Reklama

Reklama

Muž z Hongkongu

  • Francie Les Tribulations d'un Chinois en Chine (více)
Trailer

Multimilionář Artur Lempereu (Jean-Paul Belmondo) je znuděn životem doslova k smrti. Dříve, než si z nudy sám sáhne na život, mu jeho přítel a guru poradí, aby uzavřel životní pojistku. A tak se Artur pojistí na dva miliony dolarů, které v případě jeho smrti dostanou jeho snoubenka Alice a orientální přítel Goh, kterého požádá, aby najal profesionální zabijáky, kteří ho mají zabít. Jenže právě když se tak stane, seznámí se Artur s okouzlující striptérkou Alexandrinou a najednou se mu strašně chce žít. Nezbývá, než se pokusit uniknout všem nástrahám, které na něj najatí zabijáci chystají a najít Goha, aby vrahy odvolal. Ten prý však odletěl rozjímat do himálajského kláštera. Začíná bláznivá honička, která hrdinu zavede nejen do Tibetu a zasněžených himálajských velehor, ale také do tisíce a jedné nebezpečné situace. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

JFL 

všechny recenze uživatele

V rámci historie hongkongské kinematografie a kořenů tamní akční produkce a kaskadérské práce se jako jeden z formativních impulsů uvádí natáčení amerického filmu "The Sand Pebbles" (1966), který je při tom co do akce skromný. Naopak francouzská klasika "Muž z Hongkongu", která o rok dříve vzala ulice britské kolonie útokem, se doposud (přinejmenším v anglicky psaných textech) dočkala maximálně letmé zmínky. Přitom se Brocovu divokou frašku vyloženě nabízí vidět jako precedent akčních komedií Jackieho Chana. Ostatně Belmondo se svou burleskně fyzickou komikou a zásadou, že veškeré krkolomné kousky bude provádět sám, by mohl být přímým vzorem budoucí největší hvězdy zlaté éry hongkongské kinematografie. Hongkongští kaskadérští veteráni francouzskému natáčení přisuzují přinejmenším jednu praktickou inovaci, představilo totiž praxi používání papírových krabic ke zmírnění pádů. Dále se jedná o první produkci, která akci vyvedla ze strojeného prostředí filmových studií přímo do ulic města a v nich inscenovala velkolepé sekvence spojující atrakci krkolomné akrobacie s lokálními exteriérovými prvky, jako jsou lodě kotvící v přístavištích či bambusová lešení. "Muž z Hongkongu" tak současně zastává pro Hongkong i roli cenného historického mementa svými četnými záběry čtvrtí jako Central či Aberdeen a letiště Kai Tak v jejich dávno zmizelé podobě. Stranou ohledů spojených s titulním dějištěm nabízí Brocův film grandiózní parafrázi na bondovky a další opulentní produkce, jejichž hlavní atrakci představuje střídání ikonických světových lokalit. Belmondův hrdina pak zesměšňuje vznešené motivace vážných gerojů, když se hlava nehlava vrhá do dobrodružství na základě okamžitých impulsů a navíc ve jménu egocentrických zájmů, čímž navíc odhaluje vágnost a nesmyslnost konkurenčních McGuffinů. ()

farfalla 

všechny recenze uživatele

Vždy se mi pletly tyto tři filmy - ‘Muž z Ria’ (‘L’homme de Rio’) (1964), ‘Muž z Hongkongu’ (‘Les tribulations d’un chinois en Chine’) (1965) a ‘Muž z Acapulca’ (‘Le magnifique’) (1973). ´Muž z Hongkongu´ je bláznivá komedie, kde všechno rychle plyne bez chvilky přemýšlení. Hodné postavy se mění na zlé a naopak. Jean-Paul Belmondo (Arthur Lempereur) je roztržitě roztomilý a mrštný. Ursula Andress (Alexandrine Pinardel) je velmi hezká, ale špatná herečka. Naštěstí v tomto všeobecném frmolu na tom až tak nezáleží. Po mnoha letech jsem Arthura a jeho partu opět shledala zábavnými. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Další ze šíleně ztřeštěných dobrodružných komedií, plná absurdních situací a kaskadérských kousků samotného Belmonda. Podobně jako u Muže z Ria, i tady se fantazii meze nekladou. Broca s Belmondem byla parádní dvojka a je vidět, že si spolu rozuměli, když spolu natočili více filmů. Však jejich řádění a extempore popisuje Jean ve své knize "Mých tisíc životů" a kolikrát jsem fakt nechápal, jak se tihle dva týpci navzájem hecovali a co všechno na hotelech prováděli:). Zde se Bébel během natáčení seznámil s Ursulou Andress, se kterou potom sedm let žil. Nesmím opomenout naprosto geniální dabing z roku 1967, který celému snímku dodává opravdu jinší rozměr. Vladimír Brabec jako Belmondo v pohodě konkuruje Třískovi, Krampolovi i Moravcovi, kteří ho také dabovali. Další jména jako Miloš Kopecký, Jana Dítětová, Zdeněk Dítě, Lubomír Lipský, Vladimír Šmeral, František Hanus, Otomar Korbelář, Vladimír Hrubý, Oldřich Musil - to je něco tak dokonalého, oni nejenže dabují, ale u toho i hrají!! Umění slova, o tom to totiž celé je! Stará nepřekonatelná škola, nesrovnatelná s dnešní dobou!!! Pozor na druhý dabing z roku 1999, kterej je o ničem!! ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Dobrodružství, honičky, přestřelky, odvážný kaskadérský kousky, převleky, bláznivý situace, krásný ženy ( Ursula ) a především a hlavně neuvěřitelná porce zábavy a smíchu, vlastně my tohle všechno umíme pojmenovat jedním jediným slovem, resp. jménem.....Belmondo ! Pane bože díky za tyhle filmy, protože s nima je ten náš život hned o pár galonů lehčí. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Tohle je docela velká slabota a trapárna. Spíš než na ději si tvůrci dali záležet na kaskadérskejch kouscích po celé planetě. Prej to bylo podle Julese Vernea, ale pochybuju, že ten by takovou kravinu vymyslel. Belmondo dělá co může, ale mockrát jsem se u toho nezasmál - možná když byl v převleku za striptérku nebo když házel tou jeho šílenou patkou. Jinak ty jeho pády a skoky sice taky někdy pobaví, ale tady jde vidět, že je často dělá schválně a už to neni vtipny. Taky blbej českej dabing tomu moc nepomohl - přišlo mi to, jak kdyby ho daboval Vladimír Brabec, což se k Belmondovi moc nehodí. Jinak je to typická francouzská splašená komedie, kde nechybí hromadná sřážka aut, láska ke krásné ženě, dva nevtipní pitomci z pojišťovny a nakonec všechno dobře dopadlo. Dobře? U mě moc ne... ()

Galerie (96)

Zajímavosti (18)

  • Když jsou Alexandrine (Ursula Andress) a Arthur (Jean-Paul Belmondo) zavřeni v celách hongkongského žaláře, mají stejné vězeňské číslice, jen jinak seřazené – Alexandrina 1202, Arthur 2201. (Robbi)
  • Po překvapivém trumfu s filmem Muž z Ria (1964) chtěl Phillippe de Broca vytvořit velkolepý, nevídaný film, který ho ve všem předčí. Diváci ale Mužem z Honkgongu nebyli moc nadšení a kritici nad ním doslova ohrnovali nos. Jean Rochefort, který ztvárnil roli sluhy, film také zkritizoval. Prohlásil, že není dobře natočený a situace v něm jsou laciné. (Pierre)
  • Pro první uvedení v československých kinech byly změněny nejen titulky, což byl u zahraničních filmů častý postup, ale byly také vystřiženy všechny scény se sovětským profesorem Parisem Nikolajevičem Proževalskim (Boris Lenissevitch). Jedním z uvedených důvodů byl dojem schvalovacích orgánů, že je sovětský akademik vylíčen příliš satiricky. (Robbi)

Související novinky

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo

06.09.2021

Přichází smutné zprávy z Francie. Svět filmu dnes přišel o jednu z velkých hereckých ikon, ve věku 88 let totiž v Paříži zemřel oblíbený francouzský herec a producent, charismatický Jean-Paul… (více)

Reklama

Reklama