Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

venalce

JJ Abrams je zřejmě to nejlepší, co se obnoveným sci-fi legendám mohlo přihodit. Nejprve revitalizoval Star Trek a teď došlo i na Star Wars. Samotnou mě překvapil ten rozdíl, který je vidět mezi "novou" trilogií a tímto filmem. Jsou tu záběry a monstrózní trikové sekvence, které před deseti lety prostě nebyly možné, nehledě na to, že tomuhle filmu opravdu sluší 3D, málokdy se vidí takhle povedené práce s tímhle efektem. Na co je ovšem Abrams největší machr, je citlivé spojení starého a nového. Podobnost s úplně první filmem je do očí bijící, včetně pomrkávání na obeznámeného diváka, kterého tak zaplavuje vlna nostalgie. Dojde na tradiční hlášky i staré známé v postavách a rekvizitách, zkrátka radost pohledět. Samozřejmě je i tento film dítětem své doby, což se kromě pokročilých triků projeví jak v současnosti oblíbeném návratu starých herců, tak i v pojetí záporných postav. Jde hlavně o Kylo Rena, který není jen černočerným zabijákem, ale rozervanou postavou s vnitřním bojem, čímž sleduje moderní trend polidštěných záporáků. Spolu s fanatickým Huxem pak soupeří o přízeň svého šéfa jak malí kluci (Andymu Serkisovi opět není dopřána jeho pravá podoba). Celý film je nakročením k dalším filmům a je třeba říct, že jde o vykročením na výbornou. Tohle jsou Star Wars, jak mají být. Předchozí trilogie byla přehlídkou triků s upozaděným příběhem, což ji v běhu času ublížilo. Tahle trilogie zvolila cestu nostalgie a návratu ke kořenům, tak doufejme, že v ní bude zdárně pokračovat, aby se zrodila nová legenda. ()

Kubaso

No vida, přece jen to jde. A nemám na mysli jenom důstojné navázání na legendární trilogii - samozřejmě mluvím o té původní - ale i natočení bijáku se spoustou akce i triků, jež tu ovšem nejsou na úkor děje a jeho aktérů. A i tak se tu nemává světelným mečem každých pět minut, jako kdyby byl pro Jediho tím samým, čím je pro dřevorubce sekera. K mému obrovskému překvapení se mnou osudy a rozhodnutí nových postav cloumaly víc než návrat starých známých, což je pro mě snad největší klad filmu a zároveň příslib toho, že se ještě dočkáme velkých věcí. I proto mi nedělá problém přimhouřit oko nad poněkud okatě a celkem zhusta opakovanými motivy z prvních filmů. Tahle vada na kráse se sice bude s dalšími shlédnutími a přibývajícími léty nepochybně zvětšovat, ale vzhledem k tomu, že mě Abramsem a Disneyem vedená posádka dokázala přimět, abych odpustil a zapomněl Lucasovu trilogii omylů z přelomu tisíciletí, si nové Hvězdné války plný počet rozhodně zaslouží. Přesně tohle jsem si přál vidět. ()

kamiljanda

Jo povedlo se! Působí to trochu jako reboot serie (nové postavy) a remake (Nové Naděje) dohromady a i tak je stále několikanásobně lepší než všechny prequely dohromady. ()

Emerelle

Nějak nevím kde začít, takže začnu od začátku. Do kina jsem se moc těšila, jako fanynka sci-fi i hvězdných válek. A dostavilo se nebetyčné zklamání, buď jsem od filmu očekávala příliš, nebo to byl opravdu spíše chabý pokus o navázání na úspěšnou sérii předešlých dílů. Jediné co film drží nad vodou je samotný fakt, že se jedná o pokračování a tedy i postavy a někteří herci, píši někteří, protože Fin mi tam absolutně nepasoval, myslím tím jeho charakter. Nový záporák nesahá vaderovi ani po kotníky a děj je celkově nějak moc předvídatelný. Výsledkem bylo mé váhání při hodnocení filmu, kdy jsem váhala mezi dvěma a třemi hvězdami, nakonec jsou tedy hvězdy ode mě tři a to jen z toho důvodu, že jsem prostě fanynka. ()

Mishqo

90-100% ... Nová etapa, nové postavy, nový príbeh a nové mystériá. Zase sa pred nami otvára nová subsága s množstvom zaujímavého. Myslím si, že casting nových postáv dopadol na výbornú. No oceňujem aj návrat starých postáv. Rozsiahle ságy ťahajúce sa naprieč desaťročiami mám rád aj preto, že môžem porovnávať technologický progres v kinematografii. Toto bol audiovizuálny orgazmus. Hudba od Johna Williamsa už po niekoľkýkrát ako inak čarovná. Emócie a napätie, všetko bolo. J.J. Abrams ma zase raz nesklamal. Už teraz sa teším ako to bude pokračovať ďalej. ()

romajz15

Následující komentář obsahuje SPOILERY. Kdysi dávno na předalekém webu jsem se dočetl, že knihy z Expanded Universe už nepatří do oficiálního kánonu. Je to rozhodně škoda, tyto příběhy byly výborné a rád bych je viděl formou filmu. Tenhle film není špatný, ale není to Epizoda VII ale remake Epizody IV. Začneme třeba u postav, Rey je dívka z pouštní planety, ze které se v průběhu trilogie stane Jedi, není vám to povědomé? Ženská hrdinka je uvězněná na nepřátelské stanici a Han Solo ji musí zachránit jen s malou skupinkou, není vám to povědomé? Hlavní záporák je borec v masce a černém plášti, řídící se příkazy svého mistra, není vám to povědomé? Finální bitva má za cíl zastavit superzbraň, než ta zničí povstaleckou základnu, není vám to povědomé? Celý film je tak plný odkazů na Epizodu IV, až se sám stává Epizodou IV s modernějšími efekty. Alespoň, že Kylo věděl, že je Han jeho otec, a nedozvěděl se to nám již známým způsobem na lávce nad prázdnotou Já upřednostním originalitu Nové naděje, ale pro člověka který neviděl předchozí filmy, musí být tohle neuvěřitelný zážitek, a tak i já tento film náležitě kladně ohodnotím. PS. Kylo Ren je naprosto skvělá postava, propracovaná od vzhledu až po osobnost. První postava v sérii, která překonává Vadera. ()

Monoxid

Otázka není, zda dát či nedat plné hodnocení. Otázka zní, jak moc nad hranicí škály budou asi další dva díly?! TFA si vysloužila solidních pět hvězd za to, že nic neudělala špatně. Možná se všichni tvůrci až trochu moc báli, aby si nějak neznepřátelili generace fandů, a je cítit, že se někde drželi zpátky, ale podívejme se na ostatní 'první díly' a uvědomme si, že jejich pravá genialita a velkolepost vždy vyplyne až v kontextu následujících dvou pokračování. Uvítala bych taky Director's cut bez nálepky PG13, ale to bych možná s těmi nadějemi přeháněla. Stoprocentně musím vše při nejbližší příležitosti vidět znova! ()

Natabar

Důstojné pokračování, jen to dobývání nové hvězdy smrti až příliš připomínalo IV epizodu. Těším se na pokračování, jen by to chtělo, aby příště scénáristé více zapojili fantasii. ()

Dagoussek

Po shlédnutí filmu jsem měla plno otázek a rozporuplné dojmy, tak jsem si pustila všechny epizody Star Wars a hned mě to bylo jasné. Tento film nemusel být vůbec natočený, na nic nenavazoval, ani ničím nepřekvapil, ba naopak, zklamal. Už tam nebylo to kouzlo Star Wars a Síla jako z předešlých dílů. ()

VasaX

Konečně. Další epizoda. O tomhle se mluví až až, takže stručně. Ano, cítil jsem tam ten kopírák nad první trilogií. Vidím tam ty paralely. No a co? Je lepší inovovat něco, po čem všichni vlastně touží, nebo se pokusit o něco krapítek jiného? S tím jiným se nám to tu moc nezadařilo a vypadalo to jako víc Disney, než skutečná epizoda od Disney. Nové postavy, i nový záporák, jsou skvělé. Tohle je komplet fanservis. A to na všechny strany, jak ortodoxní fanoušky, tak fanoušky univerza a fanoušky kteří byli vlastně vždycky fanoušky, jen se začali projevovat teprve před měsícem... A Ti, co se v tom vrtají mají pocit, že v tom prostě musí najít špínu, jinak by jim svět nedával smysl. Ano, tato epizoda není bez chyby. Ale je skvělá dost na to, abych si mohl oddechnout. Je to tady, není to průser. Je to fajn. Kylo Ren je nový Vader a Poe je pilot Han/Lukova kalibru. A Finn? Ač mu dezertujícího Stormtroopera moc nežeru, bavil mě. Celý mě to bavilo. JJ Abramsi, děkujeme, že ti nadále už nemusím říkat Jar Jar Abrams. A odpouštím ti ten Star Trek. ()

Aven

Snad nikdy se mi nestalo, že bych filmu napálil čtyři hvězďáky a přesto odcházel z kina zklamán. Nová epizoda totiž vůbec není nová - naopak, je to vizuálně hezčí, lépe zahraná a lépe natočená čtyřka, což zamrzí především v příběhové linii, kde většina filmu působí dojmem, že Abrams a kumpáni vzali scénář Nové naděje a přepsali jména postav. I přesto jde o kvalitní filmařinu umocněnou vlnou fanboyovské nostalgie - pokud další epizoda půjde alespoň trochu vlastní cestou a nabídne kvalitnější záporáky, budu naprosto spokojen. ()

Unnamed

“I'm being torn apart. I want to be free of this pain - and I know what I have to do, but I don't know if I have the strength to do it. Will you help me?” Největším nepřítelem pro vychutnání si startu nové Star Wars trilogie jsou očekávání, a cítím, že s nimi mnoho lidí jednoduše nepracovalo, jinak by nemohli být ve výsledku zklamaní. Jedná se o nejlepší film roku? Jistě, že ne! Jedná se o kvalitní film? Rozhodně ano! Star Wars miluji, vyrůstal jsem na nich... ale uvědomuji si také, že i původní trilogie měla své problémy a nebylo jich zrovna málo. To si ale většina zklamaných fanoušků nedokáže či nehodlá připustit a doufají v dílo, které bude "jako původní trilogie" - tedy v jejich očích dokonalé. Omlouvám se, ale původní trilogie nikdy dokonalá nebyla (tři videa, která to pěkně shrnují). Odkazuje se Force Awakens na původní trilogii tak, že to až někdy hraniční s parodií či plagiátorstvím? Ano, a považuji to za největší a jedinou zásadní chybu filmu. Chápu ale také proč k tomuto kroku na začátek přistoupili a upřímně věřím, že epizody VIII a IX budou plné nových originálních příběhů. Jako každý jiný film má spoustu menších chyb, které bych vytkl - ale to každý film, který člověk více analyzuje (a některé věci, které jsou fanoušky často jako chyby vyčítány, chyby jednoduše nejsou... tomu že se vše nevysvětlilo hned v PRVNÍM díle TRILOGIE se neříká chyba, ale základy vypravěčství). Teď to hlavní - pozitiva! Ve finále máme pět nových velmi zajímavých postav (Kylo, Finn, Rey, Poe... a BB-8), které byly i velmi dobře zahrány (což je po epizodách I, II, III malý zázrak). Audiovizuální stránka naprosto nádherná (hence všechny ty nominace na Oscary v technických kategoriích) a náznaky věcí budoucích jsou velmi lákavé. Při čekání na tento film se ve mě mísily pocity očekávání a děsu (po zkušenosti s Hobitem). Ve výsledku musím říci, že se ale žádné fiasko nekonalo. "Teary eyes" momenty byly střídány humornými pasážemi, a i díky všemu pozitivnímu co jsem uvedl výše, se pro mě Force Awakens zařadila mezi top 3 díly ze světa Star Wars. Film se mi tedy velice líbil a upřímně se nemůžu dočkat dalších dílů (jen doufám ve větší kreativní odvázanost). Slabší 5*. ()

JohnSmith

Na prvních Star Wars jsem vyrostl, druhé mě poněkud zklamaly, ale zdá se, že díky Abramsovi mě nové Star Wars velice potěší. Alespoň epizoda VII mě potěšila. Má takovou fajn atmosféru prvních válek i když je pravda, jak píše Xmilden, je to tak trochu remake epizody IV, ale moc pěknej remake. Jen jsem se nějak nemohl ztotožnit s novými herci. Kdyby Adam Driver nesundal masku, tak bych byl naprosto spokojený. Naštěstí má masku většinou pořád na obličeji a vzhledem k tomu, co mu Rey udělala, tak už masku asi nesundá. Prostě mi ten jeho obličej nesedí. Daisy Ridley mě z počátku taky moc nenadchla, ale nakonec to bylo v pohodě. Jen mi jako rušivý element přišel Boyega. Nevím, jaké jsou plány s jeho postavou, ale tomu člověku se nedá věřit a je mi nesympatický. Pokud ale měl takhle fungovat, tak je vše v pořádku. Už se těším na další epizodu. ()

VanTom

Ale jo, na vesmírnou "rodinnou" ságu se podařilo navázat velmi slušně a hlavně s ohromným potenciálem do budoucna. Jen mě ten nový příběh nikdy pořádně nestrhnul, vlastně mě ani nijak zvlášť nezaujal. Byl prostě OK (až na ty vpravdě galaktické náhody), stejně jako nové postavy. To, že víceméně obšlehl kostru Nové naděje, považuji spíše za klad, jen by z něj neměla být cítit ta úpěnlivá opatrnost a bojácnost, protože než aby něco udělal jinak (a třeba špatně), tak se raději do ničeho nepouští. Za mě to ve výsledku vidím na podobně uměřených 7/10 jako u původní Epizody IV. ()

Timak

Proč mám pocit, že jsem celou dobu koukal na Star Wars IV ? Musím uznat, že to je od Abramse zdařilý remake, ale pořád je to jenom remake, bez špetky originality. Já jsem vlastně zklamanej. Ano, noví herci super, záporák sympaťák, BB-8 je větší borec než R2-D2 ale to je tak celý. ()

Trustme

Obdivuji všechny jedince, kteří se orientují v panoptiku postav a děje univerza SW. Zamotané číslování lišáka Lucase, kdy v osmdesátých letech hledali diváci první tři díly. A kdy v 21. století se diví dětský divák proč čtvrtý až šestý díl je trikově undigitální oproti prvním dílům. Propletené rodinné vztahy a odhalení koho kdo je syn, otec, švagr mě zastrašují jako diváka, který je rád když rozezná Yodu od Jabby Hutta. Nevím kdo je temný a kdo bude teprve temný. Nevím jestli tohle dítě je ten, kdo bude jednou mít na hlavě nějakou strašidelnou masku a nebo helmu a nerozumím planetární politice, neboť fakt nevím už kdo je s kým. Sedmá epizoda od režiséra, který na co sáhne, tak promění v rutinu, nudu a zpackání slavných filmových sérií. Zde vcelku pohřbil nějaký posun v ději a prostě ve stylu: dáme divákům nostalgii, původní herce a budeme doufat, že jejich mýtické vstupy budou nepostradatelné a budeme hledat celý film Luka Skywalkera . To mě vždy připomene jako když se točili filmy o Růžovém panterovi bez Petera Sellerse nebo Jára Cimrman napsal Hamleta bez Hamleta. Marka Hamilla nemusí provázet síla věčně. A tak radši v rámci rasových tolerancí je nasazen necharismatický černoušek do hlavní kladné role. Ze záporáka jde okázalá hrůza, ale jen do té doby, než si sundá helmici a ukáže se, že to je mladý neškodný uličník Jan Kraus z Dívky na koštěti. Nestačí přidat novýho robůtka, světelný meč, sympatickou holku a posttraumata vesmírných dětí. Chtělo by to alespoň zásadní scénu, která bude památná, což předchozí díly měly. Přesto musím říct, že setkání s původními hrdiny mě donutilo tu slzu ukápnout. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý