Batman

• USA The Batman (více)
Akční / Drama / Krimi / Mysteriózní
USA, 2022, 176 min (Alternativní 169 min)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

moviechecker

Bylo to tak temné, až jsem celý potemněl :-D. Příběh nebyl špatný, ale během těch dlouhých 3 hodin jsem se několikrát přichytil, že se nudím. 3 hodinové filmy prostě zabíjejí kinematografii. Obsazení Batwoman a Gordona se mi líbilo, bohužel Pattisonův bledej upíry ksicht s jedním výrazem během celé doby filmu na ten jsem si nezvykl. Balea u mě z nejlepšího Batmana nesesadil. Dal bych tomu tak 3 a půl hviezdičky. ()

hrumsrt

Ani si nedovedu představit, jak je dobře, že filmy s Baleam jsou vlastně poslední s Batmanem. Jelikož následující dva s Benem Affleckem jsou trošku specifické a rozhodně to není netopýří sólovka (ale jak se tuším dočtete i ve zdejších zajímavostech, tak film s Affleckem byl na stole). Tedy od posledního Batman filmu je tomu rovných 10 let. Jasně, každý nástupce Nolana to bude mít s Batmanem těžké, jelikož on tuhle značku vyzdvihl k absolutnímu stropu. Takže, když se objevily zprávy, že nový film o legendárním netopýřím mstiteli bude mít ve svých rukách Matt Reeves, rozhodně ve mě nevřela nějaká honosná očekávání. A velmi podobně tomu bylo v případě obsazení hlavního hrdiny. Robert Pattinson je znám především jako ten bledý kluk z Twilight ságy, která objektivně není nic moc a hrozně moc cílí na mladé teenky. Dlouho se tenhle britský hezounek hledal a zakopával o spíše průměrné filmy, až přišel rok 2019.. Právě v tomhle roce jeho kariéra nabrala jiný směr, kdy následuje dvouletá série opravdu dobrých filmů. V každém z nich se ukazuje o kolik více toho v něm je, v každém se potvrzuje jaké plýtvání talentu to těch 10 let bylo... Až do toho vrazil vidle The Batman. Moje očekávání byla taková střídmá, jakože tušil jsem, že by mělo jít o adepta na film roku, nicméně Nolanově trilogie se vyrovnat asi nedá. I přes porci filmů, které jsem za celý život viděl, tak pořád jsem nenašel lepší snímek než je Temný rytíř. Překvapuje mě jaký film jsme dostali, jelikož tohle ani zdaleka není obyčejná komiksovka a vůbec celkově jde o dosti masivní epos. Kolik se toho do jednoho filmu nacpalo je obdivuhodný a celý ty tři hodiny to šlape jak má. Poctivě atmosférický a temný snímek, který Vás hned z úvodu ponoří do nového Gothamu. Hned ta úvodní hudba je dokonalá! Zase se potvrzuje, že na netopýří filmy se musí najímat jen ti nejlepší skladatelé. Co jsem si ocenil, je, že konečně někdo neměl potřebu nám zas a zas představovat tu scénu po divadle, aneb jak se Bruce stane sirotkem. Je to zbytečný a okoukaný.. Ono vůbec v tomhle si to neláme hlavu, že by nám ty postavy nějak představovali, postav z Gothamu tam je hodně a podle mě je více než vhodné dopředu vědět, kdo je kdo, takže pokud jste netopýrem nepolíbení, může to haprovat. Už před rokem jsem četl, jak velký krimi to bude, jak opravdu bude Batman něco vyšetřovat a krůček po krůčku skládat ten obrázek zločineckého zlosyna. Ale i Nolan tyhle prvky zobrazil, ať třeba nejsou tak jasné. Poprvé vidíme, že by Batman byl součástí policie, že se na něj ohlíží komisař Gordon a prosí ho o rady. Avšak všechno má svoji cenu a tady je tomu zcela určitě akce, neříkám, že by mi nějak chyběla, ale jako koření do toho všeho bych si jí představoval malinko více. Zbytek hereckého ansámblu zvládá v klidu sekundovat Bruceovi, a jak již tomu bývá ho i někdy převýšit. Perfektní výběr Catwoman! Zoë Kravitz má přesně ty prvky, které tahle postava má splňovat. Je roztomilá a přesto taková divoká! Záporáků tu máme tentokrát více - Tučnák a Hádankář - oba jsou perfektně obsazení a hlavně dokonale zahraní. Jaké charizma čiší z namaskovaného Colina Farrella je neuvěřitelný! Borce div, že poznáš a ještě v celé té masce si to zahrál zcela parádně. Na to, že toho prostoru nebylo zase tolik, tak pokaždé byl na scéně cítit. Spolu s ním, ale nezávisle, je tady Hádankář, který upouští od své komiksové trošku střeštěné povahy a dokazuje, jak se píší postavy. Perfektně si hraje s Batmanem, až mu vystaví cestičku přesně tam, kam potřebuje(me). Zase jen další ukázka toho, že svaly zapotřebí nejsou. Jako krimi si to s sebou nepřináší žádné megalománské zvraty a překvapivá rozuzlení a samotné finále není zase tak moc wow, když nakonec dostaneme "jen" skvělou akční sekvenci s partou fanatiků. Jako Batman film naprosto vyhovující a skvěle zpracované. Ale tentokrát zůstáváme jen v šabloně Batmana, tedy snímek nemá takový přesah a tak čiře geniální myšlenky. Je to skvělý návrat k původnějšímu chápání Batmana a tomu, jak tahle značka kdysi vypadala. Ovšem ve všech dílčích aspektech je dohnaná do perfekce, takže je z toho nejlepší verze sebe sama. Ta stopáž je crazy a chce to jisté sebezapření si to celý užít, ale stojí to určitě to! Jestli tady nebude sequel, tak už nebude nikde. /viděno v kině/ 90% () (méně) (více)

Antrey

Snižuji hodnocení prakticky jen kvůli délce. Film by stejně dobře fungoval i bez Batmana - je ovšem otázkou, jestli to je dobře nebo špatně. Každopádně po nijakém traileru příjemné překvapení a za mě 4.5* ()

TheSompeque

Tak, jak byl unikátní před lety film Joker, tak stejně, ne-li víc je skvělý i tenhle kousek. Zapomeňte na předsudky o superhrdinských filmech, kde super týpci s pláštíkem dávají na frak záporákům a při tom stíhají zandávat hlášky, které se hodně zoufale snaží o humor. Ne, The Batman je vážnější, surový a drsný film, kde napětí je od začátku do konce.  Co záběr, to unikát. Vážně jsem nikdy neviděl tak propracované scény, hra se světlem a stínem (s tím hlavně) je tady dokonalá. Autorům se podařilo udělat pořádně ponurý a temný Gotham. Bez hudby by to nebylo ono, celý film provází jedna hlavní melodie, která se skvěle podtrhuje postavu temného rytíře a její různé alterace pro každou scénu jsou parádní. Má to skoro tři hodiny, ale já jsem si přesto přál, aby nikdy nepřišlo finále, což se mi u filmu nikdy nestalo. Při titulcích jsem si začal postupně uvědomovat, kolik událostí a zvratů zvládli autoři vtěsnat do jednoho filmu. Všechno do sebe perfektně zapadá a vy jenom s napětím sledujete, co se stane dál.  Před premiérou si většina lidí dělala srandu z Pattinsona, že „lmao, tenhle upír ze Stmívání má být Batman? To nebude fungovat.“ Tak moc se mýlili. Pattinson dal charakteru chladnost a tajemnost, kterou má v komiksech. Byl přesně tím Batmanem z komiksů, kterého si fandové přáli. Jde z něj strach. Stejně tak i ze Hádankáře, který na první pohled vypadal směšně, ale nakonec se z něj vyklubal zatraceně děsivá postava. Na to, jak miluju Temného rytíře s Christianem Balem, tak musím říct, že ho i The Batman dokázal překonat. Sakra, tohle bylo naprosto skvělý. ()

Dimo

Dlouhý. Ale taky temný. Noirový. Detektivní. Vtahující. Epický. Nelítostivý. Překvapivý. Nezapomenutelný. No dobrý. Je to fakt dlouhý, ale délku neberu jako mínus, i když by se 20 minut škrtnout dalo, téhleté noirové detektivce ta natáhnutá délka sedí. Nepodíval jsem se ani jednou na hodinky, nenudil jsem se a naopak jsem názoru, že jsem měl tu čest s nejlepším Batmanem. Herci 100%, hudba jakbysmet, zážitek dokonalý. Jo, je březen, ale já troubím Batmana za film roku. ()

Hpatrik

Solidní restart Batmanovského univerza se vším co k němu patří, ale nějak  se mi to nedostalo pod kůži. Herecky dobré ale přesto ničím vyjímečné, což je pro mě takový leitmotif celého filmu, ať už je to režie, scénář, hudba, všechno to dobře funguje a uspokojí, ale ničím zvlášť neohromí. Porovnávání s Nolanovým  Batmanem se dá jen těžko vyhnout, když ho mám tak hluboko v srdci. Reevesův Batman má dvě, tři kulervoucí scény, které vás zvednou ze židle nebo vám z nich naskočí husí kůže, Nolanův Batman jich má ale desítky... Tohle je nicméně úctyhodný pokus hodný pokračování. Slabší 4. ()

dalziel

Temná ,depresívna komiksovka ktorá sa nesie na vlnách lejtmotívu  Something in the way od Nirvany a v akčných momentoch sa zas dá započuť niečo zo Star Wars. Dúfam že tento film zas neinšpiruje armádu kriplov k nejakým tým násilníckym činom v duchu "Real change". 80% .Idem si pustiť Nevermind. Howgh! ()

Razzor_82

"Každá volba má svůj následek." Matt Reeves jde svou vlastní cestou, což neskutečně kvituji. Nesnaží se totiž mermomocí vyrovnat Nolanově nevyrovnatelné trilogii. Nápaditě zvolený směr noir detektivky. Je to jiný Gotham, plný deprese a korupce. Robert Pattinson jako Batman? Dokonale zapadl a jeho přísný pohled v masce je vražedný! Záporák Riddler? Má zajímavou motivaci  ale malinko bych přitlačil v jeho zákeřnosti. Zoë Kravitz jako Catwoman? Hezké ztvárnění sexy kočičí ženy. Úchvatná je honička s novým burácejícím Batmobilem. Ze snímku čiší originalita a sebevědomí. Akce není mnoho ale vše vynahradí temná atmosféra a pružné dialogy. "Pomsta minulost nezmění." 8/10 ()

franzkfk

Chybí tomu Rko, pořádné finále a pár dalších drobností. Navíc se mi to zdá zvláštně střihově poskládané. Na to, že to má skoro tři hodiny, mají postavy velice málo prostoru - kromě záporáků a Kočičí ženy. Asi by to fungovalo mnohem lépe, kdyby se ta kriminální zápletka nezasazovala do komiksového světa, případně ne vyloženě do známé značky. U diváka se navíc počítá s tím, že pokládá Alfreda, Bruce a Gordona za archetypy, které už zná nazpaměť, a proto nemají ani svou vlastní expozici. To se může zdát sice logické, ale mně se to zdá spíš odbyté a rezignované. Co tomu ale nejvíc chybí je pořádné morální dilema, případně nějaká těžká dialogová konfrontace, která by dala zdejšímu světu punc realističnosti a civilnosti, na kterou se tu tak - povrchně - hraje. Ač se může zdát tento svět šedivý a neurčitý, tak jsou padouši stále padouchy a hrdinové stále hrdiny (to platí i pro Catwoman). Ani ten hněv - který v sobě Bruce nesl - nerozvedli, případně neukončili jeho oblouk. Prostě je to divný. A to mi na Reevese připadá jako bídnej výkon. ()

John80

Nová verzia, nový príbeh a nový herci, zaujímavý príbeh z Gotham city ale zbytočne dlhá stopáž, Akcie mohlo byť tiež viac 3* ()

Dm1tr1j odpad!

Postava batmana nemala vplyv na žiadnu hlavnú udalosť okrem posledného zachránenia asi 10 ľudí pred elektrošokom...na začiatku zachranil jedneho ale to bol len taký fight mimo dejovej línie. Takže odpad no. Celkom hovno za tie peniaze natočili. ()

Ivo

Táhlo se to celé jako temný depresivní sopel uprostřed nekonečné polární noci (nebyl jsem si jistý jestli to trvalo tři hodiny nebo tři dny). Pobíhání v kožených halloweenských maskách, beznadějně zasmušilý a za všech okolností prudce nezranitelný Jack "Netopýr" Reacher (ve funkci pomocníka pomocné stráže VB?), tradiční volba starosty ANO a odborný poradce Vin Diesel v oboru vysoce realistických automobilových honiček. K tomu dojemný Glum, pusinkující se černá SM kung fu kočička a moudří okolní občané, pro které prachy, chlast a odstřelení jiných občanů jsou zjevně jediné známé životní atributy. Vskutku inspirující a vysoce inteligentní spektákl. ()

Daiker

Dobře natočené, temné, atmosféra luxusní, herci super..... jen mě to prostě nebavilo..... Matt Reeves je skvělý režisér a jeho opičáci byli super, měl už natočit něco originálního a né další předělávku Batmana..... Nejvíc mi asi na filmu vadila ústřední melodie, která se pořád dokola opakovala..... Pár tónů u opic fungovala, tady mi prostě nesedla....... ()

JBMAVERICK

Je to skvělej Batman a určitě by to byl nejlepší Batman kdyby... Kdyby neexistoval Nolanovo masterpiece. Ten je zatím nepřekonanej. Každopádně DC zase dokazuje, že kvalitou filmů mu MARVEL nesahá ani na kotníky. Silný 4* ()

DAPDO

Po bezchybné trilogii od Nolana, kterej nasadil laťku nejvýš co to šlo, jsem si byl jistej, že už se nikdy nic o Batmanovi nenatočí aspoň na trochu slušné úrovni, která by se mohla Nolanovi přiblížit. Omyl, u Reeveseho Batmana jsem se ani minutu nenudil, i když je to stopáží nejdelší film o netopýřím muži. Reeves nedá divákovi ani minutu vydechnout, napětí, akce střídá akci, divák musí být prostě pořád ve střehu, aby mu nic neuniklo. Gotham byl ve filmech vždycky ztvárněný, ať lépe čí hůře, jako ponurý místo a město, tady je to dokonaný depresivní písní od Nirvany Something in the way, která se k tomu hodí jak prdel na hrnec. A ještě něco, nějak extra jsem nestudoval před puštěním filmu obsazení, takže to, že tam hraje Colin Farrell jsem se dozvěděl až druhý den. Tady je prostě i to líčení na nejvyšší úrovni :-). ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023