Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

zdene.cek

Sem moc rád, že jsem se nechal přemluvit a šel jsem na tento film do kina. Výborný Tom Hanks, díky kterému 142 minut uteče jako voda. Divák v tomto filmu prostě musí fandit Donovenovi, který se snaží na vlastní riziko vyjednat propuštění dvou věznů. Můj film roku 2015. ()

Parisienne09

Velmi dobrý film, protože má dobrý příběh s nádherným poselstvím, že bojovat o každý lidský život má cenu. Spielberg prostě nikdy nezklame. Ocenila jsem výpravu zejména ve velmi přesvědčivých scénách z Východního Berlína. Počasí mrazivé, příběh však velmi živý, plný "horkých" momentů. Film velmi reálně přibližuje obraz života v době studené války, kdy se děti v amerických školách učily, jak se zachovat v případě výbuchu nukleární bomby. Scénáristicky lehká a zároveň skvělá replika: "Vy nemáte obavy?" "Pomohlo by to?" Vynikající herecký výkon Toma Hankse. ()

oleg121

Krásny film. Živý, autentický, príjemne retro, no najmä plný emócií. Emócií, ktoré na diváka neútočia z každej strany a nebombardujú ho napätím, mnohými dejovými zvratmi....ale naopak. Pomaly ho sprevádzajú celé 2 hodiny, aby sa v závere prejavili naplno a takým spôsobom, aby ste mali problém udržať slzu. Nenudí a nezdržiava sa historickými faktami ani pozadím témy. Sústreďuje sa jednak na vzťah právnik-klient, ktorý ani náhodou nie je nosníkom filmu a je skôr vedľajší, napriek tomu je uveriteľný. A na druhej strane sa zameriava na hlavnú postavu, Perfektne zahraná postava Jimmyho Donovana, ktorý sa nebál zariskovať a pokúsil sa ako jediný o niečo, za čo ho možno nazvať ľudským. Klobúk dolu pred Hanksovým výkonom, ten si vie ozaj vyberať scenáre. Opäť jeden z tých snímkov, pre ktoré som podľahol čaru filmu. ()

Davxid_2012

Naprosto skvěle zpracovaný film, jak po hereckém, tak i režijním výkonu. Řadí se mých nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. ()

Peyio

Liga majstrov na každom poste nemohla sklamať. Prekvapil Rylence, ktorý prekonáva aj Toma. Spielberg dokázal, že je stále pánom remesla, napriek tomu je záver až príliš sentimentálny inak by to bolo plné hodnotenie ()

io.

Výborný film. Nádherně vystavěná scéna, skvěle zahráno - až se vás ta poválečná realita dotkne. Dobře nadávkovaný děj a trocha napětí, žádné přehánění. Žádná stupidní nadsázka. Nemám tomu co vytknout. Nádherné dílo. ()

Jana.Nechvat

Další americká slátanina, nebo skutečný zážitek? Poslední dobou hodně hledáme inspiraci v minulosti. Není divu. Stačí se podívat na dnešní situaci a je jasné, že jinde než v minulosti nedokážeme najít odpovědi. Jak vše vyřešit, bez toho abychom se navzájem pozabíjeli. Studená válka je perfektním příkladem. Dvě světové velmoci do krve naštvané jedna na druhou a myslí si, že nejlepším nápadem je se navzájem vyhladit. Super myšlenka. Když pomineme to, jaké by to mělo následky, kdyby se tak opravdu stalo. Už proto, že bychom byli za prvé skoro bez ropy a zemního plynu a za druhé bez dobře financovaných hollywoodských filmů. Které by nám ukázaly, jak to v minulosti všechno bylo. Jasně pokud bychom nějakým záhadným způsobem přežili bez ropy, plynu a v nukleární zimě, přežili bychom i bez Hollywoodu. Už proto, že jinde to dokážou dělat často i líp a za méně peněz. Co třeba taková Velká Británie, těm jdou historické filmy přímo famózně. Sice bychom se například o studené válce nedozvěděli už asi nic z první ruky, zato bychom měli v zásobě spoustu přímo encyklopedických znalostí o druhé světové. Ta by pro náhled toho, jak to při válčení dopadnout nemá, měla stačit. Jelikož, ale studená válka nakonec dobře dopadla. Máme dnes jak Hollywood tak dost ropy, nato, abychom se mohli v klidu podívat na nějaký ten Spielbegovský filmík. Spielberg velice rád utíká do světa své bujné fantazie, proto jsem moc ráda, že tentokrát se držel toho, co je historicky psáno, ale nikterak to neubralo na filmovém zážitku, který od jeho filmů už tak nějak očekáváme. Nešla jsem do kina zrovna plná očekávání. Americký film a podle skutečné události, pff. Říkala jsem si. Utěšoval mně fakt, že filmová spolupráce Spielberga a Hankse funguje, což nám tihle dva ukázali již několikrát, ve filmech jako Zachraňte vojína Ryana, nebo Terminál. Film založený hlavně na scénáři, jelikož tady jde hlavně o to, se ze všeho umět správně vykecat, ale nepotřebuje jen správně zvolit režiséra a hlavního protagonistu, nýbrž ze všeho nejvíc pořádného scenáristu. Ani zde film nešlápl vedle s geniálním Ethanem Coenem, Joelem Coenem, a scenáristickým bažantem Mattem Charmanem. Teď už stačí vybrat správné lokace, k čemuž poslouží historie, a všechno pořádně natočit. Na což taky nikdo nezapomněl, jelikož do role kameramana byl obsazen nadaný polský kameraman Janusz Kamiński, přes jehož objektiv jsme se mohli podívat už na nejedno veledílo. Jediný další film, na který si vzpomínám, že jsem ho viděla a odehrává se za bouře studené války je K-19: Stroj na smrt, který je příběhem někde trochu jinde. Tím rozhodně nechci naznačit, že téma Mostu špionů by bylo nějak slabší, to rozhodně ne. Je to velice propracovaný příběh o dvou mocnostech, které potřebují, nějak co nejvýhodněji a hlavně včas vyměnit špiony, kteří protivníkovi padli do zajetí. Bez toho aby jen jediný z nich vyzradil něco, co by mohlo mít doslova nukleární následky. Rozpor a jeho řešení je založeno na slovíčkaření a jsme zpět u scénáře, který do vážného a děsivého tématu dokázal propašovat i několik humorných dialogů, které filmu dodají lehký sarkastický nadhled. Stojí na film jít do kina, nebo ho vůbec shlédnout? Za mě rozhodně ano. Jestli stojíte o vysvětlení toho co se děje ve světě dnes, co se dělo dříve a toho co se může dít, určitě filmem čas nepromarníte. Stejně tak jestliže jen chcete vyváženou filmovou podívanou na nedělní odpoledne. Každý si na filmu najde něco svého a to ho činí jedinečným. Abyste se dozvěděli, proč mu dávám jen čtyři hvězdičky a ne pět, budete tohle dílko holt muset shlédnout sami. () (méně) (více)

Alagaesie

Coeny mám rád, životopisné filmy snad ještě raději a téma studené války mi vždycky přišlo zajímavé. Bonusem filmu pro mě je to, že pojednává o špionáži. To tenkrát musela být dost složitá věc. Holt byla jiná doba. Film mi nabídl pár vtipných situací. Přišel mi zajímavý nábor špionů do FBI, i to, že špión de facto neexistuje. Pěkná byla sledovací akce v dešti. Věcí, které špióni potřebovali pro svou práci, už tehdy bylo dost, a když uvážím, že se psala 50. léta 20. století, už v té době dovedli mít pár důmyslných skrýší (niklák na začátku filmu, později špendlík v dolaru). Mám rád Toma Hankse a role “mostu“ Jamese Donovana mu, myslím, sedla. Můj neméně oblíbený Alan Alda v roli Watterse předvedl taky moc hezkej výkon. Dakin Matthews byl jako soudce zajímavá postava. Líbila se mi scéna s pádem letadla a taky scéna s německými výrostky a kabátem. Za hezkou scénu považuji Donovanovo setkání (a jednání vůbec) se Šiškinem. Zimní scéna na mostě Glienicke byla vyvrcholením Hanksova snažení a završením dalšího z jeho mnoha dobrých hereckých výkonů. Závěr s Donovanem v letadle a otevřením tubusu s obrazem jeho samotného mi přišel trochu sentimentální ale ne rušivý. To, že Donovan zamlčel doma, co dělal, se mi v tomto případě zdá normální. ()

tonguemasta

Film dobrej, ale vrtá mi hlavou, za co dostal Mark Rylance oskárka...???!!! Vždyť se v tom filmu objevil jen v minimu scén, a aspoň kdyby v tech scénách předvedl něco památnýho:D kromě "Would it help?" opravdu nic, a za to se snad zlaté sošky nedávají.. Academy Awards větší, a větší fraška. Nedivim se, že Mark Ruffalo si při vyhlašování myslel, že už to má v kapse:D "And the Oscar goes to... Mark R...(yeees)...ylance. (WHAT THE FUCK?)" ()

r3musko

Pán režisér vie vynikajúco rozprávať príbeh. Má zmysel pre detail a nikam sa neponáhľa. Pán herec nám už neraz ukázal, že má neskutočný talent. Tam kde sa stretnú títo dvaja velikáni, nemôže vzniknúť zlý film. ()

foxocs

Nemám čo vytknúť jedine tak dĺžku filmu. Nečakal som od Spielberga že vie natočiť aj film takéhoto žánru. Perfektná práca s kamerou, dokonale som sa vžil do prostredia. Dej napínavý až do konca. Tom Hanks to zahral bravúrne :) 10/10 👌 ()

pRaY_882

Naozaj sa Spielbergovi podarilo vykresliť atmosféru studenej vojny v Amerike a hlavne v Berlíne. Síce neviem ako to vtedy vyzeralo v skutočnosti ale Spielberg ma presvedčil že takto. Naozaj kvalitný film ktorému sa v podstate nedá nič vytknúť. Možno len to že miestami boli menšie prepady napätia. A naozaj sa mi páčila hláška "Vy sa nebojíte?" "A pomohlo by to?". Za mňa 7/10. ()

JerryPilsen

Rutinní záležitost s rutinními hereckými výkony.Soustředěno na fakta a nepatláme se v patosu.Žádné rozdělení na hodné a zlé,ale jen plynoucí rekonstrukce.Spielberg je zpět. ()

MAGR

Snímek o nesmirně komplikovaném a tíživém tématu, z nějž čiší humanita, humor a to navzdory bariérám, jenž jsou dány bipolaritou dvou supervelmocí. Přesné a scénaristicky umně načasované dialogy, obrazová symbolika načtrtnutá v průběhu a nedrhnoucím způsobem gradující ve finále. Dalším plusem je chvílemi umírněně pompézní, chvílemi hravě minimalistický soundtrack, kdy Thomas Newman, narozdíl od tradičního Spielbergova autora hudby, podkresluje konspirační hry s lidskými figurkami. U-2. berlínská zeď, apel na základní ústavní práva, komunistické represálie. To vše zde naprosto hladce, srozumitelně a nebojím se napsat i edukativně slouží příběhu. Svým způsobem je to další válečný film v režisérově filmografii. Místo zbraní zde však řinčí mlčení. A místo vylodění v Normandii na moment otevřené závory, jež následuje pohled známý již z vojína Ryana. ()

PORTER44

Začátek trochu nudnější až po půl hodince to začalo být napínavější a jen co odcestoval Hanks do Německa dostalo to pořádný spád co se týče napětí,příběh podle skutečnosti o vyjednavači který dojednává výměny zadržených lidí mezi Amerikou a Ruskem zvládl Spielberg skvěle . ()

Trucker

Nekonečně dlouhé, pomalé a nudné. Drama ani thriller jsem v tom opravdu nenašel. Kromě toho se tam Hanks v každém záběru tváří, jako kdyby se měl každou chvíli rozbrečet, což po chvíli sledování působí poněkud komicky, přestože to asi nebyl záměr. ()

Major776

Film není vyloženě špatný, ale překrucování pravd pro filmovou dramatičnost a ospravedlňování améričanů není na místě. Děj by šel scucnout určitě o polovinu, ale musí se zřejmě plnit "celovečerní" kvóty. Jedna silná myšlenka film nezachrání. ()

karelondatra

Politiku ve filmech moc nemusím, o to víc cením, že se mi líbil tento film, který o politice je, ale tak nějak lidsky a v rozumné formě i míře. Výborné výkony i všechno ostatní filmařské řemeslo. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015