Reklama

Reklama

Jakmile jste online, tak vás mají. Hackeři, kterým stačí pár kliknutí k tomu, aby vám zničili život. Ještě horší jsou ti s ambicemi. Ti, kteří mají v plánu ochromit celý svět. Zatím neznámý počítačový machr si s námi rozhodl hrát a zdá se, že neexistuje nikdo, kdo by ho zastavil. Protože zoufalí lidé rádi dělají zoufalé věci, vytáhnou tajné služby z vězení hackera Hathawaye (Chris Hemsworth), který v něm kroutí patnáct let za podobné aktivity. Přestože se nechal chytit, je to absolutní špička v oboru, teď navíc se speciální motivací. Nabídka, kterou dostal, je lákavá. Když vystopuje hackera, který právě zlikvidoval jaderný reaktor v nejmenované elektrárně, bude volný. Hathaway se okamžitě pustí do pronásledování, brzy však zjistí, že proti němu stojí člověk se skutečně mimořádnými schopnostmi a že by pro jeho budoucnost bylo určitě lepší, kdyby zůstal sedět za mřížemi. Jeho soupeř mezitím chystá další úder. Kde? Kdekoliv. (Cinemart)

(více)

Videa (43)

Trailer 2

Recenze (444)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Před dvaceti lety vznikl Mannův opus magnum Heat. Ve stejném roce vznikl i jiný film, Síť, thriller, ze kterého mají počítačoví nadšenci dodneška srandu, stejně jako z prakticky všech jeho následovníků. A teď tu máme film, který točí režisér Heat a odehrává se zčásti na stejných elektronických dálnicích jako Síť? Je počítačové/hackerské téma pro filmaře natolik nerozlousknutelné (ve filmu to až dosud snad vždy dopadlo blbě), že si na něm vyláme zuby i Mann? Ano, je mi líto, ale je to tak. Manna mám rád, Heat, Collateral i ti Veřejní nepřátelé jsou mé oblíbené filmy, ale tentokrát to moc nešlo. Sice nejsem moc sto posoudit samotnou počítačovou stránku věci (i když pochybuju, že se při hackování počítače na jeho základní desce rozsvěcí světýlko), ale způsob, jakým je dle filmu možno vyřídit jadernou elektrárnu je vyloženě veselý. A to jsme na začátku. Nechme teď stranou technické (po)divy a přejděme k hlavnímu problému - ději a postavám. Předně postavy. Formování týmu specialistů, který si má poradit s útokem rafinovaného hackera, je jako z jiné planety. Takže, Čína nominuje ze své miliardy svého zřejmě jediného vojenského odborníka na počítače, který, aby na to nebyl sám, a aby se do filmu dostal nějaký ten romantický element, si na posilu vezme svoji sestru (proč, to za chvilku) a Amerika svého nejlepšího hackera v base (protože to je Číňanův kamarád). Jo, přesně tak, hacker, který je prý nejlepší a který se nechal před pár lety amatérsky chytit (a kterého překvapují technické možnosti amerických zpravodajských služeb) má pomoci chytit nepolapitelného zločince, kterého ty samé americké a navíc i čínské bezpečnostní sbory chytit nedokáží. Mno, a aby se nám tu posílilo pouto mezi národy, pochopitelně prakticky hned si čínská sestra a americký bratr - totiž hekr - padnou do náruče. Přičemž jejich romance a vzájemný cit jsou asi tak uvěřitelné jako že si Číňani odhlasují v příštích deseti letech přijetí americké hymny za vlastní. Ústřední trojka je podporována víceméně postradatelným cannon fodderem z obou stran (byť jeden americký šerif zvládne s pistolí víc než celá speciální jednotka čínské policie). Přičemž poté, co dojde k prvnímu přímému střetu s nepřítelem, jako kdyby naprosto přestal zlotřilý nepřítel Američany i Číňany zajímat a zbývá to na pozůstalém duu, které alespoň získá osobní motivaci, proč si to s protivníkem vyřídit. A pak samotný ústřední zlosyn a jeho tým, kteří v konfrontaci s kýmkoli jiným než hlavními hrdiny jsou neporazitelní, zatímco v konfrontaci s nimi jsou to absolutní lamy. Pak se dozvíme, kdo je oním zlosynem, zjistíme, že je nám to vlastně jedno, zazvoní zvonec a pohádky je konec. Škoda, ale moc pozitivního toho neřeknu. Ani ty přestřelky tentokrát nejsou nic moc, snad až na typicky mannovský zvuk, ale postrádají logiku a taktiku (zvláště když je potřeba se zbavit méně důležitých postav). ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je strašně přitaženej za vlasy. Být ještě o trochu víc, byl by už skalpovanej. Považte sami. Někdo hekne činský Tlemelín - ajťáci a hekři celého světa se bezradně škrábou za uchem, a tak se musí do vězení pro druhořadého zlodějíčka, který pak musí po zbytek filmu vysvětlovat, proč se nechal chytit. Ale dejme tomu. On ten virus, kterým se tu heká, vymyslel. Shodou okolností, vysoký čínský vládní představil s tímhle hekrem chodil do školy a má ještě píchatelnou sestru. Slovo dá slovo a už to jede. Celé to vypadá, že je to čínský film, jelikož efbíajáci jsou zde za neskutečné pitomce, nemotorná hovada a neschopné loutky. Hekr zas přes kalkulačku pomocí trapných skrýnů na monitoru odhaluje utajený svět šifer a kódů, že by se zasmál i prvňáček z pomocné školy. Kdepak, to není trihel, který vás bude šokovat, jak je vlastně svět sítí křehký a lehce ovladatelný, nebude vás kovat ke křeslu údernou a mistrně natočenou akcí, ani nutit k zamyšlení svým příběhem. Nejspíš vás rozesměje, ale zcela jistě znudí. Přes dvě hodiny pobíhání po světě s vězněm/hrdinou nedá nikdo, to mi věřte. Je to to blbé jak ávégéčko. ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Celkový koncept je více než zajímavý, avšak pomalý styl vyprávění filmu příliš nepřispívá. 132 minutáž je zkratka moc na takový film, kde se toho příliš nestane. Naopak potěší určitě nekompromisní a inteligentní hlavní postava, která má počítače v merku, ale čekal jsem, že bude ve filmu více IT vychytávek, ale na druhou stranu to vynahrazuje překvapivě velmi povedená akce!! Film obsahuje pouze 4 akční scény, ale velmi kvalitní, hned první akční scéna v baru, je tak nekompromisní, tvrdá, perfektně ozvučená , že si jí budete chtít pustit minimálně ještě jednou( kadence úderů mi zvoní v uších ještě teď, říkal jsem si, cože, tohle není Korejský film ?!), ale taktéž potěší různé přestřelky, které jsou velmi realisticky a autenticky natočené, při sledování máte pocit, že koukáte na záběry ze zpráv a v závěru mi spadla čelist, to se Mann opravdu předvedl a ukáže nám Hemswortha nasranějšího než kdy jindy a taková scéna se šroubovákem a nožem mi připomnělo závěrečnou fatalitu z Berandalu, takže po akční stránce velká spokojenost, jen je škoda, že jí nebylo více. 65% ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Není to ani letní high-endová lovestory, ani třicátá léta s digitálem, ale pořád to má kupu trademarků, které u Manna buď milujete, nebo ho/je vůbec neznáte. Jsou režiséři, kterým se to nepodaří nikdy. Jsou tací, kteří dokážou přesně vyhmátnout tu chvíli, kdy to svět potřebuje a přepisují trendy (Matrix) a jsou dokonce i ti, kteří se nazývají průkopníci a pokládají základy toho, co doceníme v kinematografii až s odstupem několika let. Ti co předběhli v tom co/jak ve filmu vyjadřují svoji dobu/generaci. Takovým tvůrcem je Michael Mann. Bylo to v devadesátkách, nulkách i desítkách. Stále je o krok napřed a jeho filmy v hodnocení rostou s odstupem času. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Som z toho síce sklamaný ale za prúser by som to nepovažoval.Problém Hackera je jeho scenár a hlavne pekelne nudný rozjazd, ktroý držia nad vodou akurát sympatickí herci a chémia medzi nimi. Ten film asi 40 minút cúva aby nakoniec zastal, prehodil rýchlosť (a možno až príliš pozde) chytil to správne tempo a vzápätí predvedie v rýchlom slede 2 z najpôsobivejších scén tohto roku. A aj potom sa to síce najlepšie Mannove filmy nechytá ale už som mal aspoň pocit, že aj napriek blbému scenáru pozerám dobrý film, ktorý občas necháva spomenúť, že je vlastne od režisérskeho majstra. Za posledných 23 rokov som (s výnimkou Aliho)3* filmu Michaela Manna nedal a dúfam, že už viackrát nebudem musieť, pretože tieto sklamania aj napriek svojej kvalite bolia. 7/10 ()

Galerie (29)

Zajímavosti (10)

  • Originální název filmu je Blackhat (černý klobouk). Toto je moderní anglické označení pro hackera, který se nezákonně nabourává do počítačových systémů pro vlastní potěšení, z pomsty nebo pro osobní výhodu. "Black hat" je tedy synonymum kyber-zločince. Označení je převzato z americké kinematografie, kde ve westernech 20. až 40. let minulého století padouši nosili černé klobouky a kladní hrdinové převážně bílé. Analogicky k tomu označení "White hat" (bílý klobouk) v internetové terminologii znamená eticky jednajícího hackera. (Aelita)
  • Rok po vydaní filmu prezentoval Michael Mann svoj režisérsky zostrih počas Brooklyn Academy of Music. Pre verejnosť bol dostupný ešte o rok neskôr, v roku 2017 na stanici FX. (Real Tom Hardy)

Související novinky

Michael Mann dotočil svůj srdcový projekt

Michael Mann dotočil svůj srdcový projekt

23.10.2022

Biografie Enza Ferrariho je dotočená. Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj, Miami Vice), jenž projekt považuje za svůj srdcový a strávil na něm řadu let, oslavil poslední klapku v Itálii tento… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Reklama

Reklama