Když globální pandemie zničí civilizaci, přeživší Joel se ujme čtrnáctileté dívky, která může být poslední nadějí lidstva. (HBO Max)

Z natáčení

Colby Sawyer

Takhle se dělá adaptace! Úvod rozhodně slibný. Atmosféra přesná, odsýpá to a vypadá to suprově. Pedro klasicky v topu, jen na tu Ellie si člověk bude muset zvykat delší dobu. Jestli to takhle Mazin s Druckmannem budou zandávat po celý seriál, tak tu bude kandidát na seriál roku hned v prvním měsíci. ()

Algernons

Velmi kvalitní a věrný převedení herního příběhu do seriálu, který se nebojí využít více seriálového média a zkrátit nebo vystřihnout čistě herní pasáže z příběhu. Skvělá vysoká produkční hodnota vás naprosto přenese do škaredé post-apokalyptické budoucnosti, kde beznaděj a utrpení na vás dýchá z každého záběru. Obsazení je perfektní, kdy herci i přes vizuální odlišnosti postav zachycují herectvím a ztvárněním jejich esenci. Joel je Joel a Ellie je Ellie, tak jak mají být a jak je znáte a jejich dynamika opět udrží diváky zažrané do jejich společné cesty. Kreativní tým prostě odvedl skvělou práci, pokud byl jejich cíl odvyprávět stejný příběh v jiném médiu pro nové a širší publikum, bez toho aniž by naštvali a nebo pobouřily fanoušky hry. Zároveň ale seriál zatím působí tak, že fanoušek hry ho zkoukne jednou, řekne si že fajn, ale nic mu to nepřinese a vždy se radši vrátí k perfektní hře, která je zábavnější už jen díky hratelnosti a imerzi. Mimo to i příběh působí u hry svižněji bez zbytečné zátěže navíc. ()

maddy

The Last of Us (game) meets The Walking Dead (series). Famózny začiatok, ktorý v prvých 40 minútach predstaví presne tú silnú, napínavú a emočnú scénu z úvodu hry, a ešte ju aj mierne obzvláštni a rozvinie, strieda pomerne obyčajná druhá polovica, ktorá mi skôr pripomenula sériu The Walking Dead. A to v tomto prípade nemyslím ako pochvalu, ale skôr narážam na tie neskoršie sezóny, kde sa riešili nezaujímavé vzťahy ako v telenovele. The Last of Us má síce vynikajúci casting (Pedro Pascal), hudbu po vzore hry, aj pomerne veľkú vernosť hernej predlohe čo sa týka jednotlivých scén a prostredia, no vo výsledku vzbudzuje skôr rozporuplné pocity, pretože mám zatiaľ pocit, že ten seriál sa minimálne v prvej epizóde nevie rozhodnúť pre koho chce vlastne byť a snaží sa zavďačiť všetkým, čo nikdy nie je dobrá cesta. A tak tu je niečo pre hororových fanúšikov, niečo pre casual TV viewers, niečo pre fanúšikov hry, niečo pre divákov hrou nedotknutých. No fanúšikovia hry si budú len odškrtávať povinné položky a žiadne prekvapenie, napr. prečo je Ellie taká dôležitá, na nich nebude fungovať ako moment prekvapania a seriál im logicky nemôže ponúknuť taký adrenalínový zážitok ako hra, a tí hrou nepolíbení sa mám pocit budú v prvej epizóde vo všetkých tých postavách, vzťahoch a fungovaní sveta o 20 rokov neskôr skôr strácať, nežby sa zžili s nejakou konkrétnou postavou alebo nepotrpezlivo čakali na ďalšie epizódy. Vo výsledku fajn, ale žiaden WOW moment sa nekoná a nateraz sa trochu obávam kam sa to posunie v ďalších epizódach. Craigh Mazin je možno skúsený tvorca a scenárista (Chernobyl), ale čo sa týka réžie, tak bohužiaľ režisér filmu Superhero Movie ... a je to poznať. CELKOVO: 7/10 ()

sugythesugar

Seriálovú adaptáciu populárnej hernej série sledujem od oznámenia showrunnera, ktorý má za sebou geniálny Chernobyl. A nesklamal ani pri tejto náročnej výzve. Úvodný diel je plný emócií a opulentného vizuálu. Ja ako divák som sa postavám ľahko dostal pod kožu a cítil každý ich šrám. Ako človek, ktorý má povedomie o hre, ale nikdy ju nehral musím veľmi pochváliť soundtrack a sounddesign, ktoré sú geniálne previazané a šponuju atmosféru. Celkovo musím pochváliť aj herecké obsadenie, ktoré v čele s Pedrom Pascalom a Bellou Ramsey dotvárajú tento svet plný beznádeje! The Last of Us je veľká namotavka a teším sa na ďalší diel. 8/10 ()

Anderton

Ako človek, čo nikdy nehral hru a videl xy postapo som fakt nechápal, na čo sa to vlastne pozerám. Atmosféra nezaujala, výprava potešila snáď len posledným záberom, casting nevýrazný, až nesympatický, až na Annu, tej niet nikdy čo vyčítať. Najlepší bol pilot v momentoch pred vypuknutím apokalypsy, potom to bolo stále len pomalšie a nudnejšie. Netvrdím, že sa môj názor môže zmeniť hneď po druhej epizóde, ale je pravdepodobné, že si na ňu už nenájdem čas. Ale možno sa teraz bude lepšie predávať nový album DM, takže pozitívum som našiel. ()

• V čase 00:04:50 můžeme na stole u Sarah (Nico Parker) v pokoji spatřit přání k narozeninám. Jedná se o téměř stejné přání s dinosaurem, které Sarah zapomněla dát Joelovi (Pedro Pascal) ve hře. Dinosaurus je na přání, protože Sarah v něm píše, že Joel ještě není fosilie. (DavidSe)
  • Epizóda mala mať pôvodne dve "časti". Podľa spolutvorcu Neila Druckmanna by sa prvá epizóda skončila po niekoľkých prvých scénach v časti "O dvadsať rokov neskôr". HBO sa však obávalo, že by sa diváci nemuseli vrátiť k ďalším, ak by prvá epizóda skončila smrťou dvoch detí a bolo by ukázané len málo Ellie (Bella Ramsey), s čím Druckmann aj spolutvorca Craig Mazin súhlasili. Mazin zhrnul spätnú väzbu takto: "Celá sezóna, celý príbeh The Last of Us je o Joelovi a Ellie. No ak ju uvidíme len akoby letmo na konci prvej epizódy a nedáme ich dohromady, nepochopíme ich cestu a skončí sa to len tým, že zomrie dieťa, potom zomrie ďalšie dieťa a potom titulky, ľudia sa možno jednoducho nebudú chcieť vrátiť." (molcan2)
  • Úvodný segment z diskusnej relácie z roku 1968 poskytuje jasnejšie vysvetlenie toho, čo je cordycepsová huba, ako hra. (molcan2)