Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

JASON_X

"Chceš věneček, nebo rakvičku?" Měl jsem to štěstí, že jsem Spalovače viděl poprvé ještě jako nezletilý před tzv. Listopadem, na jisté poloveřejné projekci, tedy ještě coby trezorový film. O to větší to tenkrát byl zážitek! "Pan Dvořák!" Nebo: "Co abych tě má drahá oběsil?" Nesmrtelné hlášky, dokonalý rinpočhe Hrušínský, překrásná hudba. ()

Mgb21

Jedna z nejlepších filmových adaptací knižní předlohy u nás. Rudolf Hrušinský jako pan Kopfrkingl je pro mě jedna z nejděsivějích filmových postav. Po celou dobu sledování filmu je člověk přikován k sedadlu a sleduje herecký koncert vynikajících českých herců. Reisér Herz výborně vystihl atmosféru knihy, kterou ještě více podtrhuje dokonalá hudba. ()

duklak2

Hrdina pan Kopfrkingl je zaměstnanec krematoria, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. O krematoriu má každý z nás jen ty nejděsivější představy. I já ho jednou navštívil a ptal se tam na práci! Nevzali mě a měl bych jim poděkovat. Bohužel, jediné co má v životě každý z nás jisté je smrt. A pak se naši příbuzní rozhodnou jestli nás spálí, nebo nechají pohřbít do země. Já sám věřím, že po smrti žijeme „druhý“ život. Naše duše se jen rozhodne jestli budeme žít v nebi, nebo v pekle. To záleží na tom, kolik jsme spáchali trestných činů. A teď k filmu. Konečně, konečně se mi podařilo sehnat tento český klenot. Takovou dobu jsem se na to těšil a trochu i bál, abych nebyl zklamaný, protože všichni, kdo toto dílo viděli, tak ho vynášejí do nebes. Po shlédnutí se k nim přidávám i já. Je to dokonalý český horor. Po celých 95 min jsem hleděl bez jediného mrknutí oka do obrazovky a pozoroval postavu pana Kopfrkingla v podání nepřekonatelného Rudolfa Hrušínského. Atmosféra byla vykreslena dokonale. Když začal pan Kopfrkingl vcházet do chrámu smrti, tak jsem začal přemýšlet, teprve v mých 23 letech o smrti. Hudba je též geniální. Ještě teď, půl hodiny po shlédnutí mám takové divné mrazení v zádech. Rudolf Hrušínský úplně dokonale stvárnil spalovače. Nechce se ani věřit, že to jen hrál. Připadá mi to jeho herecké podání, jako by se živil doopravdy spalovačem. „Dáš si rakvičku, nebo věneček?“ Dej si jen věneček, protože by si nevečeřel.“ Rád bych si někdy popovídal s opravdovým spalovačem, protože by mě zajímalo, jak tu práci prožívá. Není troufalé tvrdit, že tento film je úplně tím nejlepší z našich luhů a hájů a dlouho, ne-li napořád jím zůstane. O hodnocení se nemá cenu ani bavit, kdyby to šlo, tak bych přihodil ještě pár hvězdiček navrch! Toto veledílo si za pár týdnů rád připomenu a vychutnám si ho v noci, kdy bude všude tma a všichni lidé budou spát. Nikdo nebude trpět, spasím je všechny. ()

MáŠa

Film se zajímavou atmosférou. Nejřív sem ho chtěl odstřelit, ale pak jsem mu dal ještě šanci, pustil si ho znovu od začátku, a dojem dobrý. I když jako ten konec na můj vkus moc otevřený, sem čekal, že se bude dít ještě něco. ()

MeanWhile

Hodně jsem se na Spalovače těšil, a doufal jsem že to bude jeden z českých, československých nejlepších filmů vůbec. A podle mě to tak je. Rudolf Hrušinský podává skvělý herecký výkon, za který by bylo hodno jakkéhokoliv ocenění. Výborný psychologický thriller, který svou atmosférou vážně dokáže i postrašit. Nesmím zapomenout ani na skvělou režii a kameru, i toto má veliký podíl na kvalitě tohoto filmu. ()

Katullka

On je to pozoruhodný film jen svou atmosférou. Skvělá kamera, skvělý scénář, skvělé herecké obsazení. Je to ta pravá perla "zlatých šedesátých". Hlavně je to skvěle načasovaný film a o to jde především. ()

Jansen

Adaptace svých oblíbených knížek rozděluji do tří kategorií. Ty které nikdy nechci vidět, ty které se mi nelíbí a pár výjimek potvrzujících mou předpojatost vůči převodu mých literárních model na stříbrné plátno. O to příjemnější je, když mám jednou za čas možnost takovou výjimku vidět. Spalovač mrtvol je jedna z nich. Ve srovnání s knížkou film samozřejmě bledne, ale tu snad ani překonat nejde. Film se tak neprávem dostává do stínu své předlohy. Mě, jako člověku, který nejdřív četl knihu, se to tak alespoň jeví. Ale film je to samozřejmě skvělý. Tíživá atmosféra, nádherné krematorium a tolik milých lidí. Kamera přejíždějící od jednoho zrcadla k druhému, klec s leopardem, koupelna s ventilátorem, rakev s esesákem. No není to nádhera. Karel K. by asi dodal: „a tolik milých lidí to nechápe“. Mimochodem, dali byste si rakvičku nebo věneček? ()

ALIENka_

O málo filmech můžu říct, že jsou lepší než kniha, ale do prdele tenhle byl aspoň tak 10x lepší. Kniha byla psycho jak sviňa, no a tenhle snímek to dovádí ještě víc do extrému. Úžasný herecký výkony, díky kterejm mně pěkně mrazilo v zádech po celou dobu, což se mi nestalo dost dlouho. Samozřejmě mistr Hrušinskej absolutně úžasnej. Práce s kamerou skvělá a dovádí psycho atmosféru na úplně jinej level. Akorát mě pěkně sere, kam se česká kinematografie od tý doby dostala, kdyby byly nový český filmy takhke dobrý, vůbec bych si nestěžovala. Hodnocení: 10/10 ()

rawen

když si chci "zažertovat" s přítelkyní, vezmu hřeben, lehce jím projedu jejími vlasy a zašeptám jí "Něžná..." - to nám pak přeběhne mráz po zádech oběma... PS: kniha je taky skvělá!!! 10/10 ()

bouncer

To je nádherná perla naší kinematografie. Opravdu jsem byl nadšený, když jsem si mohl den před štědrým večerem zajít do kina na Spalovače mrtvol...a tak nějak násat atmosféru. ještě teď to cítím. Nezapomenutelné! ()

adamo_znk

Těžko říct, co dělá ze Spalovače mrtvol jeden z nejlepších českýh filmů všech dob. Jestli režijní um a vizuální stránka vytvořená Jurajem Hertzem, nebo nepopsatelná kreace Rudolfa Hrušínského v roli obludně zfanatizovaného Kárla Kopfrgingla. Pracovník krematoria, který se vzhlédl v budhismu a různých teoriích a převtělování duší, je konfrotnován s nastupujícím nacistickým kultem. Místo jakékoli sebereflexe Kopfrkingl bezostyšně přijme celou ideologii židovského zlořádu a začne své zvrácené choutky a představy naplňovat. "Jedině smrt, a vůdcova nová Evropa, jsou jediné jistoty, které my lidé máme!". Spalovače mrtvol by měl vidět každý, bez ohledu na nic. Už jenom pro to, aby si všichni uvědomili, jakým byl Rudolf Hrušínský unikátem, a jaká se to škoda, že tu není navždy a že jeho duše už unikla do éteru." Nikdo nebude trpět, spasím je všecky. Všecky je spasím! Celý svět ..." ()

Johny_fork

Dokonalé po všech stránkách, asi nejlepší navození mrazivé atmosféry v historii československé kinematografie, Hrušínský v životní roli. Hypnotický zážitek, jeden z mála českých světových filmů. ()

Hwaelos

Výborný film s neméně působivou předlohou. Popravdě, nedokázal jsem si adaptaci Fuksova románu dost dobře představit. Ale vyšlo to - byť za cenu zhuštění poloviny knihy do krátkého úseku. Kameramanské finesy a střihačské přechody - smekám klobouk. Ovšem děsivý Hrušínský a humorný Menšík, který představuje moji nejoblíbenější postavu - to je opravdová delikatesa. ()

Xquick

Film ukazujici obrovskou silu ideologie. Hrusinskeho vykon je v tomto filmu obvzlast genialni. Psychopat zahrany s takovou laskou se stava dvakrat tak desivy. ()

corpsy

Vizuálne opulentný a herecky majstrovský. Ale predsa len nudný. Nebyť zdatnej Herzovej réžie a slizkého Hrušínského prejavu, šlo by iba o hlboký priemer v československej kinematografii. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)