Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (Cinemart)

hansel97

Po řemeslné stránce velmi dobře natočené a příběhově kupodivu velmi kvalitní a záživné. A to už jsem se chystal nad životopisnými filmy celebrit lámat hůl! Ono není divu po takových průměrnostech jako byli letos Joy, Trumbo, Love and Mercy a jiných. Tohle má drsnou atmosféru a slušný spád díky neustálým potyčkám s policií a co mě překvapilo nejvíce je, že pod snůškou toho všeho drsného se nachází docela citlivý a silný příběh. Jen mě docela mrzí, jak tenhle film přehlížela Akademie u Oscarů... Nominace jen za scénář??? Jako celek i herecky mnohem lepší než kupříkladu Joy, Carol, Trumbo i Brooklyn. ()

dO_od

// Meh. Jako životopisný drama o partě rapperů to stojí za starou bačkoru. Jako téměř dvou a půl hodinovej videoklip to zoufale postrádá víc hudby. A jako dobový příběh o utlačování minorit a omezování lidské svobody to zase až příliš často odbíhá od tématu, což je na jednu stranu logické - na druhou ale celkem škoda, protože takhle ten film prostě nedokážu obhájit ani v jedné z jeho rovin. Čekal jsem víc - přál jsem si movie with attitude, dostal jsem předraženou reklamu na borce z Comptonu. 5/10 ()

Lacike

Nie som fanusik gangsta raperov ale ani proti nim nic nemam. Vdaka recenziam som dufal, ze tento film bude putava pecka aj ked k teme nemam ziadny vztah. Dokonca som si schvalne pockal na Director's cut, ale samotny film ma prilis nebavil. Pripadalo mi to strasne natahovane a dejovo riedke. Proste taky tuctovy film o trochu nevsednej teme a paradoxne ma najviac na celom filme o bande negrov bavil beloch Giamatti. 5/10. ()

Anderton

Príbeh z čias, kedy bol hip hop vyjadrením osobného názoru rapperov a ich životného štýlu, respektíve prostredia, v ktorom žijú. A tento prechod od "černochov s názormi" po komerčnú mašinu sa scenár snaží zobraziť. Ale chlapci z N.W.A. tento prerod od úprimnosti ku kalkulu prekukli a tak vidíme pomerne čiernobielo stvárnený film, kde sú producenti tí zlí, policajti anonymná násilná masa a obyvatelia ghetta viac menej obete. Niečo na tom rozhodne bude a Gary Gray to podáva tak, že sa na túto vlnu pohodlne naladíte a cestu za úspechom kapele budete úprimne priať. Aj Ericovi ten nezáväzný sex. Scenár taktiež elegantne dokázal zahrnúť do deja rasové nepokoje v L.A. počiatkom deväťdesiatok a účasť nastupujúcich tvári Snoop Dogga a 2 Paca (samozrejme hercov ich stvárňujúcich) je takou šľahačkou na palacinke. Ide o obdobie, kedy rapperi skutočne rapovali a nielen mumlavo recitovali popri vrtiacich sa ritiach vo videoklipoch a vyzerá to tak, že minimálne debut si vypočujem. Film mi ale pripadal natočený príliš konvenčne, ničím špeciálnym ma neprekvapil a vlastne som dostal zhruba to, čo som čakal a čoho som sa aj obával. Dĺžka neprekážala. ()

Kaka

Dravá, živelná a autentická biografie, která shrnuje vše podstatné kolem NWA od jejich začátků progresivního hip hopu, až po rozpad kapely a vcelku důkladně mapuje jednak osobní životy hvězd a zároveň problematiku rasové nesnášenlivosti a diskriminace dané doby. To vše v syrové exhibici kameramana Libatiquea a famózně nastříhaných hudebních čísel. V neposlední řadě se povedl i vynikající casting. ()

• Film má na konte finančne najúspešnejší otvárací víkend spomedzi všetkých hudobných biografií so zárobkom 56.1 miliónov amerických dolárov. Porazil tak Walk the Line z roku 2005. (Real Tom Hardy)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)