Reklama

Reklama

Vojna a mír

(seriál)
  • Velká Británie War and Peace (více)
Trailer 1
Velká Británie / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 60–80 min, Televizní verze: 4x90 min)

Režie:

Tom Harper

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Scénář:

Andrew Davies

Kamera:

George Steel

Hudba:

Martin Phipps

Hrají:

Paul Dano, James Norton, Lily James, Adrian Edmondson, Aisling Loftus, Greta Scacchi, Jack Lowden, Tuppence Middleton, Aneurin Barnard, Jessie Buckley (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

V období zuřící války mezi Ruskem a Napoleonem se může život pěti aristokratických rodin navždy změnit... Ocitáme se v Rusku roku 1805. Francouzská armáda pod Napoleonovým velením vtrhla do Rakouska a nyní ohrožuje Rusko. Pierre Bezuchov, představitel ruské šlechty, se netají se svými politickými názory a podporou francouzského vojevůdce, což se zdejší společnosti příliš nelíbí. Andrej Bolkonský, Pierrův nejbližší přítel a dědic jedné z nejurozenějších ruských rodin, chce získat slávu a povýšení v carské armádě čelící Napoleonovi. Nataša Rostovová pochází z nižší šlechtické rodiny, je to veselá i hloubavá dívka hledající své místo ve společnosti. Příběhy našich hrdinů se odehrávají na pozadí vojny a míru. (Filmbox)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (76)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

K seriálu mám ambivalentní vztah. 1) Výrazný ruský tolstojovský kolorit každému nevyhovuje. Zde se však tvůrcům podařil kousek vpravdě husarský. Po usilovné snaze scenáristů, herců i režie se podařilo zcela z filmu vymýtit nejen Tolstého, ale i ruského ducha vůbec. Jakoby jste si v Moskvě koupili jogurt Danone v naivní víře, že kupujete něco echt ruského. Naštěstí se bezradný divák může orientovat podle názvu filmu._____ 2) Extravagantní těžkopádnost Bondarčukova zpracování mě chvílemi uchvacovala a chvílemi nudila. Tato verze neuchvátí, ani vcelku nenudí._____ 3) Zpočátku mi hodně vadilo, že hercům "pořád z očí čouhá Temže" (flanker.27****). Postupně jsem si však na moderně vyprávěný příběh zvykl. Jako se natáčejí nové verze Shakespeara (Romeo a Julie či třeba Král Lear), nebo jako vycházejí angličtí klasikové v jazykově zjednodušených verzích (oficiálně pro studenty cizích jazyků, v reálu pro všechny, kteří na originál prostě nemají intelektuální kapacitu), tak i tato verze Vojny a míru je určitě bližší vnímání dnešní globalizované mládeže, než těžkopádná Bondarčukova verze. Jistě v tom hraje svou roli plejáda pěkných kluků._____ 4) Nakonec lze dílo v klidu zařadit do skupiny historických či historizujících filmů a seriálů anglo-americké provenience. Hezky se na to kouká, postavy se chovají přiměřeně dnešnímu chápání a divák stráví před obrazovkou příjemné chvíle umocněné pěkným pocitem, že zvládá zfilmovanou literaturu vyššího stupně._____ 5) A tou dílo zcela jistě je, alespoň tedy v písemné podobě. Vojna a mír vycházela postupně od roku 1865 (Tolstému tehdy bylo 37 let) do roku 1869. Čtyři rozmáchlé bichle uvádějí diváka do děje prostřednictvím asi 250 postav. Knihy rozhodně nejsou vhodné pro někoho, kdo neumí číst (rozuměj číst s porozuměním ději)._____ 6) 36letý režisér Tom Harper má za sebou řadu úspěšných projektů...a tento se mezi ty neúspěšné určitě řadit nebude._____ 7) A teď ti pěkní kluci. Především můj oblíbený 31letý přitažlivý James Norton (Andrej Bolkonskij). Dále je tu třeba 26letý Skot Jack Lowden (světlovlasý Nikolaj Rostov), 29letý Welšan Aneurin Barnard (Boris Drubeckoj), 32letý Američan Paul Dano (Pierre Bezuchov) či 26letý rovněž převelice přitažlivý Callum Turner (svůdce Anatol Kuragin)._____ 8) Vtipná poznámka: BigBang*****. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Vojna a mír je věc, kterou rozhodně nikdy číst nehodlám a vlastně jsem ani nevědel, jestli se chci podívat na nějakou filmovou adpataci. A pak přišla nejnovější adaptace. Britská. Od BBC. A bylo rozhodnuto, podívám se na to. A když jsem se k této věci na svém předlouhém seznamu konečně dopracoval, měl jsem nejen velká očekávání, ale také velké obavy. Obavy byly naplněny (hlavně v celé druhé polovině minisérie), ale očekávání byla naštěstí naplněna také. A když pominete to, že je to skutečně britské a kdyby jste nevěděli, že se to odehrává v Rusku, tak to snad ani nepoznáte, tak je to jinak fajn (až na délku, místy, zejména v posledním díle). Zatím zním asi spíše kriticky, ale co na tom, ve výsledku se mi to celkem líbilo a každý hlupák pozná, že se jedná o povedenou adaptaci – adapaci s perfektními herci, vizuální stránkou, atmosférou i dějem (ale hlavně s těmi perfektními herci a vizuální stránkou). Pravděpodobně je to pro většinu lidí jen taková „jednohubka“, ovšem ve většině času poměrně záživná. Další důkaz toho, jak náročná tahle látka je, protože upřímně, být to tak o dva díly kratší, asi by to bylo lepší. Nicméně velkolepé bitvy jsou epické a zručně natočené, Gillian Anderson a Jim Broadbent to tam na malém prostoru velkolepě ovládají a Pierre Bezuchov a Nataša (hlavně ta) jsou prostě dokonalí. 80%. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opravdu mi vadilo, jakým způsobem se scénář a rozpočet vypořádaly s naprostou většinou první části názvu, klíčové bitvy se odehrály prakticky mimo kamery, o požáru Moskvy jsem psal už v komentáři k šesté epizodě, a mé hodnocení by tedy mělo být nižší, ale zpracování romantického dramatu mě na druhou stranu potěšilo, Paul Dano zahrál podle mě úplně geniálně, jen jsem z toho necítil typickou ruskou náturu. Celek se mi ale každopádně líbil, přestože si tvůrci mohli více vyhrát s detaily. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Som veľmi prekvapený, že sa Britom podarilo priniesť na plátna ruskú atmosféru, ako by to robili samotní Rusi. Angličanom ale tie dvorské debatovačky a intrigy jednoducho idú. Tolstojova epopeja bola svojou podstatou vystihnutá a pre neznalcov tohto diela je potrebné ozrejmiť, že dielo nie je vojenského charakteru, ale má romantickú, hoci nie vždy šťastnú podstatu. Napoleonské vojny sú len bočnou líniou. Práve tu ale sťahujem jednu hviezdu za nie najlepšie spracovanie bitiek, napríklad v bitke pri Slavkove máme v decembri zelené pláne, ako aj nie dobrá voľba herca v osobe Napoleona, tam podoba chýbala. Naopak, veľmi chválim nadštandardné herecké výkony, ktoré boli nielen vyrovnané, ale tí herci sa na Rusov ešte aj podobali. Najlepší boli pre mňa Lily James, Adrian Edmondson a Kenneth Cranham. ()

Splasher 

všechny recenze uživatele

Nevím proč by měli Briti točit slovanskou verzi. Vždycky mě bavilo sledovat, jak je vnímaný například Švejk nebo Zámek v zahraničí. Ta autorská licence je prostě nutná (nehledě například na to, kolik překladů do angličtiny existuje a jak se liší v rozsahu). Jak je vnímán například Zelenkův film Karamazovi v Rusku? Jak vnímají v UK naše adaptace Shakespeara? ___ Daviesova verze je jasná a dobře vystavěná. Občas se nevyhne několika obezličkám (najdeme tu hned několik zvídavých Karásků), ale celek funguje a v každém z dílů najdeme alespoň jednu dechberoucí scénu. Funguje i obsazení, ze kterého vyčníval Broadbent a Dano - přestože byl typově velmi odlišný od Bezuchova v předloze. Neztratí se ani další, jmenovitě Burke, Norton a samozřejmě ani Lily James. __ Málem bych zapomněl na klasické povzdechnutí, že od Bylo nás pět u nás nevznikla jediná povedená "adaptace klasiky". A to už je přes 20 let! ()

Galerie (115)

Zajímavosti (3)

Reklama

Reklama