Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

BROKEN_

Vážně Disney, vážně?! Hned na začátek bych chtěl říct, že se mi líbí 7 díl a 8 díl i když má chyby, tak jsem ho vždy hájil, a vlastně mi žádný film ze Star Wars nevadil, ale to se o 9 epizodě říci nedá, bohužel. Láme mi to srdce vidět Star Wars, moje dětství, které jde ke dnu. Z návratu Palpatina jsem byl ze začátku nadšený, jenomže postupem času, jsem si uvědomil, jak moc to nedává smysl. A ano je to tak přátelé, návrat Palpatina nedává smysl, i když je super vidět Iana McDiarmida ve své ikonický role, neskutečně jsem si užíval každý jeho slovo, protože příznejme si, že je úžasný. To co nikdy neodpustím J.J. je, že Darth Vader umřel zbytečně. ACH JO. Daisy Ridley mě přestala bavit, v 8 jsem si ji oblíbil, ale tady mi už lezla na mozek. Nejspíš to bylo tím, že byla přesílená, a nikdy neprohrála, nebo nepřišla o ruku nebo o nohu, jako třeba Luke, Anakin, jo to je škoda, ale jelikož je to Disney tak se to stát asi nemohlo. Z první poloviny filmu mě bolela hlava, a díky McDiarmidovi jsem to ještě zvládal. Finn je fajn, konečně jako v 7 dílu něco dělá, ne jak v 8 kde byl k ničemu. Poe se snaží, ale to jak se pokřikovaly s Rey mezi sebou mě trošku štvalo, vždyť to ani nevypadá, že jsou přátelé, ono to vypadá, že pracujou spolu z donucení. Hux....... panebože z něho jsem nemohl. To co tvůrci s touhle postavou udělaly, jsem nechápal, takhle zacházet s postavou je hodně špatný. BOŽE! Klepal jsem si na hlavu, to jinak nešlo. Nejlepší byl Kylo Ren, na Adama Drivera jsem se mohl spolehnout, a bylo to tak. On jediný má zajímavý příběh, Rey ho má spíše z donucení. A to že jsem fandil Renovi, něco znamená. Efekty jsou skvělé, hudba Johna Williamse taky super, jako vždycky. Příběh neskutečně pokulhává a jde strašně moc vidět, že J.J. Abrams se snaží vymáčknout z posledního dílu všechno co jen jde. Takže tu máme Palpatina, se sílou si Disney dělá co chce ( až to absolutně nechápu PROČ?! ), tempo filmu je tak rychlí, že si už nepamatuju začátek filmu. Humor byl v pohodě. Finále mě bavilo více, nejspíš díky tomu, že se začlo dít hodně věcí, a vypadalo to skvěle. Teď bych, ale rád řekl něco více takže - SPOILERY! Luke tady skoro nebyl a to mě nasralo, totéž absence Anakina, jako když už je poslední díl, tak bych čekal, že nám ukážou Anakina, bohužel ne. Aspoň se ukázal Han Solo, díky za tohle aspoň. Rytíři z Renu byly zbyteční, ach jo. To jak je ke konci Kylo porazil bylo k smíchu. Pokud vím, tak ve filmu je ukázaný, že slouží Renovi, ale ke konci jdou po něm. Bych čekal, že Kylo s nima bude mít aspoň nějakou konverzaci, a řekne jim, že je tady aby zabil Palpatina, a oni by byli na jeho straně, dle mého by to dávalo větší smysl. Škoda, mohlo to vypadat líp. Zničení Palpatina bylo..... děsný. Jako už proti Mace Windu udělal totéž a prohrál, a po několika letech to udělá zas, a prohraje, plus je divný, že Rey umí všechno. Ta postava je strašně přesilená, až ji nemá cenu fandit. Ale to jak mluvily Jediové k Rey mě dostalo, tohle se povedlo. PALEC NAHORU. Některé dějové linky nebyly dokončeny. Finn chtěl něco říct Rey, a ano, jde vidět že ji chtěl říct, "Rey jsem citlivý na sílu", a to bylo něco s čím nemůžu být spokojen, radši bych, aby Finn byl obyčejný týpek. Plus nechápu tu scénu kdy umírá Leia, to bylo zvláštní, připadalo mi to bez šťávy. Poslední scéna na Tatooinu byla krásně nostalgická, jenže, nějak mi nedávala smysl, no, ale nostalgie je nostalgie, takže super. S tímhle filmem mám a budu mít navždycky problém. Doufám, že už se Disney k téhle sérii nevrátí. Víc to pohnojit přece nepřipadá v úvahu. :( P.S. Cameo Johna Williamse mega potěšilo. :) () (méně) (více)

T-pack

Řeknu jednu věc – je nemilé, že tahle filmová série padla zrovna do rukou Disney. Ne proto, že by byli Darth Walt, ale spíš protože jsou jako Watto. Chamtivost je hlavní motivací jejich rozhodnutí, což je patrné na tom, že studiu bylo absolutně jedno, když se nejnovější trilogie začala točit bez jakéhokoliv plánu. Ale to je dnešní Disney v kostce a já věděl, že pod jejich vedením nevznikne nic vyloženě skvělýho už při původním nákupu značky Star Wars, a jen se to potvrzuje s live-action remaky všech jejich klasik, dál se to potvrzuje se spuštěním vlastní streamovací služby a s dalšími cynickými sequely, a pro mě i tím, jakým zlatým dolem je pro ně studio Marvel. Rise of Skywalker tedy vnímám v tomto kontextu – takhle to dopadá, když studio zajímaj jen prachy. A s přihlédnutím k tomuto mi tedy přišlo završení trilogie jako OK film. Rozhodně jsem ze sálu odcházel s okamžitě pozitivnějším pocitem, než z TLJ, což byl díl, kterej mi nakonec taky přišel fajn, takže protože jsem nepoučitelnej patolízal a tohle nese jméno Star Wars, nebudu to hodnotit hůř jen kvůli očividnejm problémům scénáře a kvůli tomu, že se Abrams odklonil od Johnsonovy vize, která se prve naopak odklonila od Abramsovy záměrně nepevné vize. Dělám to, i protože odmítám myšlenku, že by byl tenhle díl (ne)kvalitou srovnatelnej s Phantom Menace. Já miluju všechny moje děcka stejně, i když se žádný z nich nemůže vyrovnat prvorozeným Nové naději a Impériu. ()

Brain-D

Hloupé, originální, ale neskutečně efektní jízda. Pro mě osobně nejlepší díl z nové trilogie. Naprosto jednoduché, z počátku extrémně atmosférické. Postupně to ovšem začne mít díry a rozpadá se to jako domeček karet. Průměr 60% ()

anli

Hvězdná sága ,trvající celá desetiletí se nám uzavírá.A jak to tedy celé dopadlo?Předchozí epizoda ,které se ujak režisér JIohnson rozdělila diváky na dva nesmiřitelné tábory.Režisér se chopil látky podle sebe a nověji ,takže na jednu stranu tu bylo spousta nového ,na druhou stranu tu byla rezignace na historii a na to ,co myslím na téhle sáze baví nejvíc a to je její síla.Na poslední epizodu se do režisérské stoličky vrací J.J.Abrams ,studio tedy vsadilo na jistotu.A celá sága se tedy vrací ke klasickému stylu vyprávění.nevyhneme se tak trochu recyklaci a trochu i kýči ,ale s grácií a velkým filmařským srdcem a umem.Hned na úvod chci říct ,že se tenhle komentář bez spoilerů prostě neobejde ,takže čtěte až po shlédnutí filmu.Završení celé ságy je opravdu fantastická podíváná a jedním dechem dodávám ,že je to excelentní filmařina a je zde na hodnoceních vidět ,že diváci už jsou zhýčkaní a nevědí ,co by vlastně chtěli.Vzestup Skywalkera je přesně takový film ,jaký jsem si přál, aby byl.Příběh pokračuje tam ,kde minulou epizodou skončil a dozvíme se zodpovězení na spoustu otázek ,které diváky roky trápily.Ano ,Abrams se vrací ke kořenům Star Wars a tak trochu balancuje na tenkém ledě ,protože navazuje na svou vizi v Epizodě 7,kde mu to Johnson Epizodou osmou značně stížil.Musím říct a to bez nejmenších výtek ,že si s tím Abrams poradil opravdu dobře a to ,jak ukončil přiběh Leiy díky nepoužitým záběrům ,i když je Carrie Fisher po smrti ,zaslouží opravdu obdiv a poklonu.Takže příběh je klasický a rozšiřuje nám známý vesmír a je jasné ,že se nebude líbit všem ,ale Abrams se podle mého snažil ,seč mohl.Objevení Palpatina ,jako hlavního padoucha ,který tahal za nitky ,je vcelku logické a tak trochu jsem v to doufal a předpokládal to.Stejně tak použití zničené Hvězdy smrti.Obojí je geniální tah a opravdu velmi logický.Kameraman Den Mindel se snažil ,seč mohl ,aby završení ságy bylo opravdu epické a skutečné se mu to velmi podařilo.Samozřejmě mu velmi podstatně pomáhá CGI , ale výsledek je skuitečně skvostný ,stejně jako hudba ostříleného matadora Johna Williamse.Člověk by řekl ,že už nic nového tady přinést nemůže a hluboce by se mýlil.Hudba je opět skvělá a fantasticky posloucvhatelná.Stejně tak se nedá nic vytknout výpravě a excelentnímu 4K obrazu a 7.1 zvuku.Fantasticky se na to dívá a fantasticky se to poslouchá.To bez pardonu.Samozřejmě trochu výtek mám ,to ani jinak při tak velkém filmu nejde.Především je to poměrně dost postav a tak děj zběsile poskakuje sem a tam a opravdu žádá od diváka soustředěnost každou vteřinu ,jinak nepochopí nic a ujdou mu zásadní monenty.Prostě sem tvůrci chtěli nacapt hodně ,ale věděli ,že už mají jen jeden film.Takže za mě vynkající a důstojné završení ságy rodu Skywalkerů.Včetně závěrečné bitvy a závěrečného souboje ,to je opravdu fantastická podívaná.Dávám jasných 100% ,nejen proto ,že si to završení ságy zaslouží ,ale hlavně proto ,že jsem byl s touhle filmařinou velmi a velmi spokojen. ()

noriaki

"Ty jsi pochcal moji vizi, tak já teď pochčiju tvoji", řekl si J.J. Abrams a natočil Epizodu IX. Chápu že se mu nechtělo navazovat na slátaninu Riana Johnsona, ale poslední díl zmršené trilogie je stejně zmatený, rozháraný a neukotvený, jako předchozí dva. Očividně se dalo vymyslet cokoliv. Z prachu povstávají nejen dávno mrtvé postavy, ale i celé flotily. Kanón Hvězdy smrti je součást standardního vybavení Star Destroyeru a události osmého dílu popírá snad každá druhá scéna. Kdybych přijal tezi fanoušků, že Hvězdné války jsou dokument, devátý díl by splňoval definici fake news. První polovina filmu je hektický sled scének, při němž je lepší radši nepřemýšlet. Než jsem se vzpamatoval z jednoho rozčarování, tak mi režisér suverénně naservíroval další. Ve druhé polovině tempo zpomalilo, ale na principu se nic nezměnilo. Zapomeňte všechno co jste znali, protože Abrams to s bohorovým klidem zneplatní, a ani se u toho nezastydí. Nebo ještě líp, zapomeňte že existuje devátý díl. A pro klid duše si z paměti vymažte i osmý a sedmý. ()

_DAVE_

Hlavně, že už to nějak (důstojně) uzavřeli. Všechno se totiž jednou přežere.. Kdyby byla jen trilogie a nebyly spin-offy, byl bych i dost klidnější.. 70% ()

majxik

Tenhle díl má hodně ALE. On to není špatný film, má cca dobrou atmosféru, dobrou hudbu, efekty, herecké výkony... ALE film je vlastně moc krátký i přes více jak 2 hodiny, takže dokoukání musíte přemýšlet nad příběhem a tam to je, najednou uvidíte ty mezery v příběhu, ty nesrovnalosti s minulými díly, používání síly že Yoda, Anakin i Luke by zírali co s tím jde dělat. Tak se na to podíváte znova, a všimnete si té "lesbické scény", která naprosto bije do očí že někdo si chtěl odškrtnout "LGBT" a zároveň jim tam nedat žádný prostor, pak se vžijete do role stratéga a uvědomíte si tu zhovadilost temné strany, a nebudete chápat jak mohli prohrát (kromě toho že muselo vyhrát dobro)... a najednou se vám propadne film z 4.5 hvězdiček na takové 2.75.... ()

ywo666

Tak som tymto dielom ukoncil masivny Starcwars maraton (vsetky filmy a hrane serialy chronologicky). A musim uz ma toho bolo moc. Tato trojka novej trilogie ma rovnaky problem ako jednotka a dvojka. Je to stale to iste v bledomodrom. Pritom SW svet urcite ponukal aj zaujimavejsie pribehy. Ale aby som iba nekritizoval. Stale je to akcna naloz s brutalnym vizualom a nejakou davkou nostalgie. Abrams isiel moc na istotu. Serialy ma asi zacali bavit viac. 70% ()

MishKonn odpad!

Tak bohužel. A ten potenciál tam fakt byl. Jenže, to by se JJ nesměl po*rat pokaždé, když udělal nějaký osudový zvrat, a vzít ho za 5 minut zpět. ()

Buzzz

První polovinu filmu byl nejzajímavější C-3PO, což je celkem smutné, protože v ostatních dílech mi lezl spíš na nervy. Kdybych si měl vzpomenout na důvod proč bych chtěl vidět film znovu, tak by to bylo kvůli pár chvilkám s postavami z původní trilogie a Imperátora na kapačkách. Bída. ()

Kubaso

Po sedmé epizodě jsem někde slyšel výtku na adresu J.J. Abramse, že sice jako scénárista dokáže klást zajímavé otázky, ale už je nedokáže zodpovědět. To v posledních Hvězdných válkách vyvrací, bohužel však za cenu ignorování epizody osmé, která už je teď z hlediska děje celé trilogie důležitá snad jen vypořádáním se se Snokem a logickým zakončením vývoje postavy Lukea Skywalkera v životním výkonu Marka Hamilla. Jen se tím potvrzuje, jakou udělali u Disneyho blbost, že Abramsovi nesvěřili příběh celé trilogie. Ten by tak teď nemusel navazovat na práci Riana Johnsona, jehož jediným opravdovým prohřeškem bylo, že on a jeho ego pozapomněli, že točí prostřední díl trilogie, nikoli její finále. A také by teď nepůsobily scény Kylova (a nejen jeho) svádění Rey k temné straně Síly tak směšně, jako když Elmer Fudd láká králíka Bugse z nory. A když už jsem u Síly, její používání nyní funguje naprosto stejně jako používání cheatů v počítačové hře - konkrétně na získání zbraní a na nesmrtelnost. Není tak problém vyčarovat flotilu vesmírných křižníků nebo sloup elektrické energie ničící vše nad hlavou, navíc se mrtvé či umírající postavy oživují navzájem mezi sebou. A tam, kde ani Síla nestačí, tam pomůže hrdinům v nalezení hledaného artefaktu stará dobrá náhoda. K tomu všemu nebude divák ušetřen ani zjevení se dávno zabité postavy, která měla se Silou společného asi tolik, co já se sportem, anebo ducha džedáje, jenž je i nadále schopen manipulovat s předměty ve světě živých. Jsou to ještě Hvězdné války nebo Poltergeist? On je vůbec smrti připisován asi takový význam jako běžné chřipce a hlavních postav tu přibývá jako v pokračováních Policejní akedemie. A po nalezení trosek Hvězdy smrti už mi pitomost dalšího dění připomínala nechvalně proslulého Supermana 4. Jenže věci se mají tak, že já mám čtyřku Supermana rád a stejně tak si i Vzestup Skywalkera zopakuju radši než Posledního z Jediů. Prostě je mi milejší, když se filmu můžu od srdce zasmát, než když se ten film vysmívá mně. To rozhodně neznamená, že ho považuju za lepší, ale cynik ve mně si ho o poznání víc užil. ()

Yoda sama

Budem rovnako ľahostajný, ako tvorcovia. Nedokážem byť empatický k filmu, pri ktorom som dva krát zaspal, opakovane sa chytal za hlavu a v ktorom najemotívnejší moment patrí plecháčovi primárne služiacemu ako komediálna výplň. Ľahostajná mi je aj konverzácia, kde a ako sa to posralo. Zlyhanie dekády. ()

MikeZ

První Star Wars, které fungují čistě jako guilty pleasure - devítka je splašený vlak, který nedává vydechnout, protože při sebemenším zkoumání se ukáže, že je to demence na úrovni Dne nezávislosti 2. Bavil jsem se ale náramně, už jenom díky over the top Palpatinovi. 7/10 ()

VasaX

Nová třetí trilogie od tří různých režisérů je taková každá ves jiný pes. A ten poslední od Jar Jar Abramse je rozhodně nejhorší. Samozřejmě, vizuálně je to paráda, herci se snaží a baví mě sledovat i Rey, kterou nemám (vizuálně i charakterově) rád a některé její herecké kreace jsou zde ty nejkřečovitější ze všech. Bohužel příběh je prostý a obyčejný a jeho provedení hloupé. Celé to působí jako by místo scénáře vzali nějaký amatérský plán příběhu sci-fi Dračáku, který má lineární průběh a "pán jeskyně" prostě ty postavy nějak do dalšího kroku dostane, stůj co stůj, protože nemůžou prohrát, to by se neslušelo. Ano, SW je taková fantasy pohádka, ale i v pohádce prostě působí hloupě věci jdoucí následujícím stylem: ------Hráči-Chceme prozkoumat ten starý vrak. PJ-Ale o tom víte že je roky vyrabovaný a je to riskantní... H-Opravdu tam chceme. PJ-A nechcete prozkoumat tu druhou stopu? H-Ne. Chceme vrak. PJ- Honí vás Nový řád. H-Ukradneme spídry a necháme se nahánět jak idioti. PJ-(k**va dopr**le) Eeeee tak jste se....no....speedery pod vámi v plné rychlosti vybuchly, ach jo...., ale vy jste spadli do písku překvapivě bez zranění. H-Pohoda! PJ-Ale je to tekutý písek! Ale kolem sebe máte spousty trosek a... H-Nebudeme dělat nic a necháme se pohltit. PJ-Rey? Nechceš něco dělat? Síla...? R-Ne. H-Jéé tak to jsem asi všichni v koncích, co? PJ -(ach jo) Tak nakonec z tekutého písku propadnete do tunelu pod ním, kam humanoidní postava záhadně propadne aniž by se za ní začal valit ten písek. Všechno co potřebujete najít se vám váli u nohou. Tadá! (ach jo)------- A tak je to celou dobu. Postavy se chovají hloupě, příběh se ohýbá víc než instagram fitness joga influencerka a celý je to takový pitomý. Vypadá to hezky, je to ten úžasný svět Star Wars, ale je to neskutečně prázdné a tupé. Kdyby stejný příběh vyšel bez puncu známé značky, s levnějšími herci a s menším rozpočtem na vizuál, nikdo by po něm ani neštěkl. A to beru že je to pohádka, ale není to pohádka pro malé děti, ale starší děti a dospělé. Tohle jako závěr třetí trilogie je bohužel zklamání, a doufám, že od teď už nechají "trilogie" spát a radši zužitkují práva pro samostatné snímky a seriály jako třeba Mandaloriana. ()

JoseBenes

Tenhle film beru jako absolutní urážku zdravého rozumu, dobrého vkusu a značky Star Wars. Tvůrci dosáhli nemožného, na mnoha místech je to lepší parodie na Hvězdné války než Spaceballs. Scénáristi se budou doufám smažit v pekle a s nimi všichni, kdo se podíleli na nové trilogii. Kromě Riana Johnsona. Jeho osmý díl se mi paradoxně poměrně zamlouval a je škoda, že netočil sám všechny tři filmy. ()

VanTom

Nahuštěný děj letěl kupředu jak splašený, takže nedával moc času na rozporování zjevných, z prstu vycucaných novinek a zvratů. Upřímně, ani mi nepřišel jako pokračování (natož osudové finále), vůbec neměl na čem stavět – (staro)nový záporák s obrovskou flotilou u ledu, nevýrazné postavy bez hloubky i zázemí (jediný jakž takž bavil hláškující a velení přebírající Poe), další světovládný "řád" v řadě. Vyprávění v plynulosti klopýtalo a přeskakovalo ze strany na stranu, především mne ale nechalo naprosto chladným, nezaujalo, nevzrušilo, nevtáhlo. Z technického / trikového, velkofilmově bezchybného hlediska nelze Epizodu IX nemilosrdně sestřelit, ovšem o bezkoncepční fail se jedná. ()

JohnSmith

Po tom, co předvedl Johnson v minulém díle, je tohle výborný návrat. Není tak dobrý jak sedmá epizoda, ale rozhodně lepší jak osmá. Co si budeme nalhávat, je to všechno pořád dokola, ale je to pořád super vesmírná pohádka. ()

Trustme

"It's A Trap!" V tom nejhorším se sluší přestat. Nechť už nikdy nikoho neprovází síla pokračovat v tomhle světýlkování mečů, laserování, paprskování, lanaření na temnou malou stranu, zjištování že Chewbacca není bratr nesmrtelné princezny Carrie Fisher ani otec R2-D2, neustálém povyždímování prapůvodních relikvií a hologramů oživlých mrtvých a Jar Jar Abrams ať skončí v žaludku Jabba Hutta! Hudyyyyny ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)