Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

• USA Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask (více)

Na začátku sedmdesátých let minulého století napsal dr. David Reuben osvětovou příručku o sexu, z níž se stal bestseller. Woody Allen se tento epos instruktážní erotiky rozhodl převést na stříbrné pláno. Ve svém povídkovém filmu věnuje každému ožehavému tématu vlastní epizodu: Pomáhá afrodiziakum? (tato povídka je podána v hávu shakespearovské tragikomedie), Co je to sodomie?, Proč mají některé ženy potíže s orgasmem?, Jsou transvestité homosexuálové? a grandiózní finále Co se děje při ejakulaci?, v němž Tony Randall, operátor v řídící centrále mozku vzrušeného muže, vyšle Woodyho jako druhou spermii v pořadí. To je skvělá startovní pozice, nebýt toho, že se téměř jasný vítěz Woody ocitne tváří v tvář obrovskému pesaru! (Cinemax)

Shadwell

Woody – andílek – je díky svému limitujícímu vzhledu neustále stavěn před tři životní cesty – zahořknout, pokusit se o sebevědomou pózu na hranici přetvářky, nebo se vypořádávat se strastmi běžného života skrze satiru a humor. Woody zvolil přirozeně třetí cestu, tedy zlehčování vážného. Groteskní intelektuál Woody v tomto filmu naplno projevil fascinaci sexem, stejně jako jistou empatii vůči abnormálním touhám a lidem. Tedy vůči sobě samému. ()

Ajantis

Uvědomuji si, že pro komediální podívanou o sexu nejsem vhodná cílová skupina, přesto jsem v případě Woody Allena trochu doufal... a nakonec se i dočkal, poslední povídka („Co se děje v organismu při ejakulaci?“) je totiž dokonalá. Bylo pro mě obrovským překvapením, kde brali tvůrci „Byl jednou jeden život“ inspiraci pro svůj projekt; ta podobnost je zarážející. Napadlo mi, jestli to snad neměl být původně pilotní díl; pakliže však byl vydáván za naučný seriál pro děti, nedivím se, že se zpozdil o 14 let. Hodnocení je především za ni, ostatní povídky už jsou chabý (čti splihlý, bez erekce) průměr (televizní soutěž, laboratoř) nebo jednoduše žalostné (snad všechny ostatní). Silnější **. ()

Madison

Pre niekoho, kto nepozná Woodyho Allena, by sa touto snímkou mohol zapísať do povedomia ako oplzlý nechutný sexuálny maniak, ktorý nemá sklon k umeniu, ale schopnosť rozvracať žalúdok. Ja, keďže ho poznám, som vedela, čo mám očakávať a poviedky "sex s ovcou", "transvestita", sex na verejnosti" a najmä hneď úvodná "Allen ako dvorný šašo" ma natoľko uveličili, že musím dať 3* bez ohľadu na to, že ide o snímku, ktorú zaraďujem skôr k horším allenovkám. Niektoré scény sú vážne vtipné aj keď Allen má na svojom konte aj lepšie kúsky. ()

ScarPoul

Sex, sex, sex. Sexuálna príťažlivosť, sexuálne deviácie a sexuálna túžba. Ranná tvorba Woodyho Allena bola do značnej miery inšpirovaná Freudom a jeho psychoanalýzou. Allenové postavičky, ktoré často krát aj sám stvárnil sú ľudia, ktorý túžia po sexe a keď ho nepraktikujú, aspoň o ňom vedú siahodlhé debaty. Tento poviedkový film ukazuje rôzne variácie na sexuálnu rozmanitosť, ktorá sa stáva hlavným pozadím pre rôznorodé gagy. Postavy nemajú nejaký realistický podklad. Sú len nositeľmi typických Allenovských znakov a humoru. Film sa nevyhýba ani parodovaniu klasických diel - či už sa jedná o Hamleta, alebo Frankenstaina. Ako všetky ranné diela aj toto je z časti kritické. Kritizuje konzervativizmus spoločnosti. Allen tu prezentuje sexualitu ako niečo otvorené, niečo čomu nesluší žiadna škatuľka, alebo zákaz. Aj keď samozrejme, každá hra musí mať svoje pravidlá. Film ako celok je značne rozpačitý. Hlavne preto, lebo poviedky sa kvalitatívne odlišujú. Najzaujímavejšia je asi útok obrieho cecku a láska k ovci. Ostatné sú buď nedotiahnuté, alebo nie sú až natoľko uletené. Všetko čo ste chceli vedieť o sexe, je ďalším stupňom v Allenovej tvorbe, ktorá sa v tej dobe stále vyvíjala a formovala. ()

Matty

Vynikající povídková komedie, která vkusně vypráví o věcech nevkusných. První povídka, resp. otázka Funguje afrodiziakum?(90%) se odehrává ve středověku, kde se Allen jako šašek, jehož humor je pro krále příliš sofistikovaný, snaží dostat do postele královnu a je zde několik nezapomenutelných momentů („Tomu říkám zapíchat si.“). Co je to sodomie? (50%) o jednom netradičním animálním vztahu nepůsobí tak vtipně, jak bylo nejspíš zamýšleno a až na pár nádherných momentek se jedná o velmi slabý odvar toho nejlepšího. Proč mají některé ženy potíže s orgasmem?(75%) je namluveno italsky a trochu připomíná filmy Federica Felliniho či Michelangela Antonioiho. Jsou transvestité homosexuálové?(80%) vychází z jednoduché premisy, která není tak úplně dotažená do finále. Co to je, když se řekne sexuální zvrhlík? (85%) paroduje jednu televizní šou – jen místo povolání zde hosté hádají perverze pozvaného. Jsou výsledky výzkumu v oblasti sexu přesné?(90%) předvádí další variaci na klasické monster horory, akorát že z laboratoře šíleného vědátora nevzejde Frankenstein, nýbrž zákeřné obří ňadro vraždící na potkání („Jak to zlotřilé ňadro zadržíme?“). A poslední povídka (která měla být původně zařazena jako první) se může směle řadit k tomu nejvtipnějšímu, co kdy Allen natočil. Co se děje při ejakulaci? (100%) je nám předvedeno z pohledu vně lidského-mužského těla, Allena jako neurotickou spermii si jistě zapamatujete, stejně jako některou z mnoha geniálních hlášek („Paměti, zdrž spermie. Mysli na baseballové hráče.“). Celek sice není úplně vyrovnaný, ale hlavně kvůli poslední povídce stojí za vidění celý film. 80% Zajímavé komentáře: Melies, Superpero ()

• Postavou dvorního šaška chtěl Woody Allen navázat na svou dráhu kabaretního komika. (Matty)
  • Nápad na film vznikl jednoho večera, kdy se Woody Allen vrátil z utkání jeho oblíbeného basketbalového týmu Knicks, myl se a v televizi slyšel sebe ve vystoupení v Tonight Show (od r. 1962) vyprávět vtip o sexu. [zdroj: Woody Allen - Hovory o filmu] (žvanimírek)

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder