Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři varšavští maturanti, Alek, Zośka i Rudy, plánují začít dospělý život. Jejich plány boří vypuknutí druhé světové války... 
Film je natočen podle stejnojmenné knihy Alexandera Kamińského o činnosti skautského odbojového hnutí v období nacistické okupace Polska. (kamals)

Recenze (29)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Polská reakce na odbojářské skupiny fungující na území Polska během druhé světové války, která, z filmařského hlediska, těží hlavně ze série scén, kde Gestapo poměrně brutálně mučí jednoho z místních skautíků. Samozřejmě to ale není jenom o tom. Film je svižně natočený, dynamický, obsahem hodně zajímavý. Určitě kousek, který v rámci dramat z druhé světové války jen tak nezapadne. A v rámci polské kinematografie už vůbec ne. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Sbírka pro armádu byla v roce 1939. Tehdy jsme dali dost.“ - „Tati, nikdy není dost!“ Mladí sabotážníci řídící se heslem „Buď připraven!“ a čekající na to, až je Zemská armáda zavolá, jsou přesvědčeni, že právě oni vědí, jakým způsobem se vypořádat s okupanty. Tato nedochůdčata spojují vztek, sebevědomí, odvaha, diletantství a také naprostá nezodpovědnost. Jejich riskantní akce čítají ztráty nejen z vlastních řad, ale i civilního obyvatelstva (a také těch nejbližších). A nepřítel si tyhle záškodnické akce nenechává líbit…Už režisérovy Sviňky mě zaujaly. O pět let mladší Kameny jsou odlišného ražení. Akční, sebevědomé a „cool“. Vlastně bych tohle dílo čekal od mnohem mladšího režiséra. Tak či onak, až na konec (zaváhání) a některé scény až příliš na efekt, jde o poutavou podívanou, která nabízí solidní odbojářské scény stejně jako ty emoční (s bonusem v podobě „výživných“ pasáží mučení). Vidím to na slušné 4*. „Ať živí neztrácejí naději, když je jí třeba.“ - „A když je jí třeba, na smrt jdou postupně. Jako kameny, které Bůh hodil na opevnění.“ ()

Reklama

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Celkem slušný film o protinacistickém odboji polských skautů. Kromě několika odbojových akcí zaujmou drsné scény mučení zajatého skauta. Kameny na pevnost jsou opravdu lepším počinem než Město 44, které se věnuje Varšavskému povstání z konce léta 1944. I o českém skautském odboji by se dal natočit pěkný film. Odbojová organizace Zpravodajská brigáda (ZB) přezdívaná jako "Zbojníci" prováděla od roku 1943 úspěšnou špionážní činnost a v květnu 1945 se mnoho jejích členů zapojilo do Pražského povstání. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem nečetl, ale film se mi líbil. Zpracování bych řekl dobré, ale příběh mi přišel místy naivní, možná až moc naivní. Nicméně zapojení skautů do odboje v Polsku bylo veliké, byť, co vím, tak polský skauting byl pojímaný výrazně jinak než ten český. Nevím, jestli bychom tak harcery mohli označit jako za demokratický odboj, ale na to se dnes ptá málokdo. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Film se hned od začátku nezdržuje okecávkama a slepejma scénama a rovnou jde na věc. Tvrdý, výslech na gestapu i na mě hodně surový, všechno působilo věrohodně, nekompromisně. Další z mnoha polských filmů, který předvádí dokonalou filmařskou i hereckou vyzrálost. Jediný co bych filmu vyčetl, je brutální střih, který po sobě nechal docela dost otevřených scén. ()

Galerie (88)

Zajímavosti (12)

  • Skauti se proslavili nejenom drobnými sabotážemi, ale i velkými záškodnickými akcemi, účastí v boji v rámci Varšavském povstání, ale i svým nezlomným postojem v dobách stalinistického teroru. (majky19)
  • Ve snímku podplukovník Jan Kiwerski (Andrzej Chyra) vydává rozkaz k osvobození vězňů v rámci Akce pod Arzenalem u Paláce Staszica. Ve skutečnosti se tato akce odehrála u Institutu Hluchoněmých. (majky19)
  • Taktéž si ve filmu můžeme všimnout faktu, že ve dnech 23. – 26. dubna 1943 podplukovník Kiwerski (Andrzej Chyra) byl přítomen ve Varšavě, z tohoto úhlu pohledu tedy mohla být akce na záchranu Jana Bytnara „Rudeho“ (Tomasz Zietek) zahájena dříve, což by mu možná i zachránilo život. (majky19)

Reklama

Reklama