Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (118)

hanagi 

všechny recenze uživatele

Překvapivě skvěle natočený thriller. Jednak se na něj dobře dívá - celkový vizuál, precizně budované napětí, všudypřítomný strach a působivá honička v zasněžených ulicích - ale který je zároveň poctou konkrétní osobě a drsnou připomínkou tehdejších poměrů. A pokud se to někomu zdá občas poněkud patetické, tak to jen proto, že Poláci prostě takoví jsou - hrdí a patetičtí. ()

lioncel 

všechny recenze uživatele

Skvělá práce (!) .. ta atmosféra, člověka opravdu až mrazí ..... a teď jaká byla realita - Poláci byli všeobecně známí svou nespolehlivostí (když byli například vyzbrojeni novými sovětskými letouny, pravidelně nejpozději do 3 týdnů jeden přeletěl na ´druhou´ stranu), nejvyšší sovětské velení si toho bylo moc dobře vědomo, ostatně po událostech v Maďarsku, pražském jaru, událostech v Polsku, to ani jinak u nich nešlo - proto, pokud jde o Varšavskou smlouvu (VS) bylo vše trochu jinak, než se dnes líčí (ostatně, to platí ve všem) - plánování, provádění, společné obrany území členských států VS před napadením NATO bylo odjakživa dvoustupňové, jedna stránka věci byla určená pro bratrské státy a jejich armádní velení, ta druhá a mnohem důležitější, tu si nechávali Sověti pouze pro sebe a nikoho jiného k tomu nepustili .. samozřejmě se mnohdy tyto dvoje plány činnosti a fungování VS musely v mnoha věcech úzce prolínat, to ale nebyl žádný zásadní neřešitelný problém .. proto, že by Kuklinski nějakým zásadním způsobem ohrozil či oslabil VS, to určitě ne, tomu nevěřte ... ("Cílem Varšavské smlouvy byla koordinace politiky a vytvoření systému kolektivní bezpečnosti v Evropě, resp. spolupráce ve vojenské oblasti při společné obraně socialismu, suverenity a nezávislosti, a také vytvoření protipólu k severoatlantickému paktu. Nejvyšším politickým orgánem Varšavské smlouvy byl oficiálně Politický poradní výbor složený z nejvyšších stranických a státních představitelů členských zemí. V praxi však direktivy Spojenému velení a štábu Spojených ozbrojených sil přicházely z Kremlu. Velení sídlilo v Moskvě a v jeho čele stáli pouze sovětští vojenští představitelé. Zástupci ozbrojených sil ostatních států byli pouze styčnými důstojníky, přinášejícími instrukce sovětského velení. Otázky strategie a taktiky v obecné rovině neřešilo velení a štáb spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy, nýbrž generální štáb sovětských ozbrojených sil.") ()

Reklama

Dont 

všechny recenze uživatele

Čím více mám za sebou polských filmů s historickou tematikou, nebo prostě jen pozadím nějaké doby (Růžena, Ida, Štvanice), tím jasněji vnímám, že Polákům jde tento typ filmů v posledních letech mnohem lépe než nám. My si z toho už jen dokážeme dělat legraci, a ani v tom poslední dobou nevynikáme. Jack Strong je velmi zdařilý špionážní film podle skutečných událostí s výborným Marcinem Dorocińskim v hlavní úloze důstojníka polské lidové armády, který za studené války navázal kontakty s americkou tajnou službou. Jenom se mi fakt nelíbilo, jak ho ke konci namaskovali, aby vypadal starší. To bylo jak z nějaké divadelní maškarády. :-) ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Životopisný, verne spracovaný špionážny príbeh, mapujúci osudy plk. Kuklinského alias Jacka Stronga. Nesporné pozitívum snímku je veľké množstvo informácií, ako vtedy pracovala tajná služba a čo to všetko obnášalo. Niektoré scénky mi však prišli ak nie priamo smiešne, tak minimálne iracionálne. To ako sa napríklad Jack Strong pohyboval, alebo ako odovzdával správy... no neviem, na jeho mieste by som to určite nerobil vo vojenskej uniforme plnej vyznamenaní. Tomu sa povie nenápadný ako akné na nose :). Napätie a celková dramatizácia neboli zlé, ale pri niektorých scénach by som v tomto smere trochu pridal, niekedy to chcelo viac energie a možno aj hereckého nadšenia. Inak spokojnosť. 70/100 Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Pod pojmem "akční" si představuji trošku víc, než jen kratičkou sněžnou automobilovou honičku, jejímž nejkvalitnějším aktérem byl prastarý Opel, jehož model se už x let nevyrábí. Ale jinak jsem spokojen. Poláci natočili obstojné špionážní drama o chlapíkovi, jenž by měl být národním hrdinou, ale Poláci jsou nám v mnoha věcech podobní a tak i on, stejně jako třeba naši Mašínové, získal nálepku "kontroverzní". Na své si tu přijdou jak milovníci tradiční vyzvědačské práce, tak i fandové rodinných dramat či historie určitého úseku Studené války. Herecky parádní a potěší i hostovačka z Hollywoodu v podobě Patricka Wilsona. Bravo Kukliński a smrt bolševikům! 80% ()

Galerie (30)

Zajímavosti (5)

  • Skutečný Ryszard Kukliński zemřel v roce 2004. Je pohřben na čestném místě na varšavském hřbitově Powazki. (morgos)
  • Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)

Související novinky

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (více)

Reklama

Reklama