Reklama

Reklama

Ghost in the Shell

  • Japonsko Kōkaku kidōtai (více)
Trailer

VOD (1)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (427)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Skvostný cyberpunk, který jako by vypadl ze světa Blade Runner, dokonce i Vangelise jsem chvílemi zaslechl. Výborná animace podpořená atmosferickou hudbou a příběh o smyslu života, smrti, bytí a nebytí. Vize společnosti v nedaleké budoucnosti není nijak lákavá... Konečně jsem si jistý, že mangu, chystanou zakrátko v češtině, chci. ()

Scalpelexis 

všechny recenze uživatele

Částečný zásah. Zpoza každého rohu na mě pomrkává starý dobrý Blade Runner a proto se nemůžu shodnout na proklamované nejsilnější stránce GitS: Originalitě. Ano, doba udělala své a elaborovaný materiál už byl mezitím hned několikrát protočen a upečen na několik způsobů, ale než samotné podávané poselství a filozofie mi nesedl styl. Zpočátku vás totiž scénář nešetří a zahlcuje informacemi, které nemáte možnost interpretovat, ale minimálně si užíváte slušnou dávku povedené akce. Intermezzo uprostřed pro jistotu vykolejí z jakékoliv psychologie a i nepříjemně ubere na pohybu, aby poté konec všechno neuchopitelně vychrlil, přičemž tuplem tak nečinil strukturovaně a už vůbec ne úderně, protože celá pravda je, inu, nečekaně antiklimaticky jednoduchá. Před jakýmkoliv druhem výpadku to vše drží mistrně navozená atmosféra; není to úplně kresbou, která na svůj věk má stále silnou kyberpunkovou moc, ale spíš díky esoterické hudbě smíchané s místy pomalu se vlečícími scenériemi distopické metropole navozuje depku i za naprosto slunečného dne. Tato komorní paralela mi právě Blade Runnera připomněla nejvíce, ale oproti němu GitS mi žádný finální knockout ani zdaleka nedoručil. Vzdávám hold a respekt jednomu z prvních průkopníků kybernetického sci-fi (minimálně na poli anime), ale aktuálně je to pro mě spíše milý náhled do minulosti než plnohodnotná jízda. Slabší 4* The net is vast and infinite. ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to vydarená animovaná akčná sci-fi dráma. Má výborný príbeh oodohrávajúci sa v blízkej búducnosti, keď je svet prepojený rozsiahlou počítačovou sieťou a ľudia si vylepšujú svoje schopnosti pomocou umelých orgánov, pričom tieto výhody samozrejme využíva aj nebezpečný typ zločincov, hackerov a preto bola zriadená aj špeciálna policajná jednotka. Práve im robí problémy mimoriadne schopný hacker, bábkar, ktorý sa dokáže dostať do myslí nevinných a ovládať ich, ale dvojica schopných agentov urobí všetko preto, aby ho zastavila. Spracovanie sa mi páči, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Najviac ma mrzí, že mi to schémou prišlo skôr ako epizóda televízneho seriálu, chýba mi tu plnohodnotný úvod, prakticky aj záver, no hlavne lepšie zoznámenie s postavami, za čo môže aj tá až príliš krátka dĺžka. Ale inak môžem len chváliť, dej je po celý čas skvelo zvládnutý, obsahuje plno zaujímavých prvkov a skvelých nápadov, sadla mi chémia medzi dvojicou hlavných postáv a hlavne to celé pôsobí tak inteligentne, pomerne originálne a dokonca aj celkom filozoficky, takže k plnému pochopeniu je potrebné sa aj sústrediť. A navyše sa to nesie v perfektnej, v až takej temnej a hypnotickej atmosfére, ktorá sa postará o pár veľmi pôsobivých sekvencií, hlavne tá hudobná v stredne fáze, ktorá síce pôsobí trochu samoúčelne, ale s tým nemám žiadny problém, keďže sa mi dosť páči. Akcie je tu priemerné množstvo a som s ňou spokojný. Nájde sa tu pár dlhších akčných sekvencií tvoriach prevažne prestrelky, ale poteší aj nejaká tá naháňačka alebo súboj, pričom všetko je to veľmi dobre natočené, nápadité a aj dostatočne krvavé, takže sa na to pozerá skutočne dobre. Veľkým plusom sú aj postavy, síce ako som spomínal, chcelo by to trochu lepšie zoznámenie s nimi, ale aj tak mi obzvlášť hlavná hrdinka a jej partner veľmi sadli a nesklame ani tých pár výraznejších vedľajších postáv. Jedine by som uvítal lepšieho záporáka, ale o toho tu zase až tak moc nejde. Pri animácii už síce vidno čiastočnú zastaranosť, ale aj tak mi tento štýl vyhovuje a navyše mi pre tento žáner a atmosféru príde aj najvhodnejší. A veľkým plusom je aj hudba, tá sa veľmi vydarila. Takže skutočne škoda iba tej krátkej dĺžky, ktorá mi neumožňuje hodnotiť lepšie, ale aj tak je Ghost in the shell zaslúžený kult, ktorým sa inšpirovali aj ďalšie filmy a jeden zo základných kameňov cyberpunku. 79% ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Anime, kterou zřejmě nestačí vidět jednou. Kyberpunková podstata, noirová nálada, atmosféra jako z Blade Runnera. K tomu zhuštěná verze spiknutí v kruzích bezpečnostních složek. Neříkám, že jsem to všechno stihl pobrat. Kromě výborné vizuální stránky bych ovšem ještě nerad zapomněl vyzdvihnout parádní hudbu. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Pozrel som si to, aby som ako tak zmyl z pamäti filmovú verziu z roku 2017 so Scarlett Johansson a ono to bolo snáď ešte horšie. A ja že originál je vždy lepší. Sci-fi ponúka obyčajnú bežnú akčnú drámu, ako by sa na prvý pohľad i mohlo zdať. Ide o komplikovanú filozofickú úvahu o zmysle ľudskej existencie, provokatívnu víziu budúcnosti, kde sa stiera hranica medzi ľudskými bytosťami a robotmi, skutočnosťou a umelo vytvorenou realitou. Anime režiséra Mamorua Ošiiho sa pomerne verne drží komiksovej predlohy odohrávajúcej sa v roku 2029. Hlavná hrdinka, kyborg Kusanagi Motoko, ktorej jedinou ľudskou časťou je mozog, pracuje ako policajtka. To je v skutku veľmi dobrý a originálny nápad, avšak ten funguje len namaľovaný na stránkach komixu. V pohybe ma to nezaujalo. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (11)

  • Pro zvýšení realističnosti odjel štáb mimo Japonsko, aby mohl testovat různé zbraně a způsob, jakým ničí různé předměty. Vidět je to obzvláště v závěrečném souboji, kdy střelba do kamene nevydává žádné jiskry, které jsou do mnohých jiných filmů dodávány pro dramatický efekt. (Harroc)
  • Kód běžící na začátku filmu na pozadí reprezentuje zakódovaná jména filmového štábu. (gauron666)
  • Dlouho dobu se spekulovalo, v jakém městě se příběh odehrává, protože ve filmu se o tom nemluví. Spekulovalo se, že jde o Tokio, ale režisér řekl, že město je vytvořené podle Hong Kongu. Navíc pivo San Miguel, které pijí některé postavy, je velmi oblíbené právě v Hong Kongu. (Harroc)

Související novinky

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní… (více)

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (více)

Reklama

Reklama