespoň za mě opravdu nedá.. Jediné co oceňuji(jednou hvězdou) je to, že se snažili přijít s novou-vlastní(nevím jestli dobrou) verzí Batmana - Bruce Wayna.. Bydlení a skrýš místo velkého starého sídla ve Wayne tower, kulhajici - né moc starý Alfred o holi, stálou sluzku v domě jsem v jiných Batmanech také nezaznamenal.. Celkově film bez kterého bych se obešel a ani nemám touhu si ho někdy pustit znovu. ()

Kecupak

Očekávání jsem měl vysoké. Více než rok jsem se těšil, až na Batmana vyrazím do kina a uvidím temnou kriminálku. A teď jsem tu a všechno, co jsem očekával se splnilo. Temnost Gothamu je vynikající. Takhle deep Gotham plný korupce je ten, který miluju. Akce, když už tam je, tak je senzační a výborně sestříhána, realistická a prostě úžasná. Vždyť ta automobilová honička byla skvostná sama o sobě. Herecké obsazení a výkony všech herců výborné. Chemie mezi Batmanem a Gordonem fungovala pomalu lépe jak v Temným Rytíři. V podstatě nemám co vytknout. Na co jiného vyrazit do kina, než právě na tohle. ()

jmennno

Na to, že jde o Batmana, je zde málo akce. Ale asi to byl záměr. Asi začínám mít slabost pro Roberta Pattinsona. Čím dál tím víc, se mi jeho herectví začíná líbit. Musím říct, že mi si jeho polámaná psychyka líbila natolik, až mi ho bylo líto. Ani mi nevadila nezvykle dlouhá stopáž. Hezky se na to dívalo.Film měl moc příjemně temnou atmosféru. Odcházela jsem z kina spokojená. ()

oleg121

Nie je to dokonalé a posledná hodina začne škrípať, avšak skutočnosť, že Reeves sa nebojí Batmana držať pri zemi, nepokúša sa výrazne pretlačiť fakt, že je to superhrdinský film a je s tým úplne v pohode, dáva najavo, že ďalší reštart série má zmysel. Batman by v tomto filme vôbec nemusel byť Batmanom ale úplne neznámou postavou a filmu by to vôbec neubralo. A rovnako by to mohlo byť aj u ďalších ikonických postáv. Toto totiž nie je komiksovka ale poctivá detektívka typu Zodiac alebo Seven, ktorá si komiksové postavy len vypožičiava. A za tento odvážny prístup palec hore. Obzvlášť preto, ako veľmi to Reevesovi vyšlo. ()

Egl

Povedlo se to. Fakt hodně. Díky trailerům jsem měl očekávání až u stropu, a Matt Reeves je všechny kompletně zbořil a několikrát předčil. Strašně se mi líbil Gotham, který je neuvěřitelně prohnilý, temný, depresivní a zkorumpovaný více než kdy předtím, neustále tady prší a film na vás hodí pesimistickou atmosféru hned v prvních pár scénách, které jsou mimochodem fenomenální. Samotný Batman je jedním slovem fantastický. Pattinsonovi tahle role totálně sedí a Batmana si dává na jedničku, stejně jako jeho civilní podobu Bruce Wayna. Hodně pozitivně mě překvapila Zoe Kravitz jako Catwoman, od které jsem moc nečekal, ale nakonec jsem byl velice příjemně překvapen. To samé můžu říct prakticky o celém hereckém složení, zejména pak doslova démonický Paul Dano jako Riddler mi na dlouhou dobu utkvěl v paměti (jeho kostým je naprosto parádní a geniální). Tříhodinová stopáž by se mohla na superhrdinskou sólovku zdát moc (například u Endgame je to o dost pochopitelnější), ale uteklo to jak voda a každá scéna má ve filmu svůj smysl a jedinečnost, a tak není důvod, aby byl snímek kratší. Na superhrdinský film má Batman málo akčních scén, a je to dobře: ty nejlepší momenty ve filmu byly právě čistě konverzační nebo např. pohřeb, prozkoumávání sirotčince, chemie mezi Selinou a Brucem atd., a místy akčnější sekvence je jen třešnička na dortu. Hudba Michaela Giacchina je hrozně parádní a všechny scény krásně podtrhává. Kolem a kolem, byla to neskutečná podívaná, jeden z nejlepších počinů od DC a jasných 9/10. ()

MAKUON

Depresivní a temná armosféra se dá už od začátku krájet a komisař Batman přichází na scénu, aby vyřešil vraždu, kolem které je plno otázek a nejasností. Tak nějak jde shrnout jednoduše hlavní děj. A cením Matta Reevese, že se rozhodl jít tímto směrem. K Batmanovi se to hodí a alespoň je to nějaké osvěžení série. Herecké obsazení mi sedlo, jako prdel na hrnec, akorát postava Penguina mi přišla, jako jen nějaká výplň pro vybudování nějakého charakteru pro další díl. Trošku mi chyběla nějaká ta krev a ta Batmanovská brutalita, ale to se dá odpustit a do příštího dílu napravit. I přes to, že měl snímek 3 hodiny, tak mi utekl jako voda a přinesl skvělý zážitek od začátku až do konce. Už se těším se na pokračování. 80% ()

Yzzyoff

Solidní, temný blockbuster, který potěší absencí digibordelu, atmosférou a slušným scénářem, podpořeným dobrými hereckými výkony. Reevesův Batman mísí detektivku s noirem, která však využívá komiksového vyprávění. Nechybí napětí, akce, ani nadhled, který ho odlišuje od Jokera. Ten se sice nabízí ke srovnání, ale kromě atmosféry, nemají mnoho společného. The Batman se totiž nesnaží o psychologizaci a drží se zajetých kolejí. A dělá to vesměs dobře. Mezi vady na kráse patří „dva konce“, které natahují stopáž, možná zbytečně, i když z hlediska příběhu to dává smysl. A pak hudba, která je poněkud fádní a snadno zaměnitelná s mnoha filmy z podobného spektra. ()

Muffin

Když už to chtěli natočit tak realisticky nemuseli herce tlačit do toho netopýřího kostýmu ;)  Tím chci říci, že se nevyplácí překračovat hranice žánru. Batman je stále trochu komiksová pohádka a jako takovou by bylo dobré ji respektovat. Ve světě kde chybí i pořádné technologické hračky a mimořádné instinkty, působí jeho kostým nadbytečně, až legračně. ()

JOHNZI

Bezmála tři hodiny temnoty, špíny, deště, deprese a strachu. Nový Batman je především noirová detektivka a tísnivé drama, než akční komiksový výplach. Pattinson byl skvělá volba, stejně tak Paul Dano jako Riddler. Úžasná hudba, těžkotonážní akce, reálné kulisy a všudypřítomný Gothamský hnus. Jsem nadšen! DC jde správnou cestou. ()

kavralajka

Tahle atmosféra a vizuální stránka byla, dle mého soudu, přesně to, co filmovému Batmanovi za poslední roky chybělo. A Robert Pattinson v roli netopýřího mstitele byl, přes mou počáteční nedůvěru, přesně tou pomyslnou třešínkou na dortu. Pecka! ()

Bamban

Bravo! Toto je přesně film, u kterého chcete mít ten první zážitek z kina. I když by filmu slušel sem tam nějaký prostřih, přitlouklo mě to k sedačce díky skvělé atmosféře, kterou výborně podtrhla hudba, kamera a opět ta hudba. Troufnu si říct, že Batman Pattisonovi sedl, stejně tak jako dalším hlavní postavy jejich protagonistům (Kravitz, Dano, Wright). Jediný kdo mi moc nesedl byl Serkis coby Aldréd, ale tady jsem možná jen zmlsaný Cainem... Každopádně za mě skvělý počin. Zmínil jsem hudbu? ()

NejkubaCZE

Komiksově nejpřesnější Batman, kterého jsme kdy dostali. Matt Reeves je génius, každá minuta, každá scéna je absolutně geniální, kinematografie je na absolutním vrcholu, neuvěřitelná atmosféra, skvělá hudba, skvělí herci. V tomto filmu je hlavní především děj, akčních scén je tu méně a o to více si je divák užije. Tento film nemohl být v ničem lepší. ()

Saturnalia

Herecké výkony byly dobré, Pattinson celkem zaválel a DC udělalo dobré rozhodnutím, že se posunuli z Jokera na nové záporky, aby předešli už obsesivnímu porovnávání a dostali divákovu pozornost na batmana. Hudební část byla dobrá. Celý film se ale velmi vlekl, scénář i děj byl předvídatelný, postavy mezi sebou neměly skoro žádnou chemii a některé scény byly absurdně vtipné, což není při extrému avsurdity na škodu, ale tady to zůstalo na celkem nezajímavém mrtvém bodě. Bojové scény končí často deus ex machina - buď logicky nesmyslné nebo fyzicky neproveditelné. ()

Belphegor

Není to film, který bych si chtěl pustit znovu, to například o Temném rytíři říct nemohu. Pěkné obrazy, batman povedený, uměl bych si s ním představit budování DCU, též s Catwoman. Příběh, jak už bylo tisíckrát napsané, je kriminální, ovšem mimdblow nepřišel, ačkoliv tam pár překvapení je. Možná za to může pomalé tempo. Možná to chce další projekci k docenění, ke které se tedy asi dlouho nepřinutím, protože, jak jsem už psal, úplně to nepotřebuji vidět znovu. To, že by Batman par krkolomných pádu v reálném životě nepřežil, to dokážu odpustit, je to přece komiksárna, ale dodávky, které dokáží odbouchnout hráz okolo celého města, aby to to město zaplavilo... no nevim, to je divné, jak strategicky tak i logicky. Ale dejme tomu... Horší je ta kriminální část, občas to nedokázalo udržet mou pozornost, a ani nepřichází žádný moment, který bych si ze snímků odnášel, kromě perfektně a efektně zvládnuté dálniční honičce. Prozatim to na mě působí rozporuplně, nejdřív jsem chtěl dát čtyři hvězdy, po odchodu z kina a dumánim nad tim, si říkám, že je to něco mezi třemi a čtyřmi. Ovšem za ten zvládnutý ponurý Gotham, pěkně komponovanou kameru a sympatickou Catwoman dám nakonec ty čtyři. ()

TotalCarnage

The Batman Krajší začiatok môjho kinematografickeho roku 2022 som si ani nemohol predstavovať. Matt Reeves prišiel s úplne novým typom superhrdinského filmu. Namiesto klasickej akčnej komédie to bol poriadny detektívny thriller s prvkami noiru, s psychopatickym vrahom ako z filmu Zodiac/Seven. Začal by som negatívami ktorých je fakt málo. Bruce Wayne ako miliardár a playboy sa tu vo filme nevyskytuje takmer vôbec keďže ma celý čas na sebe svoj batmaní kostým. Taktiež ani Alfred tu nemá toľko času ako v Nolanovej trilógii preto ich jediná emočná scéna nemá taký šmrnc aký by mohla mať. Jim Gordon je síce zahraný bravúrnym Jeffreym Wrightom výborne, no pôsobí tu mňa trochu nesamostatne a nekoná nič na vlastnú päsť. Finálny súboj mi pôsobí ako trochu downgrade oproti zvyšku tohoto filmu. Prejdime však na pozitíva ktorých je fakt veľa. Začal by som kriminálnou zápletkou ktorá je super a zaujala ma už po pár minútach filmu. Človek až po samotný koniec filmu nevie záver "Batmanovho vyšetrovania" preto je potrebné sa sústrediť na každú minútu rozprávania,pretože sa môže stať že sa človek zapletie do toho čo vlastne sa stalo. Batman má výborný a hlavne veľmi praktický kostým ktorý z neho robí tank v ľudskej forme. Kriminálnici sa ho boja už od prvého momentu keďže ich za tie 2 roky pomlátil iste niekoľko. No najviac ma na ňom bavila jeho vyšetrovacia schopnosť v spolupráci s jimom gordonom a catwoman, ktorá tu síce hraje iba vo vedľajšej linke no jej postava je prešpikovaná cez celý film. Ďalej by som chcel pochváliť maskérov ktorý urobili z Collina Farrela Pinguina ktorého by nikto na prvý pohľad nespoznal. Naháňačka Batmana a Pinguina je jedna z najlepších akú som na veľkom plátne videl. Gotham pôsobí ako skutočne špinavé a skorumpované mesto,ako vo filme Batman Begins(2005), čomu napomáha fakt že väčšina scien sa natáča v noci a v daždi. No film si ma získal už od prvej scény hlavným záporakom, Riddlerom. Bol strašidelný,brutálny, pochopiteľný a hlavne negenerický. Scéna z pohrebu patrí k tomu najlepšiemu z celého filmu. Paul Dano je vo filme možno 15-20minút z celého filmu no keď už sa objaví a povie/odhalí jednu zo svojich hádaniek tak to stojí za to. Záverom by som rad podotkol že pozitív by som mohol napísať ešte niekoľko no myslím si že je to zbytočné. Som rád že tento film stojí samostatne a nie je prepojený so zvyškom DCEU keďže to by režisérovi poriadne zaviazalo ruky. 4.5/5. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023