Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

Anderton

Zaujímavé, že Američanov zaujíma v kinách podstatne viac alternatívna súčasnosť v podobe komiksových adaptácií ako vlastná história. Ale takto by to samozrejme dopadlo rovnako všade, ide skôr o mentalitu súčasného väčšinového publika. McConaugheymu to pri Mississippi opäť sekne, celý film bez problémov ťahá na svojich ramenách. Film o tom, že história je celkom komplikovaná vec a rozhodnutia a činy minulosti sa prejavujú aj v ďalekej budúcnosti. A že sa toho zase tak o tých 85 rokov (paralelná línia zo súdu) veľa nezmenilo a že sa toho mohlo zmeniť dodnes stále ešte viac. ()

Morholt

Tak tématicky určitě zajímavé, ale zpracování za mnoho nestálo. První polovina ještě docela ušla a dokázal jsem rozkousat i vizuál, který na mě působil strašně televizně, ale ve chvíli, kdy se začalo bojovat za práva černochů a tu správnou americkou vlajku, šlo to všechno do kopru. A na nervy mi lezl i McConaughey, ale v tomto případě to ani tak nebyla jeho vina, protože nepředpokládám, že byl tím jelitem, které psalo dialogy. nebo spíš monology. Tolik prázdných deklamací najednou aby člověk pohledal. Docela by mě zajímalo, kam se podělo těch 50 mega. 30% ()

Fr

,,PROČ VŽDYCKY MUSÍŠ BOJOVAT ZA NĚKOHO JINÝHO?...“ /// Na úvod trocha války a pak vyprávění vo tom, co se dělo a jak se žilo lidem za občanský války (na Jihu), jaký to bylo bejt černej a jaký dezertér… Prostě vyprávění vo tý době s přesahem „svobody“ barevnejch v dobách příštích. Americkej Robin Hood (Jánošík, Patriot), kterej svůj boj dokázal přežít (hovno spoiler – historie!). Takže jsme svědky historický partyzánštiny a zrození legendy, která určitě potěší nejedno marxistický srdce. Já beru tu výpovědní hodnotu a Matthewa Mc... Určitě vhodnej doplněk k 12 let v řetězech. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Zjistím, co se děje v bažinách, když se tam místo Jožina ukrejvaj černoši. 3.) Thx za titule „vssugest12 a DragonDustCZ“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

sniper18

Americkej občianskej vojne a udalostiam s ňou súvisiacich sa v poslednej dobe konečne získava viac pozornosti a ani Free state of Jones ma takmer vôbec nesklamal. Síce nemyslím, že sa v reále jednalo o tak správneho človeka, ako sa to snaží vykresliť film, ale to mi je vlastne úplne jedno, hlavne, že Matthew McConaughey je tu opäť vynikajúci a jeho postave tu po žiadnej stránke nemám čo vytknúť, vojna, v ktorej aj tak ide len o záležitosti bohatých ho nezaujíma, treba si chrániť rodinu a svojich blízkych a tak to má byť, takže všetky tie jeho správne činy sa mi páčili. Ale inak ma mrzí, že film nie je ideálne dramaturgicky vystavaný, čo cítiť takmer celý čas, chcelo by to aj viac výraznejších scén, na ktoré by sa dalo dlhšie spomínať, tých je tu žalostne málo. Súdna línia odohrávajúca sa takmer o storočie neskôr je úplne zbytočná a aj tých pár scén z nej len ruší a navyše aj to dianie po občianskej vojne už nie je až tak atraktívne, ako počas nej. Ale aj napriek týmto nedostatkom ma to väčšinu času dosť bavilo a ušlo mi to dosť rýchlo, čo pri takejto dĺžke vždy poteší. Určite musím pochváliť aj bojové, prípadne akčné sekvencie, na nich film určite nestojí, nie je ich zase tak moc a navyše sú aj celkom krátke, ale sú výborne natočené a aj celkom naturalistické. A preto ma prekvapilo, že inak film zase až tak kvalitne natočený nie je, občas dokonca pripomenie aj staršiu televíznu produkciu, ale stále to nie je nič, čo by rušilo a ten potrebný štandard to splní. A potešia aj niektoré vedľajšie postavy, ako Mahershala Ali, Keri Russell a niektorí záporáci. Takže celkovo sa nejedná zase o tak kvalitný film, ale ja aj tak nemôžem hodnotiť horšie, aj vďaka obdobiu ma to bavilo, pre takýchto hlavných hrdinov budem mať vždy slabosť, pričom Matthew McConaughey je tu skvelý, ako v poslednej dobe už vlastne stále a k tomu tých pár vydarených prestreliek. Znovu si to už asi nepozriem, ale to jedno pozretie som si celkom užil. 70% ()

Listeroman

Musím se přiznat že o Newtonovi Knightovi jsem nikdy asi neslyšel, takže úplně nemohu soudit, jak moc přesně jeho příběh Gary Ross zfilmoval. Přesto jsem si ale o něm něco po zhlédnutí přečetl a úplně nechápu proč se film stal takovým propadákem. Přitom historická korektnost je amíkům opravdu vzdálená. Tahoun filmu McConaughey předvedl opět výborný výkon a do role se dokázal skvěle vžít (malým bonusem je, že se N. Knightovi podobá). Hodně naturalisticky ztvárněné Mississippi mě zabavilo celou dlouhou stopáž a snad jediné co bych vytkl je paralela s Knightovým vnukem o téměř 100 let později. Trošku mě to odtahovalo od "aktuálních" událostí.. Na druhou stranu když nad tím tak přemýšlím, tak chtěl režisér ukázat, že i když to tenkrát bylo velké vítězství, tak se pramálo změnilo ve smýšlení jižanů a člověk se může jenom ptát proč vlastně a o co jim šlo. Holt lidi jsou zlí a je jedno jaká je doba, nebo místo. Free State of Jones si určitě zaslouží větší pozornost a v mých očích je to slušný konkurent k Mississippi Burning s Hackmanem a Defoem. ()

• Film byl natočen v Covingtonu v Louisianě. (BloodMax)
  • Scény natáčené v lékařském stanu, kde byla podlaha pokryta falešnou krví, se musely natáčet rychle, protože dřevěné palubky velmi rychle tekutinu absorbovaly. (BloodMax)
  • Do rolí komparzistů se přihlásilo přes 7 tisíc uchazečů. (ČSFD)