Reklama

Reklama

Vinnetou a míšenka Apanači

  • Západní Německo Winnetou und das Halbblut Apanatschi (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nenechaví banditi si brousí zuby na zlatý důl a jen hrdinný náčelník Apačů a jeho věrný přítel se jim dokáží postavit... Půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar – zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její malý bratr Happy se stávají štvanou zvěří… Proti bandě Curly Billa jí může pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a Vinnetou s Old Shatterhandem... Po neúspěchu předchozí mayovky Old Surehand se producent Horst Wendlandt rozhodl obnovit přízeň diváků a fanoušků snímkem s tradiční dvojicí, tedy Vinnetouem a Old Shatterhandem. Přesně řečeno měl Wendlandt původně v plánu, aby Vinnetou a míšenka Apanači sloužil jako představení přítomností jiného bílého hrdiny z Mayova kánonu, Old Firehanda. Nicméně tvůrcům se nedařilo najít vhodného představitele, tak dali přednost změně scénáře ve prospěch zavedeného hrdiny a jeho hvězdného představitele. Vinnetou a míšenka Apanači představuje v sérii mayovek poněkud atypický snímek, kterému puristé vyčítají odlišnosti od naivního romantismu předchozích snímků i Mayova světa. Vedle řady herců, kteří se objevili ve stejných i odlišných rolích již v předchozích mayovkách, se může film pochlubit angažováním Uschi Glassové, kterou objevil právě Horst Wendlandt. Budoucí velká německá hvězda se zde zhostila první větší role své kariéry coby představitelka titulní Apanači. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (173)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Věčný klaďas a nepřítel bojů Old Shetrhand vyzívá terorizované město: ,,Násilí oplaťe nasílím.´´ A Karel May, oddaní mladí fanoušci, navlhvlé fanynky i náhodní diváci jsou z toho v ránu na spadnutí. Mě si můžete zařadit do které skupiny chcete ale měl jsem to stejně. Sice nejsem skalní přiznívec Apačovských příběhu ale líbila se mi na nich chlapská romantika, dobrosrdečnost a (například v Rudém Gentlemanovi) i jakýsi jednoduchý humanitní rozměr. O tom všem se v tomto případě bohužel moc mluvit nedá. Postavy byly silně znásilněny a na Olda Shertnard s Vinnetuem bombardující město dynamity není příliš hezký pohled. Samotný příběh se sice od předchozích tolik neliší. Ale to co muselo být i pro nezasvěcené pozitivní na předchozích dílech je zde prostě vytěsněno tupým násilím, které celou Vinnetuovskou poetiku tak nějak....vybombardovalo. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě, že byl tenhle díl lepší než Petrolejový princ, nicméně... ne o moc. Lidi si stěžovali, že Vinnetou hraje čím dál menší roli. Tak tady ubrali roli i Old Shatterhandovi, který se v podstatě jen mihne. Jinak, scénář opět napsal Denger, takže to s Mayem nemá nic společného. Tím nemyslím jen po dějové, ale především po myšlenkové stránce. Spory indiáni vs. běloši nikdo už neřeší, je tu velká banda, která jde po zlatě a terorizuje všechny. Bandu vede naprosto nezajímavý chlap, ve skutečnosti je ale řízena jeho drzým podřízeným. Ten šéfa před koncem sám oddělá, nicméně nabízí se otázka - proč to neudělal dřív? A jsou tu další věci, ze kterých mi vstávaly vlasy na hlavě. Old Shatterhand sám přinutí zajaté, aby všechno banditům vykecali a tím vlastně dali děj do pohybu. Götz George (ve svém nejprotivnějším módu) se vetře do bandy, nikomu není podezřelý a uprostřed přestřelky, během které podle autorů pomáhá Vinnetouovi, pošle bandity tajnou chodbou hrdinům přímo do zad! A bandité toho nevyužijí, Vinnetoua nezastřelí, prostě utečou... Následně je George prozrazen, tak dá šéfovi pěstí a uteče - přičemž banda si dál dělá svoje a nikoho to nezajímá... Není nic snazšího než unést lidi z tábora Kiowů - mimochodem, nebyli to úhlavní nepřítelé Apačů? Tady jsou to Vinnetouovi přátelé. Já bych se ani nedivil, kdybych před touhle Mayovkou viděl logo Cannon. To je podobnej vejplach, jako dělali v osmdesátkách Golan s Globusem. "Dnes se setkám s Vinnetouem v Údolí černých bobrů." ()

Reklama

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Otravná, preafektovaná a nechutná báchorka v každom smere. A ešte si dovoľuje vycuciavať sto-krát obohraté ústredné Böttcherove motívy a oprašovať demytizáciu divokého západu optikou politického východu. Na pôvodnú ságu sa dalo aspoň pozerať (dokonca je právom nadhodnotená), takéto pásové vývary mrhajú to dobré, čo vzniklo a známe postavičky strácajú na svojej hodnote vlastnými chybami ... ()

klúčik 

všechny recenze uživatele

Toto je jeden z najslabších filmov zo série. Aj keď sa snažili dať tam veľké scény ( bitka v mestečku, vlak, nájazd indiánov), ale celkovo to bolo také nemastné neslané... G.George v tej kučeravej parochni, to je sranda. A ešte k českému dabingu tohto filmu. Moc mu uškodil ( bohužiaľ hlavne pán Ráž, ale to len preto, že cítiť jeho chorý hlas), škoda, že sa to nenadabovalo v roku vzniku filmu. Určite by to bolo pôsobilo omnoho lepšie. Filmu dávam 40%. ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Až na několik ubíjejících nesmyslů je "Vinnetou a Míšenka Apanači" celkem obstojnou mayovkou s povedenými přestřelkami. Dvě silné výhrady bych ale přeci jen měla. Tou první je Götz George (nechápu, proč musí hrát ve dvou dílech dvě různé postavy), tou druhou je český dabing (nechápu, proč musí jeden dabér mluvit šest postav). ()

Galerie (24)

Zajímavosti (27)

  • Uschi Glas ve snímku ztvárnila svou první filmovou roli, která jí zároveň pomohla rozjet její hereckou kariéru. Pro svůj silný bavorský přízvuk však musela být předabována Marionou Hartmannovou. (sima275)
  • Celkové náklady na film se pohybovaly okolo 4 milionů DM, podobně jako tomu bylo u snímku Vinnetou. (hippyman)
  • Indiány si zahráli obyvatelé Omiše, které vybíral asistent režie Slavko Andres. Ti potom přišli na na vybrané místo, kde byli líčeni. Jeden z nich ale tvrdohlavě odmítal, a tak se dal do hádky se zmiňovaným Savkem Andresem. Hádku vyřešil vedoucí produkce Stipe Gurdulić, který asistentovi režie vysvětlil, že se jedná o starostu Omiše, který se přišel podívat na slavnostní první klapku. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)

Reklama

Reklama