Reklama

Reklama

Teorie všeho

  • Velká Británie The Theory of Everything (více)
Trailer 1

Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít. (Cinemart)

(více)

Videa (13)

Trailer 1

Recenze (996)

ORIN 

všechny recenze uživatele

Přesně to, čím Stephen Hawking byl, tedy geniálním fyzikem a jednou z nejvýznamějších vědeckých osobností 2. poloviny 20. století, ve filmu nenajdete. A to je asi hlavní problém, i když samozřejmě není jediný. Eddie Redmayne předvedl vskutku autentický výkon (záměrně se vyhýbám jiným přirovnáním) a vzhledem k tendencím Akademie nemohl Oscara vyhrát nikdo jiný. Jenže jeden herec, i když hlavní, film nedělá. Zájem tvůrců o Hawkingovo dílo je velmi povrchní (obhajova doktorské práce za několik desítek sekund?), filmový Redmayne jako Hawking vypadá stále na 30, ačkoli mu je v závěru filmu přes 60. Vlastně všichni vypadají, jako by moc nestárli. Tím přecházíme k jisté bezčasovosti, kdy druhou polovinu filmu divák neví, v jakém roce vlastně je a orientuje se jen díky stěžejním událostem Hawkingova života (elektrický vozík, vydání knihy, rozvod). To by ani nemuselo vadit, jenže v rámci životopisného žánru se nejedná o nikterak subjektivizující přístup, který by tuto absenci stíral. Divák je v podstatě v distanční pozici a pozoruje ostatní postavy z podobné perspektivy snažíc se rozeznat, jakou myšlenku chce hlavní postava vyjádřit. Teorie všeho je v tomto případě tím, s čím se Hawking musel většinu života vyrovnat, tedy fyzickým handicapem, který zásadně ovlivnil jeho život a ne tím, co se snažil (a stále snaží) objevit - jedinou, elegantní rovnici, která vysvětlí podstatu celého vesmíru a všechny jeho zákonitosti. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Príbeh si nerobí nárok na intelektuálnu stránku, priaznivci Stephena Hawkinga musia byť natešení. Škoda len že jeho skvostné vedecké teórie, vďaka čomu sa jeho meno vyskytuje vedľa mien ako Albert Einstein či Isaac Newton, dvojhodinový film zanedbal. Pár výpočtov na tabuli či "kembridžské" lokácie nezabezpečia uveriteľnosť, ak mravčia vedecká práca osobnosti, akou je Stephen Hawking, zostala visieť vo vzduchoprázdne. Oscar pre Eddieho Redmayna je však maximálne oprávnený. Sám Hawking sa nechal počuť, že pri pohľade naňho mal pocit, že sa pozerá do zrkadla. 33-ročný Redmayne prešiel niekoľkomesačným tvrdým výcvikom s choreografom a dlhý čas trávil v ústave pre pacientov s diagnózou, akou trpí Hawking. Rola vyžadovala i dlhodobú prípravu mimického svalstva, čo sa stalo hlavným dorozumievacím nástrojom spoločne s elektronickým hlasovým syntetizátorom. Spolu s Felicity Jones ťahajú za dlhší povraz. Najmä ich zásluhou je film pozerateľný a emotívny. Stephen Hawking dokázal veľa v živote i vo vede a bol známy svojím ostrovtipom. ()

Reklama

pepo 

všechny recenze uživatele

Ten film mohol a mal byť omnoho lepší ( spomeňme si na Čistú dušu) ale stále je to výborná Hoolywoodska práca. Na druhej strane som bol milo prekvapený aké to bolo vkusné pričom táto téma mohla skončiť ako obrovský gýč. Redmayne fantastický, oscar zaslúžený. A kľudne by som ho doprial aj Felicity Jones. Hlavne ona bola motorom filmu.Pekná ale nijako omračujúca oscarovka, na ktorú ak sa bude spomínať, tak jedine kvôli hercom a krásnemu soundtracku. 8/10 ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Veru veru, klobúk dolu pred takou "nevestou", ktorá obetovala takmer celý svoj život, aby sa postarala o ten "druhý", ktorý bol relatívne v tak beznádejnej situácii. Čo sa týka hereckého výkonu Redmayne-ho, to je proste klobúk dolu. Nemá zmysel ani komentovať. Neviem, nedokážem si to ani len predstaviť. Fungovať takýmto spôsobom. Taký človek musí byť naozaj veľmi psychicky silný, aby obrazne povedané "neprepadol", nevzdal sa boja, a predĺžil si tak údajne garantovanú dĺžku "života". Keď mám ale samotný film ohodnotiť ako celok, je to napriek prezentovaným okolnostiam veľmi náročné. Je síce pravdou, že ma len zriedka ktoré emotívne scény (či už pozitívne alebo negatívne) nechali chladným, no skutočne som očakával, že ma tento film viac zloží na kolená. Za mňa z úcty ku géniovi, jeho HLBOKEJ MYŠLIENKE v závere, opatrné, zaslúžené štyri ... ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„DOKÁZAT JEDINOU ROVNICÍ, ŽE ČAS MĚL POČÁTEK… JEDINÁ JEDNODUCHÁ A ELEGANTNÍ ROVNICE, KTERÁ VYSVĚTLÍ VŠECHNO…“ /// Teorie všeho je film plnej lásky, až nepřirozenýho rodinnýho štěstí a amyotrofický laterální sklerózy. Je na něm znát, že vznikl podle memoárů, který sepsala žena. Dokonce jeho žena. Romantickej životopis, kterýmu ze mě vydolovat první kroupu netrvalo nijak dlouho, takže myslím, že největším sponzorem bude výrobce kapesníků. Víc než s fyzikou, se v příběhu muže, kterej vzdoruje všem předpokladům, vědeckým i osobním, seznámíme s jeho soukromým. Eddiemu Redmaynemu budete závidět starostlivost a lásku sympatický Felicity Jones a pravýmu Stephenovi Hawkingovi, že ho zahrál právě Eddie Redmayne. Jeho výkon si v ničem nezadá s Alicí. Dojemná pohádka plná optimismu (v rámci možností), která kdyby nebyla o Stephenovi, tak by klidně mohla bejt o jeho manželce. Asi mi blbnou hormony, takže líbilo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem“, kterou v roce 2008 napsala Jane Wilde Hawking, číst nebudu. 2.) Bo už znám frajera, co nadiktoval knihu vokem. 3.) Thx za titule ,,DoubleJo“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Galerie (106)

Zajímavosti (27)

  • Ve scéně, kdy si Stephen Hawking (Eddie Redmayne) hraje s dětmi, říká: "Exterminate" (česky: "Vyhladit"). Jedná se o narážku na rasu polomechanických mimozemských stvoření Daleků ze seriálu Doctor Who (od r. 1963). Na stejný seriál odkazuje i slavnostní přípitek při Hawkingově oslavě doktorátu. (KillHurt)
  • Herečka Lesley Manville bola do filmu obsadená ako kráľovná Alžbeta II., no táto scéna sa nakoniec vo filme vôbec neobjavila. (MikaelSVK)
  • Eddie Redmayne (Stephen Hawking) se setkal s Hawkingem před natáčením jen jednou a nenašel odvahu ptát se ho na intimní věci, např. ohledně jeho nemoci (amyotrofické laterální sklerózy). (jenik71)

Související novinky

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Pokud vás fascinovala hudba u Zmizení, Sicaria a Příchozích, začínáte číst velmi smutnou zprávu. V pouhých 48 letech nás totiž opustil její autor Jóhann Jóhannsson, jeden z nejvýraznějších hudebních… (více)

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (více)

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (více)

Reklama

Reklama