Reklama

Reklama

V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

Videa (7)

Trailer 3

Recenze (544)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Dlho som čakal na tento dobrodružný film. Odloženie premiéry ma trochu zaskočilo, ale nakoniec išlo iba vypočítavosť štúdia nasadiť film pred vianocami. V mnohom film splnil moje očakávania. Je výpravný, veľkolepý, scény s napínaním plachiet sú úžasné. keď prišly na rad veľryby malo to spád, nehovoriac o scénach s osudovou bielou veľrybou. Tých však mohlo byť viac. Užívateľ POMO má v mnohom pravdu, ale ja mám pre tieto dobrodružné príbehy slabosť a preto nemôžem dať menej ako 4 hviezdy. Film má niekoľko tém, ktoré by mohli s divákom zamávať, ale žiadna z nich nie je dotiahnutá k dokonalosti. Asi najhoršie z toho vyšiel súboj - kapitán versus 1. dôstojník. Ich spor nikdy nezašiel za hranu, ktorou by sa divákovi zažral pod kožu. C. Murphy bol výborný, veľká škoda, že nedostal väčší priestor možno i preto lúčeniu na ostrove chýbali emócie. práve spomínané emócie akosi neprišly aj keď film je spracovaný solídne. Istú nepohodu možno spôsobilo i to, že som film videl v 3D. Nebola iná voľba. Rozhodne by som radšej volil 2D. Tento "technický výstrelok", ktorý sa k tomuto filmu vôbec nehodil( mnoho tmavých scén), zbytočne predražuje už i tak neznesiteľne drahé vstupné. Keďže sme boli traja, zaplatil som 21eur! Za tú cenu si môžem kúpiť nové blue ray a film by som si užil asi viac. +++++++++Zdvihnite vstupné ešte o 1-2 eurá a kiná úplne skapú! V sále bolo dokopy 12 divákov , vrátane nás...70%. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Některé momenty jsou neuvěřitelné (lezení do nitra mrtvé velryby, chrlení krve, záběry z výšky a pod hladinou taky super) a celkově mě film hodně bavil, proto nakonec za mě relativně velkorysé 4 hvězdy, i když 3 by asi byly adekvátnější. Hodně se mi líbila hudba a kamera (i když ve filmu je na můj vkus nějak moc detailních záběrů na tváře herců), a rozhodně to je film, která má v sobě hodně divácké atraktivity. Naopak mě totálně nebavila ta přehlídka námořnických výrazů pro nejrůznější plachty apod. - tvůrci si podle všeho museli dát značnou práci s tím zjistit si, jak se co tehdy na lodi jmenovalo a jak se taková loď vůbec řídila, ale ve filmu to v konečném důsledku nemá žádný význam, a kdyby se celé to překomplikované vyplouvání na moře omezilo na lakonický rozkaz "napnout plachty", vyšlo by to úplně nastejno (čímž je mj. řečeno, že by ten film klidně mohl být o 20-30 minut kratší). Vyloženě problém ale mám s tím, že mi ten film v podstatě říká, že bych měl sympatizovat s chlapíky, kteří vyráželi na moře vraždit ty velkolepé tvory, aby - jen považte! - se jejich tuk následně mohl spálit v pouličních lampách. Tak jako tolikrát předtím, člověk se neubrání úžasu nad tím, jakými cestami se občas ubírala západní modernita (resp. to, čemu 19. století honosně říkalo "pokrok"), a co předcházelo dnešnímu světu. Film je tak zajímavý i jaksi z "osvětového" důvodu, byť sledovat všechnu tu velrybářskou řezničinu není pro citlivější duše nic příjemného - dokonce by se se nebylo možné divit, kdyby někdo těm námořníkům jejich utrpení přál - "dobře jim tak, to mají za ty sudy velrybího oleje". Vzato kolem a kolem, pokud jsem si z tohoto filmu něco odnesl, je to chuť bezprostředně po opuštění kina oprášit z knihovny Melvilla a znovu si ho přečíst - některé věci bych teď asi viděl jinýma očima. ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Film naštěstí tentokrát nesáhnul po přeceňované Melvilově kudlankovské rohypnoliádě a mořském zabijákovi soudných čtenářů, nýbrž po ryvájvlu, který dobrodružně mapuje bez Hermanovy pomatené grafomanie skutečně neskutečné trampoty lodi Esex s intelektuálně ambiciózním vorvaněm. Dostáváme tak zábavnou, dramaturgicky a režijně hezky zvládnutou verneovku a grýnpissáckou noční můru v jednom, vizualizovanou do škaredého digitálního mrdníku, kde mi Homotór, kterého kýtovec zase s přehledem přehrává na celé čáře, kupodivu nevadil tolik jako obvykle. Jen mě trochu mrzelo, že si ho vyhladovělá posádka moc nevšímala, i když byl s tím melírovaným ondulátem na hlavě vskutku xežrání, a s erkovým rejtyngem a kanibalistickými detaily by se mi to líbilo mnohem víc. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Člověk čeká mnohem více napínavých scén s Moby Dickem. Místo toho dostává jen zcela standardní mořské drámo, ve kterém je zajímavých, charismatických postav jako šafránu. Hodně rušivě působí animace, celkově vidím v digitálních tricích někdy problém dnešních filmů, které pak mohou být líne podávat zajímavé příběhy. Master and Commander se rozhodně nekoná. 60% ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Ron Howard točí skvělé filmy a průměrné filmy, no a tenhle patří do druhé kategorie. Zarazilo mě obzvlášť, jak nezajímavé a atmosféry prosté byly scény z moře, které měly přitom být tím hlavním lákadlem. Buď byly okatě digitální, tak moc, že triky připomínaly zadní projekci, a navíc nepříjemně podivně barevné, nebo při nich měly postavy pronášet dramatické repliky, ale z úst jim vycházely stokrát omleté fráze. A člověk jen čekal, co přijde dál a jak nebo kdy už to skončí. Velké minus je i obsazení Benjamina Walkera, který na roli kapitána nestačil a kterého Chris Hemsworth přehrával, aniž by se nějak zvlášť snažil, a to, že naopak skvělý Cillian Murphy dostal jen vedlejší roli. Škoda. ()

Galerie (78)

Zajímavosti (16)

  • Herci a štáb museli být během natáčení na Kanárských ostrovech evakuováni kvůli povodním a sesuvům, půdy při nichž zemřelo 5 lidí. (Tristan Rafael)
  • Před záchranou čluny směřovaly k ostrovu Más a Tierra, kde byl r. 1704 vysazen Alexander Selkirk. Skotský námořník zde přežíval přes 4 roky, než se nechal zachránit. Jeho příběh inspiroval slavné dílo Daniela Defoea a ostrov byl r. 1966 přejmenován na Ostrov Robinsona Crusoe. (rhiannon)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude… (více)

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Reklama

Reklama