L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Bartoloměj

výborný film, ale proboha ta Basingerová si musela zahrát svou roli i s akademikama, jinak opravdu nechápu za co si toho oscara odnesla. ()

john.h

Tak takhle nějak si představuju špičkově zrežírovaný kvalitní scénář. S naprosto skvělým obsazením, kde každý hrál, tak jak měl. ()

godspeed

jsem na vážkách. filmu nemám co vytknout, ale zároveň nemohu říct, že bych po jeho shlédnutí byl tak nadšený jako obvykle u ***** nebo ***** filmů bývám. zpravidla mívám potřebu takové filmy vidět znovu a znovu. U L.A. přísně tajné mám pocit, že se nějakou dobu z šuplíku ven nepodívá. ()

Sollozzo

Krimi se skvělou atmosférou 50. let, které nutí člověka přemýšlet. Ale po prvním shlédnutí si člověk z 80% (bohužel tam patřím i já) nezapamatuje všechny důležité postavy (padouchy), kteří jsou namočeni v "případu století" LAPD. Věřím ze po druhém přehrání si člověk dovybaví celý příběh tak, jak to mysleli scénaristé (a ne podle svého) a užije si tenhle skvělý film. Počítám s tím, že druhá projekce zvedne hodnocení o hvězdu výš. ()

IronRocky

Pro mě jedna z nejlepších kriminálek se skvělým scénářem a s dobrými herci, kteří předvádí vynikající herecký výkon. Kriminálky moc nemusím, ale tahle mě držela v napětí a nenudila mě. ()

Rodin

Geniální. A to jsem předtím četl knihu, takže ze začátku filmu jsem byl poněkud rozpačitý (přeházený dějosled mě zprvu poněkud dráždil). Jenže potom nastal ohňostroj. Kvůli tomuto filmu jsem začal brát vážně Russella Crowea. A taky mě omráčil zcela netypickou hereckou etydou Danny De Vito. Kevina Spaceyho nemá smyslu hodnotit, to je snad úplná ztráta času, neboť opět exceluje a jinak si ho ani nepamatuji. Takže - ne že by přímo TOP TEN, ale Top to opravdu je. :-) ()

stiewe

Po dlouhé měsíce jsem odkládal shlédnutí L.A. Confidential a musím konstatovat, že toho nesmírně lituji. Tak vymazlenou lahudků jsem si užil od začátku do konce a nenudil se jedinou minutku. Herecká plejáda mých oblíbených herců doplněná o ty průměrnější dává ve výsledku nezapomenutelný zážitek a vzpomínku na 50. léta v L.A. Kontrasty kariérního začátečníka, tvrdě nekompromisního klaďase a flegmatickýho detektiva dopomáhají k zaslouženým 5* na všech frontách. ()

zmates

U mě jen za 4,5*. Dílo je to po všech stránkách vynikající, ale krimi já prostě nemusím. A zas tak dobré jako Usual suspects to nebylo... ()

Shredder

Jedna z najlepsich kriminaliek v historii. Film ma vsetko, napatie humor, akcne sceny, zvraty, zrucnu reziu a zaujimavy pribeh. Kevin Spacey rozdava charizmu na vsetky strany rovnako ako Crowe paste. Guy Pearce vyborne zahral podliezaveho ctiziadostiveho slizaka, ktory vsak ma v zasade dobre umysly a mne neostava nic ine len reziserovi zatlieskat k vybornemu filmu. ()

Tiiso

Brodím ve vodách nerozhodnosti a rozporuplnosti týkajících se záležitosti jménem L.A. Confidental. Po třinácti létech od vzniku, po několikeré projekci se bohužel zmíněné body nerozhodnosti spíše prohlubují. Na jedné straně výskám radostí a nadšením. Snímek má svižné, až možná příliš svižné tempo. Nedovoluje mě být pohlcen nudou, či roztrpčením, co se zpracování (technickém) týče. Velmi dobrý Opening, ztvárněný DeVitem a jeho čteným článkem z bulvárního magazínu HUSH-HUSH, jasně navodí situaci, která panuje v policejních okrscích prosluněného L.A. Seznámení se všemi hlavními aktéry probíhá přesně jako z filmové příručky pro začínajícího režiséra. Snímek je plný (hlavně z dnešního pohledu) zvučných jmen. Někdo hraje lépe někdo hůře. Tomu se málokdo vyhne. Typicky hollywoodský příběh patří také ke kladům tohoto počinu. Ale jsem na rozpacích a opatrný, co se týče srovnávání s klasickými výtvory žáků drsné školy a vůbec celé škatulky "film-noire" či "neo film-noire". Zde právě dochází k posunu ne nejlepším směrem. Stejně fragmentovaný jako je L.A. Přísně tajné, působí i De Palmova Černá Dahlia, z které jsem byl původně také nadšen, ale pak....Právě snaha okolí (a i samotných tvůrců) přisuzovat filmu L.A. Confidental, nějakou tu nálepku ze škatulky slavných románů a filmů hollywoodu čtyřicátých a padesátých let v rovině shodné klasické Tvrdé školy detektivů, ubírá na jeho síle a působí dosti samoúčelně. Jelikož se také nedokáži vymanit z tohoto pohledu, vidím film příliš kriticky a neobjektivně. Snímky typu Hluboký spánek, Pojistka smrti atd., posouvali knižní předlohy do určité roviny a dnes působí na diváka stejně, nebo velmi podobně jako tehdy. Jsou toho plné články profesionálních recenzentů a debatuje se o tom do nekonečna ve filozofických kroužcích začínajících scénáristů a režisérů. Kdežto filmy točené na konci dvacátého století, zanesly tzv. nový pohled, který má lépe oslovit dnešní generaci. Ovšem na úkor kvality prožitku. Zkrátka a dobře. Jako samostatná detektivka film nefunguje špatně. Je sice příliš reklamně barvitý a příliš sladký, ale své kouzlo bezesporu má a dokáže nějaké ty emoce v divákovi probudit. Jako snímek, prodlužující linii určité škatulky (sami tvůrci toto předkládají), prohrává a nedokáže svým starším bráškům sahat moc na ramena. Jako se to sedmdesátých letech podařilo třeba Polanskému se svou Čínskou čtvrtí. A to nehledě na skutečnost, že oba filmy hudebně doprovázel Jerry Goldsmith. ()

freyinec

Možná by bylo lepší kdybych tenhle filmek viděl dříve než "The Usual Suspects", protože souboj s nimi prostě prohrává...Ale i tak, slušné a napínavé, ovšem lehce pokulhávající v pointě prozrazené poměrně brzy. ()

flu

Ano, ano, je to výborně natočené a parádně zahrané, ale všem obdivovatelům tohoto filmu bych doporučil přečíst si předlohu. Film jsem viděl kdysi dvakrát a líbil se mi. Až mnohem později jsem natrefil na Ellroyův "LA Quartet" (Black Dahlia, The Big Nowhere, LA Confidential, White Jazz), který mně totálně odrovnal. Každopádně nutno přiznat, že tenhle film je asi nejzdařilejší adaptací Ellroye, která byla (a bude?) natočena. Takže všechna čest Curtisi Hansonovi, že dokázal udržet krok s nesmírně nadupanou předlohou. ()

Hwoarang1

Nejlepší krimi, které jsem kdy viděl. Vynikající scénář, do poslední chvíle napětí, výborné herecké výkony. Nevim, co víc dodat. ()

xenopus

Dobrá, mrknu se, co jsem dával podobnému filmu z podobného roku vzniku, s některými stejnými herci, aha, co že to vlastně bylo, a jo vlastně, Obvyklí podezřelí, no jo vlastně... aha, 4*? Jenom? Tak málo? Svatokrádež! Vždyť je to film z první stovky zdejšího hodnocení! Tohle stojí v žebříčku ještě výše než Usual Suspects, no, to by bylo, abych hodnotil jinak než 5*! A bude. Uznávám všechny kvality snímku od scénáře, přes režii, herce, realističnost prostředí 50. let... No slabší 4*, prostě si mě film nezískal, za prvé žánr a za druhé možná až neuvěřitelná dokonalost, která jakoby říkala, teď diváku žasni, jak jsme my, tvůrci, dobří! Ty nám nesaháš ani po kotníky, my jsme vždycky o krok před tebou a pěkně ti vaříme mozek komplikovaným scénářem, ohromným množstvím postav a jejich zkratkovitými dialogy. Vodíme si tě za nos jak chceme jen proto, abys uchcával a velebil vycizelovanost hollywoodského produktu. Podobné filmy - Obvyklí podezřelí, Casino, Se7en. Ohromí, ale nedojme. P.S.: Všimli jste si zajímavé demografické souvislosti, že lidé z top 20 zdejších uživatelů podle počtu bodů, věkově třicátníci, dávají absolutní hodnocení právě těmto filmům, na kterých v 90. letech vyrostli? Jo, kouzlo vzpomínek... je to jako první láska a vy přijdete o panictví, to si taky pamatujete a na to s nostalgickým povzdechem vzpomínáte. Jinak nic proti nim ;-). ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji