Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (124)

Matty 

všechny recenze uživatele

-Má dobré srdce -Srdce možná, ale co ten ksicht? Orgie inspirativního šílenství. Podávat se bude leccos, jen ne kachní polévka (v Česku nepoužívaný idiom, odpovídající zhruba našemu "je to hračka"). Marxové ze své podstaty nejsou slučitelní s žádným systémem. Podle toho vypadá jejich protiválečná satira. Jediným principem, který uznávají, je chaos. Střílí si ze všeho a pálí do všech. Do nekompetentních diktátorů, vládních ministrů i nebohé Margaret Dumont. Kdyby války vedli lidé jako Firefly, možná by utrpěl majetek a dobré mravy, ale o život by nikdo nepřišel. Ve vrcholné formě není jen Groucho, povznesený nad pravidla toho, co by se ve slušné společnosti mělo říkat víc než jindy, tempo s ním drží také z řetězů utržený Harpo, vyzbrojený nabroušenými nůžkami. Jen Chico tentokrát zůstává tím třetím vzadu. Film obsahuje některé z nejbizarnějších (animovaný psík na Harpově hrudi) i nejpropracovanějších marxovských gagů (tři Grouchové a "zrcadlo") a přes pár zpomalení (povinná, ale vcelku bezvýznamná a do prázdna vyznívající příběhová kostra s lidmi, jejichž jednání narozdíl od jednání Marxů má nějaký účel) se nikdy nezastaví a patří díky tomu k nejrychlejším zvukovým groteskám, jaké kdy vznikly. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, betelgeuse, Iggy ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ vám pripadajú filmy Marxovcov stále o tom istom, pozrite si Kačaciu polievku. Politický motív je v ich tvorbe výnimkou. Neuveriteľný gulometný nášup poväčšinou vydarených až geniálnych fórov, čo má za následok, že budete mať problém s čítaním titulkov. Možno by nebol od veci dabing, ale potom by sme boli stratení v preklade pri slovíčkarení u Dallas - dollars, Texas - taxes, čo bolo preložené pri zachovaní pointy vtipu ako Dán - dane. Citát z 1001 filmov: Mestečko Fredonia si sťažovalo na zneužitie svojho názvu vo filme a pridania jedného e, bratia ich vyzývali, aby si zmenili názov mesta, pretože uráža ich film. Duck soup nie je žiadna urážka komediálneho vkusu, ale prvotriedna zábava geniálnych komikov. ()

Reklama

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Moji druzí Marxové. Je to horší než Noc v opeře (byť ani ta mě nijak extra nevzala). Je to množství vtipů a gagů zabalených v šaškárně. Nejlepší opět Grucho Marx. Aspoň že muzikálu to moc nebylo. Uznávám, je tu ještě víc slovních hříček, které v češtině nemůžou tak dobře vyniknout. Jestli si film ještě někdy pustím, pak s anglickými titulky. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 4 | hudba 4 | humor 3 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Kdybych já si jen vzpomněl, jak se jmenoval ten film, u něhož jsem se s bratry Marxovými seznámil poprvé. Kachní polévka je druhý film, co jsem s nimi viděl, nejsem z toho odvařený jako z toho prvního, ale i tak to má neuvěřitelné koule. Harpo je fakt parádní. Grouchův ukecaný humor mi moc neseděl (ale aspoň jsem zjistil, koho Alan Alda často kopíroval v MASH 4077) a i ty písně stály za starou bačkoru, ale i tak, spousta situačního a konverzačního humoru. Film se snad nedá ani hodnotit jako celek, jde spíše o jednotlivé scény, tu povedené, tu méně povedené. Ale bratři Marxové byli fakt formáti. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Hloupá zápletka, nesympatické postavy, zbytečné muzikálové vsuvky a plácání jedné scénky na druhou bez smysluplného celkového děje. Na druhou stranu několik brilantních scének, kdy jsem se smál nahlas a také povětšinou výtečné dialogy, při kterých mě bavilo pozorovat hraní si tvůrců s různými významy slov. To jsou ty hlavní plusy a mínusy Kachní polévky. Chtěl jsem si doplnit další mezeru v mém filmovém vzdělání a po klasikách grotesek s Chaplinem a Keatnem jsem dal šanci i Grouchu Marxovi (a celé jeho rodině). Na jmenované pány sice nemá, ale na jeden večer mě pobavit ta banda dokázala. Nakonec nechávám slabší tři hvězdy a pravděpodobně si ale už jeho další díla nechám ujít. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (13)

  • Film vydělal 1500 000 dolarů. (M.B)
  • Malé město Fredonia ve státu New York si stěžovalo na zneužití svého názvu i po přidání "e". Odpověď od bratří Marxů zněla: "Změňte si název města, uráží náš film." (Witta)
  • Ve filmu hrají čtyři bratři Marxové. Jejich plat činil 200 000 dolarů. (M.B)

Reklama

Reklama