Dagon

• Španělsko Dagon (více)

Idylické místo dovolené prozářené letním sluncem se rychle mění na temné místo, v němž si radostí života ale moc neužijete. Město mrtvých, v němž je prožít dlouhý a šťastný život zakázáno. Věčný život zde mohou prožít jen mrtví. Město vodních přízraků ovládané temným kultem, jenž kdysi přišel z hlubin moře. Město, z nějž není návratu. Mistři hororu - Stuart Gordon a Brian Yuzna přinášejí šokují a drsný horor z pera klasiky tohoto žánru H.P. Lovecrafta. (Vapet Production)

Kusko.t2

Moc som tomu filmu neveril, ale príjemne mňa prekvapil svojou vysokou kvalitou. Kvalitný je vo viacerých ohľadoch, napr. skvelá zvuková a ruchová stránka, atmosféra a nápad, ktorý sa podaril zrealizovať na veľkej úrovni. Dagon ponúka príbeh štvorice posádky, ktorá sa plaví po oceáne, ktorú zastihne nepriazeň počasia pri ktorej sa im značne poškodí loď. Našťastie (aspoň vtedy si to mysleli) sú blízko pobrežného mestečka Imboca do ktorého sa vyberajú dvaja členovia posádky pre pomoc. Tunajší „ľudia“ zanevreli na Boha, zlákali ich materiálne hodnoty a dali sa na uctievanie Dagona. Spočiatku boli radi, avšak časom si Dagon žiadal obeti, a v konečnom dôsledku prerod ľudskej rasy na svoje oceánske „deti“. Zapeklitá situácia, keby to posádka vedela, tak sa asi na lodi zastrelí sama, aby nemuseli zažívať také desivé, s ľudským životom nezlučujúce sa situácie. Dagon ponúka kvalitné spracovanie zaujímavého príbehu podľa dvoch noviel H.P. Lovecrafta. Film obsahuje okrem iného aj kvalitné sladučké gore efekty, ktoré sa vydarili a pekné telo Raquel Meroño. Lahoda. ()

tron

„Ponoríme sa do čiernych priepastí a na dne tej najhlbšej, vo svete zázraku a slávy, zostaneme navždy.“ Yuzna a Gordon v minulosti už viackrát sfilmovali Lovecrafta, ale spravili to tak voľne, že dotyčné adaptácie so svojimi literárnymi predlohami nemali takmer nič spoločné. V r. 2001 sa na to v dobrom rozhodli vykašľať, hodili humor a splatter/gore cez palubu (až na jednu nechutnú scénu) a stavili na pomalé budovanie stiesnenej atmosféry a pomerne presnú adaptáciu poviedky (paradoxne ale nejde o adaptáciu poviedky Dagon, ako skôr novely, ktorá v češtine vyšla vo viacerých zbierkach pod názvom Stín nad Innsmouthem). Kasting je béčkarský (až na Francisca Rabala, ktorý im v tom mizernom meste ako jediný pomôže), ale inak musím oceniť vcelku pietne držanie sa skvelej novely, výborne budovanú atmosféru čohosi veľmi nepríjemného, čo však (zatiaľ) nedokážete presne pomenovať a v neposlednom rade oceňujem krásne hnusnú výpravu rozpadávajúceho sa rybárskeho mestečka s pohnutou minulosťou, príšernou súčasnosťou a ešte hororovejšou budúcnosťou. Ono to nie je veľdielo, navyše je tam plno klišé, lacných ľakačiek a scén, v ktorých sa postave dejú hrozné veci a napokon sa strhne zo sna. A hlavný hrdina je nesympatický. Ale inak fajn malý atmosférický horor. A ak ste obrovskými fanúšikmi HPL, pridajte si (opatrne) štvrtú hviezdu. ()

Raziel_cz

Jsou jenom dvě možnosti: Buď to Stuart Gordon a Brian Yuzna mysleli vážně, nebo ne. Ale nevím, která je správná. Dagon je to nečekaně věrná adaptace Lovecraftova Stínu na Innsmouthem (když tedy pominu změněná či zpřeházená jména a fakt, že Innsmouth odplul do Španělska), výhra to není. Herci jsou s výjimkou Francisca Rabala banda ochotníků, CGI směšné, pronásledovatelé hlavního hrdiny fungují jako AIčka ze starých Splinter Cellů a scenáristovi logika vůbec nic neříká. Přesto jsou tu ale sekvence s dobrou atmosférou, ucházející masky a kostýmy, dostatečně monumentální hudební motiv, tísnivé lokace a v pohodě gore. Lépe to sestříhat a měli bychom pěkné béčko. Takhle to není dost špatné, aby to bylo zábavné, ani dost dobré, aby to bylo zábavné a létá to po sinusoidě od oukej televizního hororu ke stupidní slátanině. Ale ta hudba je vážně dobrá... ()

oLí

Zklamání. Do první půle je atmosféra solidní, ba DO vstupu do hotelu přímo parádní ( místy mi připoměla hru Resident Evil 4, i trocha té z Call of Cthulhu by se našla ). Tehdy to ještě bylo i na čtyři hvězdy. Ale od útěku z hotelu už je děj nudný a místo toho, aby nabíral grády, pomalu vyhasíná. Stáhnutí obličeje a následný děj jako by do filmu ani nepatřil. 30% [březen 2007] ()

arie

Jednoznačne sklamanie. Očakávanie boli určite vysoké, keďže za touto snímkou stál Stuart Gordon - tvorca kultového Re-Animátora a o to väčšie bolo aj sklamanie. Prvých 20 minút síce prekypuje veľmi pôsobivou atmosférou, ktorá zatieni i nižší rozpočet, lenže potom sa snímka presúva do úplne inej roviny, tajomnosť sa celkom vytratí, vystrieda ju nuda a nevydarené a celkom zbytočné pokusy o humor. Herecké výkony sú dosť otrasné, hlavne v prípade titulného predstaviteľa a príliš nezaujme ani legenda španielskeho filmu Francisco Rabal v jednej zo svojich posledných úloh. Fanúšika hororov určite poteší aspoň jedná lahôdková scéna - sťahovanie kože, no ani tá nedokáže zachrániť rozpačité dojmy z celkového výsledku. ()

• Postava kněze, u něhož si jeden z hrdinů všimne, že má žábry, naopak v mnoha záběrech žábry postrádá. (Megalomaniac)
  • Paul (Ezra Godden) nosí oranžovou mikinu s nápisem "Miskatonic". Jde o název fiktivní univerzity, která se objevuje v povídkách H. P. Lovecrafta. Obyvatelé Imbocy opakují při rituálu frázi: "Cthulhu fhtagn". Ta pochází z Lovecraftovy povídky "Volání Cthulhu". (DanteZ)

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon