Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

peetriss

Existenciální drama umělce, snažícího se všemi prostředky o návrat na vrchol, ze kterého před lety spadl. Jde na to nepoznanou a kariérně riskantní cestou skýtající mnohé komplikace. Kvalita Birdmana tkví zejména ve formě, s jakou je podávána. Iñárritu se snaží o filmový art evropského střihu, realistickou věrohodnost divadelního prostředí, což se mu daří, stejně jako psychologický náboj příběhu. Vysokým kreditem je také skvělé herecké obsazení včetně Michaela Keatona, který podezříván z jemně autobiografických náznaků, podává životní výkon. Na druhou stranu však má Birdman obrovské minus v podobě nižší vlídnosti k divákovi, protože režisér se striktně drží svého tvůrčího vidění, které ne každému sedne. V tomto bodě se tedy rozhoduje o úspěchu a neúspěchu filmu u každého jednotlivého diváka, který Birdmana takto umělecky formovaného dokáže nebo nedokáže pro svou těžkost strávit. Já zůstal bohužel někde na rozcestí. Boj hlavního hrdiny o úspěch své hry dokáže vtáhnout i zasáhnout, některé vedlejší linie a prvky však nikoli. Kvalitní a odvážný film, který však v mém nitru příliš trvanlivý podpis pravděpodobně nezanechá, obávám se. 70% ()

valasek.m odpad!

Pro mě zklánání. Nezáživné téma a celkově mi byl tento film velmi nesympatický po celou dobu jeho sledování. Jediným světlým bodem byla Naomi Watts, kterou prostě miluju a vždy milovat budu. ()

aLPaC

Film z ne úplně vděčného divadelního prostředí navíc s nečekanými fantasy vsuvkam,i v hlavních rolích zapadlá hvězda Michael Keaton a zapadající hvězda Edward Norton. Kdo by si pomyslel, že z tohohle dokáže Inárritu (za pomoci vynikající kamery pana Lubezkého, kterému vypadá to velmi svědčí spolupráce s mexickými režiséry) vykouzlit hlavního kandidáta na nejlepší film na Oscarech? Osobně bych dal přednost "Chlapectví", tak uvidíme, jak to dnes večer dopadne. ()

tterez

A pak, že herci nejsou magoři.. Teď k hodnocení - první půlka je úmorně nudná. Pokud to ale přežijete, čeká vás solidní dějová smršť, která pokažený dojem celkem napraví. Řekla bych, že Oscary to dostalo jen díky tématice herectví a úžasnému Keatonovi. 55% ()

Jespi

Nějak to nechápu, asi mi chybí dostatečná americká mentalita, abych takový film ocenil. Jen protože se děj odehrává na Broadwayi, jen protože se zde (uboze) rozebírá nitro hlavního hrdiny a jen protože se zde známí herci ukazují v situacích, v jakých byste je jinak neviděli, nevidím důvod proč by se mi tento film měl líbit a proč si zasloužil ty Oscary, které dostal. Dvě hodiny nudné slátaniny o trosce, která neúspěšně chytá druhou (třetí) mízu, víc k tomu nemám ani co dodat. Dvakrát jsem se přistihl jak myslím u filmu na něco jiného a na sílu jsem se nutil na něj dokoukat při plné pozornosti. Prostě nic, NIC mě na něm nezaujalo, aby si zasloužil můj obdiv. Pokud bych měl najít nějaká pozitiva, tak Edward Norton, posledních 10 minut filmu a Galifianakis, nehrající onanujícího burana. 30% ()

Prochy38

Nehodlám se rozepisovat. Film jsem viděl už před udílením Oscarů a sošku jsem mu přál. Asi i M. Keatonovi, který mě zde naprosto odzbrojil. Vynikající výkon a podobnost Birdmana s tehdejším Batmanem rozhodně není náhodná. Potěšila E. Stone, N. Watts a skvělý E. Norton. Dokonce i Z. Galifianakis moc mile překvapil... Film je to o ničem moc pro mě zásadním, ale má neuvěřitelnou hloubku. Celý jsem ho hltal. Dokonalé herecké výkony... Nevím, co víc říct.... 5* je možná moc, ale.... je to moje věc, že? ()

IvoB

„Pseudoumělecké“? Jop. Skoro „o ničem“? Jak pro koho. Birdman rozhodně není dokonalý film, ale v mém případě je jedno jisté – budu si jej pamatovat (a troufám si tvrdit, že i mnoho dalších) mnohem déle, než podstatnou část filmových počinů poslední doby. A to v dobrém. Výborné herecké obsazení a výkony, zasazení do opravdového světa (odkazuje se na skutečné celebrity a dění ve filmu) a především nápadité provedení, jsou hlavními doménami tohoto snímku. Právě forma filmu posunuje příčku o stupeň výše před konkurenci – iluze, že se jedná o jeden dlouhý záběr (viditelný ostrý střih jsem nezaznamenal), prolínání reality a subjektivity hlavní postavy, plynulé přecházení z jedné dějové linky na druhou, z postavy na postavu… A přitom mi tento postup nepřipadal nijak zvláště rušivý. Skvělá změna. Víc takových nekonvenčních filmů, prosím. – 5* (9/10). ()

qxkamo

Jednu hviezdicku davam za herecke vykony a zaujimavu kameru, ktore z nudneho filmu urobili nutnost pokusit sa ho dopozerat do konca. Artova psychologicka kravina mozno tak pre hipsterov a oskarovych trollov, ktori budu vykrikovat, ze ten, kto tomu filmu neda vela hviezdiciek, nepochopil ho. Nie, nikdy nepochopim zavislost byt na vlne mainstreamu a tym padom nemat nadhlad a sudnost. Ved, ked sa to tolkym paci a este aj oskara to ma, tak musi aj mne, len aby som nebol ciernou ovcou, ze? Kazdy clovek je vsak iny, to respektujem. UPDATE: Hladal som viacero artovych filmov a nadabil som na zaujimavu definiciu vystihujucu presne to, co som napisal: "hranice tolerancie artového diváka sú značne široké, takže môžeme pokojne aj celý film presúložiť, všetci budú mať pocit, že ide o umenie a nie zle nakrútené péčko". UPDATE: Ospravedlnujem sa tym, ktorych urazilo prirovnanie k oskarovym trollom a hipsterom. Ostatne ostava v platnosti, ten film je pre mna kravina, pretoze bol nudny a nic mi nedal, co by mal kazdy film dat, nejaky zazitok, ponaucenie a pod. ()

Matt Raider

"Jsi jako svíčka, co hoří na obou koncích, ale je to krásný." Michael Keaton si dobrou recenzi za svůj výkon určitě zasloužil, stejně tak i Birdman svojí sošku. Líbí se mi podnázev -Nečekané kouzlo lhostejnosti-, které film vystihuje. Iñárritu potvrzuje, že je machr na atmosféru a hlavně na práci s herci. Bylo to nápadité, drsné i vtipné a přál bych místnímu hodnocení slušivější čísla. Za mě (-85%) ()

Itar

Netradiční v každém smyslu. Stejně jako u některých filmu PTA, i tady chápu nižší celkové hodnocení, nicméně odradit se rozhodně nenechte, je to neskutečná bomba. Hvězdička navíc za kameru a střih, které z tohoto filmu dělají jednu dlouhou nekončící prezentaci roztodivných postav a jejich ještě roztodivnějších činů. ()

ondrula

Zajímavých dramat o divadle je jako šafránu a přitom jsou to většinou díla velmi zajímavá. Stejně tak je tomu u Birdmana, kterej nejen že má neuvěřitelnou kameru a skvělé herce, ale i zajímavou myšlenku a úžasné kulisy. O Edwardu Nortonovi se říká, že je skutečně takový kokot, jako v tomto filmu, takže je to sranda s ním něco takovýho točit. Z herců mi vadila pouze Emma Stone, resp. její věčně otrávenej výraz v jejím mongoloidním ksichtě. Na závěr mě sraly takový ty fantasmagorie, kdy Riggan lítá po městě. Nicméně Oscar za nejlepší film roku 2014? To asi opravdu ne. ()

Tristaver

Pro mě naprosto nepochopitelný Oscar. Film je to sice vtipný a svižný, věřím i tomu poslání, ale celé dohromady to prostě nefunguje. Norton je ovšem spektakulární. ()

orkadimenza

Birdman rozhodně patří k filmům, ke kterým máte co říci, ale nevíte jak to zformulovat. To je trochu pochopitelné, protože ať to uděláte jakkoliv, film vás ve svém podání formy předčí. Je to opravdu dílo netradiční, hlavně díky plynulé kameře, ale i v tom, že všechny "blbosti", které ve filmu jsou, tak tam jsou záměrně. To je právě můj subjektivní problém, jelikož neblahoslavuji tuto artovost, a jsem jen řadový divák, tak ani nemám takovou možnost nahlédnout postavě Riggana úplně pod kůži. A možná právě proto nechápu ten oscarový příděl, vnímám ho jen jako ubohou a povrchní poklonu od lidí, kteří možná jen oceňují společné téma divadla, popularity, a kritiky. Kdo ví, každopádně já se to asi nikdy nedozvím. Birdmana sice nepovažuji (jako spoustu 3* filmů) za obyčejného, ale za snímek, který kolem mě udělal velký oblouk, a nijak se mne nedotknul. ()

angloumene

Birdman je pro mě dost rozporuplný snímek. Po technické stránce je zpracován bravurně. Objevuje se zde spousta skvělých nápadů, které jen podtrhují tempo filmu a dodávají mu nezaměnitelný šmrnc. Na druhou stranu mě dost zklamal scénář. Film, který má odvahu pojednávat o balancování zestárlého herce, který se chce vrátit do svěla reflekrorů s pomocí svého více méně hlubokomyslného divadelního díla, by sám o sobě neměl být slabý. Čekala jsem nějakou velkou, vybroušenou pointu a místo toho jenom takové slabé zašumění. No nic, zdejší hodnocení je ale i tak snad až moc skeptické, takže tentokrát 4* :) ()

Adam_Musil odpad!

Co to má být? Takový snímek bych režií tipoval, kdybych to dopředu nevěděl, tak na jméno Darren Aronofsky a ne na vynikajícího A. G. Iñárritu. Proč nezůstane u natáčení dramat jako "Amores perros", "21 Grams" nebo do třetice "Babel"? Vždyť to je jeho styl, a proto si ho také jako režiséra cením. Do tohoto filmu jsem šel s tím, že jej ohodnotím plným počtem jako vždy, ale takové zklamání jsem tedy opravdu nečekal. (20%) ()

Rozjimatel

[3,5*]     To, čo ma na filme najviac nadchýnalo, nebola ani tak tá ospevovaná kamera (aj keď je určite výborná), ale skôr skvelé herecké výkony - Keatona, Nortona, ale najmä Emy Stone. Škoda len, že moja obľúbenkyňa Naomi Watts nedostala trochu viac priestoru. Z tej bezstrihovosti som teda veľmi ohúrený nebol (pôsobí dosť samoúčelne) a ani zo soundtracku, väčšinu času pozostávajúceho iba z bicích. A veľmi ma nebral ani ten fantazijný svet, na rozdiel od dramatických scén skutočného sveta, ktoré sú naproti tomu úchvatné. Pri dialógoch Mikea a Sam, prípadne Riggana s dcérou, či manželkou som hltal každé slovo. A vyzdvihnúť ešte musím skvelý záver, ktorý by niekto menej vnímavý mohol označiť za happy-end. Takýchto scén (spolu so scénami na streche) malo byť vo filme viac, namiesto "fantasmagorických" scén a nekonečných kráčaní po chodbách. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mimomisu

Cekal jsem vic, ale stejne skvelej zazitek. Ale co to ma Emma Stone s ocima? V tomhle filmu vypada jako postavicka z anime :) ()

Prehry

No .. taková spíše .. "Drama/komedie, ale moc jsem se nesmál" .. Jinak kvalitní drama o tom, jak showbyznys není procházka růžovou zahradou .. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka