Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

BarryLyndon

Boha jeho, chápu to, že je na Slovensku více věřících, než u nás, ale tohle byla docela síla. Jsem poměrně rád, že o Markovi, Vašíčkovi a Rachůnkovi nic takového nevzniklo. Nedokážu si představit člověka, co by o sobě v případě úmrtí chtěl natočit něco podobně patetického a zbožtělého. Vážně jsem čekal, kdy se tam Demitra objeví v podobě hologramu a sestoupí z nebe. 5/10 Nějak netuším, co toto dělá v řebříčku nej filmů CSFD. ()

*CARNIFEX*

Životopisné snímky spracované formou dokumentu patria v mojom okruhu široko-spektrálneho výberu medzi najobľúbenejšie. Keď je zručný majster s kamerou, ktorý vie ako pracovať so strihom, pričom dokáže do svojho "výtvoru" vložiť emocionálny prvok (čo si povedzme úprimne na rovinu - v tomto prípade to vzhľadom k téme nemohol byť problém), má v podstate "vyhraté". Akurát je naozaj smutné, že o Palkovi, ako legende slovenského hokeja nesledujeme tento projekt o nejakých, "báj očko", 50 rokov. Pár krát sa divák pri rozprávaniach "vedľajšo-hlavných" postáv o historkách s Palinom naozaj pousmeje. MAJKA: "Rád sa pekne obliekal, mal k tomu blízko", JEREMY ROENICK: " Ó, his fashion? Terrible dresser!" (:D) Faktom ale ostáva, že od úvodu má "38" napriek veselým príhodám veľmi smutný, až ťažký nádych. Ako to už ale v jeho samom začiatku povedala Majka: "Táto myšlienka je krásna, urobiť o ňom taký spomienkový film". Tak teda spomíname Palino. ()

jirijost

Já jsem pracoval, byl jsem u St. Louis Blues a mojí hlavní úlohou byla Evropa, sledovat talenty kteří tu hrají. Byl jsem na hokeji a hráli jsme s Ottawou. Upoutal mě tam nějaký hráč, říkám kdo je ten hráč? Nebyl často na ledě ale když byl, prostě to mělo hlavu a patu, vždy něco vytvořil. Demitra, Demitra co toto je? Tak hned jsem otevřel naše statistiky a vidím že Slovák waaau! - Peter Šťastný Krásná vzpomínka na tohoto fantastického hráče. Bylo by hezké kdyby se něco podobného udělalo i pro tu českou trojku. Některé věci jsem vůbec nevěděl, například to že měsíc před osudnou nehodou přemýšlel o konci kariéry. Což teď zní teda hodně smutně. Na konci jsem slzy opravdu neudržel ale to asi žádný fanda hokeje. Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Enšpígl

Jak to vidím já tady z poza Řípu směrem k bratrovským Tatrám ? Pavol Demitra byl srdce slovenského hokeje. Kdo se koukal na zápasy NHL, tak musel žasnout, slovenský útok Demitra-Handzuš-Bartečko, totiž amíky přehráli chytrým evropským způsobem raz-raz gol, to byla oslava hokeje. To jak Demi vymíchal našeho Vokouna v boji o třetí místo už taková oslava pro nás Čechy nebyla, ale že to byl pan hokejista a přirozený lídr, charismtický chlap s velkým slovenským srdcem za kterým šel celý slovenský nároďák o tom nikdo nepochybuje. Pokud ti jméno Pavol Demitra nic neříká, ale zajímá tě čím a proč si získal člověk z malé země respekt a uznání celého světa, tak tenhle dokument ti na vše odpoví. Jen škoda, že tvůrci ignorují domácí publikum a výpovědi zahraničních osobností nechávají bez překladu. Ta smutná tečka, kterou napsal sám posranej osud a o který my češi víme rovněž svý byla velmi silná a emotivní. Demi, jsou sportovní soupeři na který pět minut po zápase zapomeneš a pak jsou soupeři na který nezapomeneš nikdy a pro mě navždy zůstaneš tou druhou variantou..... odpočívej v pokoji, Pavol. ()

Santino7

Ak sa mám priznať, spočiatku po ohlásení tohto projektu som mal mierne obavy, ako sa s danou (dodnes emotívnou) látkou dokáže humorista Dano Dangl popasovať, no zároveň som tušil, že niečo takéto proste nemôže dopadnúť zle. A to sa mi našťastie aj potvrdilo, pretože "38" je veľmi peknou spomienkovou záležitosťou, ktorej nechýba v podstate nič zásadné a nepôsobí ani nijak vyumelkovane. Sú tam zároveň aj dôležité miľníky Demitrovej hokejovej kariéry, aj pekne spracované detské časy, no a samozrejme nechýbajú ani emotívnejšie pasáže, s čím sa samozrejme dalo vopred počítať (čo ma ale prekvapilo, tak aj napriek relatívne dostatočnému časovému odstupu sa u mňa viackrát objavila nejedna slzička v oku). No a čo ma potešilo asi zo všetkého tohto úplne najviac, dokument bol veľmi príjemne doplnený aj o kopu úsmevných príhod, pri ktorých sa nedalo inak než pousmiať (spoznávanie s Majkou, súťaženie s jej bratom, humorné "súboje" s Gáboríkom či napríklad Višňovským prerozprávaná príhoda "Paľko a Bentley" :-). Celkovo si teda myslím, že to bolo "namixované" veľmi dobre (okrem iného aj vďaka vynikajúco zvolenému hudobnému sprievodu, ktorý veľmi šikovne pomáhal dotvárať atmosféru) a výsledná snímka pôsobí veľmi, skutočne veľmi sympaticky a príjemne a zároveň si myslím, že má - aj napriek onej tragédii - akýsi pozitívny náboj. Ostatne taký náboj, akým vyžaroval aj Paľo Demitra celkovo ako človek, osobnosť. Veľmi dôstojná filmová pocta našej veľkej hokejovej legendy, ktorej kvality v mojich očiach podčiarkuje okrem iného aj fakt, že som si ju tak nejak úplne prirodzene pozrel opakovane hneď na druhý deň od pozretia prvého, a bol to pre mňa rovnako silný zážitok. 5/5 ()

• „Keď sa nám v hlave zrodili prvé myšlienky, najpodstatnejšie v tej chvíli bolo získať súhlas na ich realizáciu od rodiny a hlavne od manželky Paľa Demitru, Majky. Od nej sme získali exkluzivitu na nakrútenie kinofilmu a významne prispela k realizácii celého projektu. Stala sa vlastne členom štábu, za čo jej veľmi ďakujeme," uviedol producent a scenárista filmu Dano Dangl. (Zdroj: aktualne.sk)
  • Hudobný podklad filmu pozostával hlavne zo slovenskej tvorby, ktorú mal Paľo veľmi rád, čo často dokazoval aj svojmu okoliu. (TeddyBearik)
  • Prvá klapka padla v auguste 2012 s Ľubomírom Višňovským. Natáčanie sa ukončilo druhý decembrový týždeň 2013 s Petrom Šťastným. Film sa nakrúcal v Spojených štátoch amerických, Česku, Rusku - Jaroslavľ a na Slovensku. (kacer4)

PF 2015

PF 2015