Noc oživlých protinožců

• Austrálie Wyrmwood (více)

Po australské noční obloze se přežene kometa, která pozmění přírodní zákonitosti na Zemi. V důsledku toho podlehne většina populace podivné nemoci, kvůli níž se z lidí stanou zombie. Přežije jen hrstka šťastlivců, která záhy zjistí, že nákaza znehodnotila veškeré zdroje paliva a ty jsou nyní nepoužitelné. Přeživším, kteří jsou uvězněni v pustině plné živých mrtvých, nezbývá moc důvodů, proč žít - naděje, že se dostanou na nějaké bezpečnější místo, je totiž mizivá. Jeden z nich, automechanik a otec od rodiny Barry, přišel kromě své sestry Brooke o všechny. Navzdory šířící se katastrofě je Brooke unesena bandou polovojenských násilníků a odvlečena do děsivé laboratoře maniakálního vědce, který provádí řadu šílených pokusů na těch, jimž se podařilo přežít. Zatímco Brooke spřádá plány na útěk, Barry se ji vydává hledat. Na pomoc si bere dalšího přeživšího - Bennyho. Oba se musejí vyzbrojit a probojovat si cestu hordou zákeřných nestvůr uprostřed australské buše. (Cinemax)

Madsbender

Wyrmwood: Road of the Dead je dôkazom, že studňa sprofanovaného zombie žánru napriek pásovej výrobe väčšiny titulov ešte stále nevyschla a dokáže priviať čerstvý vietor z nečakaných strán. Ambiciózny celovečerný debut z nezávislej austrálskej produkcie prináša osviežujúcu porciu krvavých steakov, ktoré nevyžadujú dôkladnejšiu úpravu. Nie je vôbec prekvapivé, že tvorcovia z krajiny, ktorá je rodiskom ozploitation a Mad Maxa ponímajú základný koncept ako zaprášenú road movie, čím vlastne ospravedlňujú dejovú linearitu (avšak plnú nečakaných zvratov) a fixáciu na zábavu. O to väčším prekvapením sú pomerne úspešné pokusy o psychologizáciu hlavného hrdinu v prvej tretine, ktoré narážajú na mantinely žánrového filmu (i keď ich samozrejme neprekračujú a ani sa o to nesnažia). Priamočiarosť však bratov Roach-Turner ani trochu nebrzdí. Jedným z menších, no ihneď viditeľných ozvláštnení je tvárnosť rozprávania, ktoré plynulo prechádza medzi formami a mení divácke očakávania (s trochou nadsádzky možno povedať, že putuje od Tarantina cez poviedkový film až do jednoliateho príbehu). Omnoho zásadnejšie si potom počína v práci so samotným univerzom mozgožrútov - ku klasickej biblickej interpretácii apokalypsy, ktorú však po vzore Nového zákona podáva trochu šifrovane, a epidemiologickému (nákaza sa šíri vzduchom a ľudia s istou krvnou skupinou sú imúnni) hľadisku pridáva inovatívne prepracovanú myšlienku metafory konzumu na báze vyčerpateľných zdrojov (palivo), definitívne racionalizuje fungovanie živých mŕtvol ako iracionálne deus ex machina (a tým zmieta zo stola prípadné ďalšie otázky) a navrch prihadzuje telepatiu, čím sa z neho stáva vďačný objekt pre majstrov rozsiahlych (nad)interpretácií. Nezostáva však len pritom a v už tak často nadsadenej polohe, kedy film sám seba berie s humorom, ale diváka celkom vážne, je šlabikárom citácií a odkazov na desiatky "kultových" diel a tvorcov hororového žánru, od klasikov Georga A. Romera či Stuarta Gordona cez ranú tvorbu Sama Raimiho a Petera Jacksona až po súčasnú vizáž zombies na spôsob The Signal alebo Zombieland, pričom zostáva svojbytným a originálnym počinom. Napriek, či práve vďaka statusu ultra-low-budget vyniká zanietenosť pri práci s kamerou, obrazom a farebným tónovaním, ako i občasné gore efekty. Toto SUV síce nepatrí medzi najnablýskanejšie, ale o to rýchlejšie, zručnejšie a nie úplne bez mozgu končí v cieľovej rovinke. 90% ()

heyda

Několik originálních nápadů skutečně vytahují film nahoru víc než by se dalo čekat. Osobně hvězdu ubírám za neustálé střídání filtrů, ta barva obrazu byla fakt hrozná a druhou hvězdu ubírám za amatérnost v grafickém provedení. Je znát, že spousta záběrů se upravovala v počítači a působí to dost lacině i na amatérský film. Jinak ale celkem napínavý, svižný a v mnoha ohledech originální zombie horor, takže za mě lehký nadprůměr = 55%. ()

Pítrs85

No Romero by se asi divil... Wyrmwood je tady docela nahajpovanej, ale nevim, snaží se sice vnést do tohohle zatuchlýho subžánru nějakej ten svěží vítr, tak moc svěží, jak jen to u zombíků jde, ale ve finále je to jedna velká přeplácanina- smrdí z toho poslední Resident Evilové, už tady zmiňovanej Mad Max, Snyderův Úsvit mrtvých, Romerova Země mrtvých a já nevim co ještě. Vrátil bych se na začátek a natočil zombie film zase pěkně postaru, s temnou atmosférou, někde u hřbitova a nejlépe černobíle. Ale cožpak by to současná, fejsbůková a ajfounová dženerejšn ocenila? Ale to, že Australani nedokážou, když jde o horory, zklamat, to už je jak ta příslovečná kulka do hlavy... ()

maddy

Nakoniec len ďalšie nízkorozpočtové, miestami až priveľmi amatérske zombie B-éčko akých tu už boli desiatky. Medzi nimi síce Wyrmwood značne vynikaná a efektne sa inšpiruje v takých kultoch ako Evil Dead alebo Mad Max, ale zároveň tým zámerným cielením do B-éčkových vôd pôsobí miestami až príliš prestrelene (dievčina telekineticky ovládajúce zombies, auto jazdiace na zombie pohon, vyšinutý doktor atď.) Problém mám hlavne s tým, že množstvo tých ujetostí mi neprišlo ktovie ako vtipných a ani akcia nebola natočené nijako zvlášť pútavo. Režisér síce má talent, ale Wyrmwood bol v tomto prípade až priveľmi podfinancovaný, jednoducho si nemohol dovoliť viac a tak sa tu len pár postáv mláti so zombie-komparzom v pomerne lacných maskách. Síce to ubehlo celkom rýchlo a ten kto má rád podobné zámerne B-éčkové, až trashy kúsky si rozhodne príde na svoje, ja si však nemôžem pomôcť, ale podobné zombie horory mi veľa nehovoria. Zombies zbožňuje v serióznom podaní, kde je cítiť kúsok napätia, strachu (Dawn of the Dead, REC, 28 Days/Weeks Later a pod.), tieto B-éčkové blbůstky dokážem tak maximálne akceptovať. Wyrmwood vďaka správne uletenej réžii ktorá odhadla kde je hranica trápnosti a neprekročila ju taktiež akceptujem, ale ničím ma výrazne neprekvapil. Nedávny (a skvelý) Dead Snow 2 dokázal podať to uletené a skutočné vtipné zombie B-éčko oveľa trefnejšie. Wyrmwood zabaví tak maximálne na jedno pozretie, ale nevidím dôvod sa k nemu vracať. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

misterz

Výborný, akčný zombie horor, kde sa nájde miesto pre humorné odľahčenie ako aj pre totálny humáč a nezávideniahodné situácie (keď musí hlavný hrdina zabiť dcéru a ženu....). Akčná stránka je na parádu a masakru zas toľko, že pozbierané časti tiel by ste mohli predávať pol roka na čiernom trhu v Mexiku a ešte by sa vám neminuli. Zároveň je tu veľa inovatívnych prvkov, ktoré som zatiaľ v zombie žánri neregistroval - smradľavý plyn vychádzajúci zo zombies, ktorý sa dá použiť ako palivo miesto benzínu, pomalé zombies cez deň, v noci rýchle, ovládanie zombíkov prostredníctvom jednej mysle.... Len škoda miestami dosť výraznej digitalizácie, už to nebolo to pravé orechové. Som za prirodzenosť a tá tu bola trocha na ústupe, dá sa to vydržať, nejaké body ale musím strhnúť. 80/100 ()

• V scéne, keď zachraňujú Brooke z nákladného auta, vidíme iba jedno auto, a to s jej bratom, pričom v prestrihu sú už dve autá. (Budisovie)
  • Film bol natáčaný výhradne cez víkendy, a tak aj kvôli tomu trvalo takmer 4 roky, kým sa ho tvorcom podarilo dokončiť. (beso74)
  • Původní název filmu Wyrmwood je zkomolenina správného Wormwood. Tedy názvu hvězdy, která dle biblického Janova zjevení spadne na zem poté, co z polnice zatroubí třetí anděl. Po pádu hvězdy se z dýmu vyrojily kobylky s vlastnostmi, jaké mají pozemští škorpióni. Český překlad Wormwood je "pelyněk". (pekl)