Od dob založení Spojené Federace Planet byla základní směrnice zcela jasná - žádná expedice hvězdné flotily se nesmí vměšovat do přirozeného vývoje jiných civilizací, dokud nebudou připraveny na první kontakt - čili dokud neobjeví technologii hypermotoru. Nyní ale Picard dostává rozkazy, které jsou v přímém rozporu s tímto pravidlem. Pokud uposlechne nadřízené, 600 mírumilovných obyvatel planety Ba´ku bude násilně vysídleno ze svých domovů pro údajné dobro miliónů ostatních lidí, kteří pak budou moci využívat účinku Pramene mládí planety Ba´ku. Pokud neuposlechne, riskuje svou loď, svou kariéru i svůj život. Pro Picarda je však volba jasná, postavit se proti celé hvězdné flotile... a vést vzpouru za záchranu Ráje. (oficiální text distributora)

xxmartinxx

Opravdu má být morální dilema, jestli přesunout skupinu 600 lidí na jinou planetu, aby mohla medicína pro miliardy skokově poskočit? To není žádná paralela k nucenému vysidlování v americké či evropské historii, to je ekvivalent odkoupení pozemku kvůli stavbě dálnice - tady není, o čem přemýšlet. A že se do toho zamotají jednorozměrní záporáci, není zrovna omluva, ale laciná berlička. Jinak minulému dílu jsem vytýkal, že se v něm děje moc věcí moc rychle. Abych si neprotiřečil, říkám, že tady se neděje nic a děje se to pomalu. Nevím, jestli to měl být návrat k původním dílům... ale není. IX je tak podobně jako V především chytračení pro hloupé lidi, kdy se morální problém pozná podle toho, že hodně postav často opakuje, že se jedná o morální problém. Get it? ()

Honzíno

Mě osobně tento již třetí celovečerák s mou nejoblíbenější trekie posádkou nadchl. Asi pro ostatní v této společnosti budu terčem posměšků, ale je to tak.:) Příběh mě velice zaujal, Jonathan Frakes ukázal po lehce horrorovém Prvním kontaktu, že jemnější, citová poloha je mu též blízká. Čili v těchto dvou celovečerních trecích ukázal obě nejpodstatnější strany star treku. Mám dojem, že tento film má myšlenku i naznačené poselství. A je zde též mírně podhodnocen. Samozřejmě já lehce nadhodnocuji, díky svému (v současnosti zastydlému) trekie fandovstí (není čas ho obnovit?:) ). Kde jsou ty časy, když jsem nedočkavě na čt1vyhlížel novou epizodu Next Generation.:) Nechtělo by čétéčko opět vysílat podobné povedené sci-fi kousky? Dávám Vzpouře 90%. ()

JASON_X

Další Star Treková pohádka pro děti a mládež. Některé telenovelické dialogy byly vskutku děsivé, vše navíc podbarveno úlisně slizkou cajdákovitou hudbou. Picardův flirt s přepudrovanou, zmalovanou a vyčesanou emzáckou duchovní vůdkyní jehovisticky idealistické planetární kolonie byl kulervoucí. A opět zpracování některých scén takovým způsobem, jako by se to točilo o dvě dekády dříve, anebo coby TV inscenace. Po relativně zdařilé dvojce nechápu. Ale jako film před spaním, když nemáte žádný jiný zrovna po ruce a máte smířlivou náladu, to celkem lze. ()

Kryton

Předposlední film s Picardem a novou posádkou je sice slabý a tradiční lichý díl Star Trek filmového univerza, ale nemá tolik špatných a hluchých míst jako v případě VII – Generations. Po svižném a kvalitním VIII - První kontakt je to však o stupeň horší - taková průměrná desítka světlá - neurazí, nenadchne a účel splní. Frakes režíruje slušně, herci drží laťku, ale je to jen průměrná epizoda TNG, kde se moc nebojuje, ale více kecá. Hodnocení OST: Goldsmith se drží svých kvalit a opět drží hudbou film nahoře. 7/10 ()

T-pack

Insurrection je film, u kterého kletba očividně stále ještě pokračuje v zaběhlém pořádku a ne že by to tedy slovy Tima Bisleyho byl shit, ale není to ani snímek vyloženě dobrej. Je hodně průměrnej. Totiž, když natáčíte už devátej film ze Star Trekovského universa a ještě k tomu máte za sebou dva veledlouhé a veleúspěšné seriály, narazíte na skutečnost, že se s jinak velmi solidní látkou už zkrátka nedá vymyslet nic moc nového. Takže pokud jde o porušování základní směrnice, bylo na toto téma natočeno několik řadových epizod a všechny byly řádově jinde. V tomhle filmu se OPĚT jeden člověk z federace chová jako kokot a je na Picardovi a jeho bandě, aby zachránili den. Picard ovšem místo toho, aby si dřepnul do kapitánskýho křesla a ve vyhrocený chvíli dramaticky vstal a upravil si uniformu zatahánim za triko, na což se kouká vždycky líp, než když běhá po planetě a jak vyměklá močka zažívá románek se stoletou bábou, dělá přesně druhé zmiňované. Mezitim se parta mimozemšťanů s kůží ze šourku místo ksichtu, ze kterejch se vyklubou *SPOILER A VELKÝ PŘEKVAPENÍ* zrádci vlastní rasy *konec spoileru*, snaží násilně přestěhovat vesnici plnou křováků, který se sice vzdali zbraní a technologie, což je určitě epesní duševní klystýr, nicméně si ani žádný neschovali pro případ nouze někam do úkrytu pod chatrč toho černocha, kterej by určitě v případě napadení zařval první, a tak teď jenom utíkaj a u toho fňukaj. Data má sice pár dojemnejch Pinocchiovskejch rozhovorů s klučinou, ale stále to nevidim jako důvod, proč všechny ty zábavný akce ve vesmíru přesunout na druhou kolej tak mimo, že vlak z ní jede kamsi do Frankenstaatenburgu. Insurrection je typickej důvod, proč Star Treku dřív vždycky slušela víc ta filosofická seriálová rovina. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 10. prosince 1998 na Las Vegaském FF (Cinemavegas FF). (Varan)
  • Téměř polovina filmu byla točena v exteriérech, což je nejvíce ze všech Star Trek filmů. Točilo se dokonce i v nadmořské výšce 3 000 m n.m. (mirliflore)