Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

preclajsz

Bohužel se to řadí po bok Legendy zločinu, na to jak jsem se opět těšil, tak přišla studená sprcha. Byla to celkem nuda, minimálně 2/3 filmu. Posledních cca 50 minut bylo fajn, ale celé to postrádalo spád, bylo tam na můj vkus dost hluchých míst. Hlavní "padouch" Abel neměl tolik prostoru kolik by si podle mě zasloužil a vůbec tam mělo být daleko více tajemných rozhovorů mezi Abelem a Donovanem. Zkrátil bych stopáž o půl hodiny, přidal trochu hudby a jak jsem psal výše trochu temnoty a neměl bych problém dát 5*. Úctu si zaslouží Tom Hanks, který na začátku vypadal, jako by začal natáčet hned po Trosečníkovi a na konci vypadal jako by vyjednávání skutečně konal on sám, výborná práce maskérů. Takhle dávám lepší 3*, je to na hraně 3/4. ()

matolas

Klasický, naivný Speilberg, ktorý dvadsať rokov natáča furt rovnako, s totožnými, do očí bijúcimi metaforami a deväťdesiatkovou hudbou, ale v podstate celkom pútavo. V podstate milá Oscarovka podľa klasickej šablóny, ktorá neohúri, ale ani nenudí. ()

KoRner

Lekcia z dejepisu opisaná z jediného uhla pohľadu, bez nejakej napínavej udalosti. Spielbergove vložené scény na oživenie filmu tu nezaberajú a len predĺžujú film. Pripomenulo mi to Súkromnú vojnu pána Wilsona, tam tiež bol Východ opísaný ako národ grázlov a násilníkov. A to bez výnimky. Oceňujem herecké výkony a Stevenovu snahu, ale opätovné zhliadnutie tu asi nehrozí. ()

jirijost

Další z řady skvělých filmů od dvojice Spielberg a Hanks. Trošku jsem se Bridge of Spies bál, hlavně ta stopáž zaváněla průšvihem ale film mi utekl tak, jako kdyby byl o půl hodinu kratší. Hlavně ta kamera, nemohl jsem si pomoct ale ta se mi na celém filmu líbila snad nejvíc. Ten modrý odstín vypadal skvěle a k té době se moc hodil, hlavně k těm obrázkům prochladlého Berlína. Kameru navíc doplnili skvělé herecké výkony a já jsem nemohl dát jinak než plný počet, protože tenhle příběh si to opravdu zaslouží, hlavně scéna kdy James Donovan projíždí vlakem přes Berlínskou zeď mě dostala. ()

klukluka

Steven Spielberg je mistrem patosu. Ale taky si umí vybrat nevšední témata - třeba příběh amerického advokáta, který se v dobách studené války neštítil/nebál zastupovat sovětského špiona. Na mě to spojení brilantního filmaře, citlivého vypravěče a vnímavého člověka fungovalo opět báječně. Nevylučuji, že je za tím vším ještě myšlení vynikajícího počtáře, ale za takovou kvalitu vždycky rád zaplatím. ()

Dodmund

Film, kde snad není chyby. Čiší z něj Spielbergův um a lehkost jeho natáčení. Vysoce předčilo mé očekávání, výtečná hudba Thomase Newmana. I ten americký konec a typický útok na city jsem filmu odpustil. ()

iXtr3m3

Čo možno očakávať od dvoch legiend v jednom spojení? Jednoducho skvelý snímok, skvelé dobové zasadenie, lahôdka. P.S. A to by pomohlo? Best reaction/answer. 4,5 ()

Seti

Bridge of Spies je klasický Spielberg, tzn. zajímavý námět, přesná režie a kvalitní herecké výkony. Jediné, co mi na Hanksově výletu do východního Berlína trochu vadilo, byla ta jednoduchost, s níž vše proběhlo. Skutečné události nijak nastudované nemám, ale kdyby Tomovi neukradli kabát a neměl rýmičku, tak nic závažnějšího v podstatě řešit nemusel. Přišel prostě na férovku na sovětskou ambasádu, řek, že chce provést výměnu agentů + jednoho studenta, dohodli se kdy a kde, když začli východňáci dělat dusno, tak jim řek, ať si pak tu posranou transakci vyřídí s Rusákama, východňáci samozřejmě stáhli vocasy, došlo k na efekt protahované výměně a Tom jel domu. Nechápejte mě špatně, ono je to natočené fakt parádně a Spielberg ze scénáře vymáčkl asi nejvíc co šlo, jen jsem prostě čekal trochu zapeklitější záležitost. Jinak Rylance byl fajn, ale zlatýho naháče bych mu za to nedal. ()

Han22

No čekal jsem od toho velkolepý napínavý thriler a ono to bylo "jen" špionážní drama. Ovšem jako takové je to naprosto špičková filmařina jako vždy od Spielberga. Tom Hanks v hlavní roli je neselhávající jistota, z těch vedlejších potěší po dlouhé době Alan Alda či Mark Rylance jako ruský špion. Včera jsem ho viděl v roli dobráckého obra, dnes tohle a už ho mám v paměti. Spielbergovi se naprosto parádně podařilo vystihnout padesátá léta jak v USA (styl oblékání, auta) tak Východní Berlín. Mrazivé, rozbořené město plné vojáků, chudáků či zlodějů je parádní. Celý příběh se nese v rovině právnického filmu a později se mění v hru kočky a myši s vyjednavači v Berlíně. Jak říkám, chybělo mi jen více napětí a nějaká ta akční scéna by neškodila, jinak moc pěkný film. ()

M.Niccals

nebýt toho cukrkandlu na konci, snad by to bylo i na pět. taky mi trochu chybělo trochu víc napětí, jaké bych od špionského filmu očekával. spíš to byla taková slušná a dobře napsaná konverzačka, samozřejmě pouze inspirovaná skutečnými událostmi. v podstatě editovaný výcuc zkondenzovaný pro celovečerák, který se dá snadno strávit a dá se s ním zahrát i na divákovy city. konec konců, je to starý dobrý poctivý Hollywood od Spielberga, řemeslně prakticky bezchybný. a to se v dnešní době nabuřelých blockbusterů musí ocenit. ()

B4TM4N

Prvních expozičních 60 minut jsou na sebe vrstveny velmi pečlivě kladené otázky, aby byl divák následně vytržen bezdůvodně zařazenou akční vsuvkou, předznamenávající přechod k pohříchu šablonovité báchorce o soplícím dobračisku v luxusním kabátu. Všechny nastíněné třecí (a tudíž potenciálně podnětné) plochy jsou tímhle dramatickým střihem dramaturgickycky zcela nesmyslně odsunuty mimo filmovou optiku a nahrazeny voskovými kulisami jednoho osobního hrdinství v srdci CGI NDR. Škoda. ()

ChrisBa

Ja mám Spielberga veľmi rád.. a možno aj preto som mal nejaké očakávania od tohto filmu a to bolo viac na škodu.. Najprv klady tohto filmu. Vynikajúce prostredie a vizuál, super kamera..jednoducho skvelé remeselnícke dielo. Tom Hanks je geniálny a to tento herec k mojim obľúbeným vôbec nepatrí. Bohužiaľ však filmu chýba nejaká tá zápletka, nie je napínavý a nie je tam ani len náznak gradácie.. a posledných 5 minút filmu mali radšej vystrihnúť. Veď to som sa ja ako divák citil trápne za Stevena, čo nám to tam podsúva..škoda ()

Scevola

Presne takato poloha Spielbergovy a Hanksovy sedi. Historicky namet podla skutocnej udalosti, kde je vsetko namiesane ako ma, vratane vyberu hercov, davkovania napatia. Welcome back Steven :) 8/10 ()

Junglista

Očekávání asi bylo trošku vyšší, přecejen tohle téma si říkalo o okusování nehtů během poloviny filmu. Víc napětí by filmu slušelo, ale bohužel ho tam moc není. Asi si toho Coeni u Stevena mnoho neprosadili :-) Hanks jako obvykle nepotřebuje komentář. Dialogy skvělý a těch 141 minut uteklo možná až moc rychle. Ale k dokonalosti kus chyběl. ()

SpaceOdyseus

Jak je u Spielberga zvykem, jde o formalne temer dokonaly film. Jak si vyhral s kazdym jednim zaberem, jak nechal herce bloumat po place a nastavovat se pohybujici se kamere, s jakou hravosti zakomponovaval zrcadla do scen, je proste uzasne. Jako vypravec je samozrejme bezkonkurencni a z jedne epizody studene valky udelal masivni pribeh, ktery vyborne funguje jako lidske osobni drama. Tom Hanks si uz po ste zopakoval roli bezneho chlapka v nevsedni situaci a hraje ho stale skvele. Hodne me potesilo jak si Steven na stara kolena poradil s cgi. Scena sestrelu je sice kratka, ale o to intenzivnejsi jizda. Jedine, co bych ozelel, je cukrkandlovy epilog. Ale nastesti neni tak dlouhy, aby mi zkazil film. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015