Reklama

Reklama

Jak dostat tatínka do polepšovny

(TV film)
  • angličtina How to Get Dad Into Reform School (více)

Obsahy(1)

„Dělá si ten kluk ze mě blázny? Samozřejmě, že si dělá blázny! On je totiž celej po tobě!… Netlumoč, já si poslechnu originál… Čeká na tebe takovej pokojíček, až tě bude přecházet zrak!… Jenom si na skálu sáhneme a hned zase pojedeme…“. Ještě nevíte, o čem je řeč? Tak tomu nevěříme. Ano – je tu volné pokračování nestárnoucí a mezinárodními festivalovými vavříny ověnčené komedie režisérky M. Poledňákové s podnikavým Vaškem (T. Holý), jeho milovanou maminkou (J. Preissová), nově nalezeným tatínkem Lubošem (F. Němec) a dědou (J. Karlík), o kterém na začátku příběhu ještě malý rošťák nemá ani ponětí. A přitom spolu nakonec prožijí nejedno prázdninové dobrodružství. Když se Luboš dozvěděl, že je Vašek jeho syn, rozhodl se, že mu vynahradí všechen ztracený čas. Hned první letní prázdniny chtějí strávit společně. Představy maminky a tatínka o tom, jak by měly probíhat, se ale od počátku poněkud rozcházejí… Anna balí kufry a těší se na klidnou dovolenou, během které si chce hlavně odpočinout. Nakonec ale musí hned první den šlapat na kole a spát pod stanem. Když dorazí k cíli cesty – k Lubošově rodné chalupě – nemá k pláči daleko. Vašek je však ze svého nového dědy přímo u vytržení. A opravdové prázdninové dobrodružství může začít…. (Česká televize)

(více)

Recenze (518)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Když přirozenou cestou odezněl hodnotový úhor tvrdé normalizace první poloviny sedmdesátých let, začala se spontánně prosazovat potřeba lehčích, oddechových děl "socialistického realismu"; režim, který se snažil přesvědčit sebe i veřejnost o svém úspěchu a vážnosti, se nestavěl proti. Naopak. Poledňáková se svými projekty přišla jako na zavolanou; přitom se jí podařilo víc než překonat původní předsevzetí a do velmi volného cyklu její tvorby dostat neopakovatelnou osobnost Tomáše Holého, jehož kultivované uličnictví si oblíbil a oblibuje snad každý. Skutečnost, že Poledňákové tvorba má i svůj společenský náboj (osud osamělých matek a jejich enormní úsilí o vychování běžně se v populaci vyskytujících dětí z neúplných rodin a naopak existence bariér usilujících o eliminaci těchto snah), partnerské jiskření muže, který dospěl čerstvě z adolescentnosti ke skutečně "dospělému" otcovství, aniž o tom věděl, z rozverné komedie činí dílo s podstatně většími ambicemi i poselstvím. I po mnoha letech, která upustila od jeho premiéry, si TATÍNEK uchovává svou svěžest a čerstvost. Zřejmě i v mladé a nejmladší generaci, která si ho cení především pro rozvernost, v níž jakoby se hlásila ozvěna příští doby: Ať už je z hlubin světa vyloveno cokoliv, zaslouží si to úctu a uznání, pokud v tom lze nalézt lidství, mravní zodpovědnost a uměleckou nápadidost, která si nemusí za každou cennu libovat v neskrývané negaci své neopakovatelné situace. Naopak: podle svých možností ukazuje tato pozitivní orientace dál, výš, rychleji. Ano, i to je poselství, i to je hodnota, která je něco víc než slepá ulička konzumentství naší současnosti; dnešek, který - ještě prožíván - se mění přímo před očima ve svůj opak předvídatelného, zřejmého, konformního, nudného. Se zahozeným snem, s rezignací na třeba i nevyslovitelný ideál a tužbu. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Televizní film Jak dostat tatínka do polepšovny je vyrovnaným pokračováním svého předchůdce. Opět v jedinečné optimistické atmosféře s nakažlivou radostí ze života. Je to další z příjemných vzpomínek na mé dětství, provoněné okouzlením klukovského dobrodružství. Je to roztomilé, citlivé, neposedné, nezastavitelné, svěží a prozářené jásavým přijímáním základních krás života a rodiny. Jak lze vidět, i se střídmým rozpočtem se dokáže vyrobit film, jehož obliba u diváků neklesá s rostoucím množstvím televizních repríz. S úsměvem, lidským přístupem a přirozenou nenuceností vzniklo laskavé dílo, které opakovaně zvedá zataženou oblohu nálady. Hvězdou filmu je znova malý školák Vašek Benda (dobrý Tomáš Holý) v neunavitelném opojení z počátku kompletní rodiny. Se vzestupy a pády a komplexní láskou bez zaťatých zubů. Hlavní ženskou postavou je Vaškova starostlivá maminka Anna (šarmantní Jana Preissová) s nadějí z čerstvě sestavené rodiny, opatrností a svíravým pocitem strachu z možného nebezpečí. Hlavní mužskou postavou je Vaškův nalezený otec a náčelník krkonošské horské služby na prázdninách Luboš Rychman (dobrý František Němec) v nadšení z probouzejících se synových zájmů v pokračování rodinné tradice. Do krve se nalila nová míza, naděje a štěstí. Poslední důležitou postavou je Lubošův otec a Vaškův dědeček Josef (zajímavý Josef Karlík), dobrosrdečný kumpán mužské části osazenstva Lubošovy rodné chaloupky. Z dalších rolí: stále překvapovaná Vaškova babička a Annina matka (Jana Dítětová), bodrý popleta a pošťák na babetě Fanda (příjemný Petr Nárožný), či rozverná družstevní posádka starožitného hasičského auta ve složení zootechnik Vlk (sympatický Luděk Sobota), rostlinář Voves (Bronislav Poloczek) a předseda Kos (František Peterka). Český ráj skrývá úžasné přírodní krásy. Všechna nedorozumění lze překonat vstřícností. A nálada rázem dostává veselejší barvy léta, soudružnosti a radosti. Stačí jen život žít. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Bývali doby, kdy by si tento film zasloužil rozhodně 5*. Doba se bohužel mění a kvalita snímku v mých očích postupně uvadá a možná, že za pár let hodnocenní budu měnit na 3*. Tomáš Holý jako jedne z největších talentů české kinematografie, který bohužel nerozsvítil svou velkou filmovou hvězdu. Jeho smutný příběh je všem znám a můžeme jen sledovat jeho dětské role, v kterých zářil víc než jeho ostatní a více zkušení kolegové. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Lepšie ako jednotka a napriek riedkemu úsmevu Němca je to krásna rodinná komédia, tentokrát bez veľkej rozvodovej dramatizácie, ako to bolo v jednotke. Dnes by už takýto film sprznili, tradičná rodina je predsa fuj. Minimálne deda by musel byť prinajmenšom latentný homosexuál a mladý Holý by už uvažoval nad zmenou pohlavia. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších českých rodinných komedií. Jestli ne nejlepší vůbec... Takovou by dnes už nikdo nenatočil. A navíc se povedlo něco, co se velmi často nestává. Druhé pokračování je lepší než Jak vytrhnout velrybě stoličku. Alespoň podle mého názoru. Prázdninová dovolená u nic netušícího dědečka se nemohla vyvést lépe: komůrka z které krásné Janě Preissové přechází zrak, nádherná česká příroda, hasiči Luděk Sobota a Bronislav Poloczek se svým vysouvacím žebříkem "Máňou", Vodník, listonoš Petr Nárožný a kanec Pepa! Nezapomenutelné a komické situace dostanou snad každého. To vše za doprovodu výborné hudby, která snad ani nemohla být lepší. Nejlepší film Marie Poledňákové... ()

Galerie (26)

Zajímavosti (41)

  • Když Anna (Jana Preissová) vychází z obchodu, tak volá na dědu: „Dědo, neviděl jste kluky? Ráno jsem je poslala pro kvasnice a oni ještě nebyli ani v krámu.“ Avšak když najde Vaška (Tomáš Holý) s Lubošem (František Němec) na skále, tak jsou u kol plné košíky i s nákupem. (Fary)
  • U rybníka Věžák, kde se film natáčel, se také natáčela pohádka Princ Bajaja (1971). (M.B)
  • Když Luboš (František Němec) ukazuje Anně (Jana Preissová) pokojíček u dědy, tak urve dveře od skříně. V dalším záběru jsou opět v pořádku na svém místě. (Fary)

Související novinky

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

08.11.2022

Ve věku jednaosmdesáti let v úterý v dopoledních hodinách zemřela česká scenáristka a režisérka Marie Poledňáková, autorka populárních rodinných komedií včetně dodnes extrémně oblíbené „české komedie… (více)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (více)

Reklama

Reklama