Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí (Ewan McGregor), kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup). Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít. (oficiální text distributora)

Terva

Ocenění: Oscar '03 - nominace: hudba Zlaté glóby - nominace: (muzikál/komedie), hudba, píseň (Man of the Hour), vedlejší herec (A. Finney) BAFTA - nominace: vizuální efekty, film, masky, vedlejší herec (A. Finney), výprava, adaptovaný scénář, cena Davida Leana za režii. ....Scénář : John August. Kamera: Philippe Rousselot. Hudba : Danny Elfman - ve filmu mimo jiné zazní - Elvis Presley - All Shook Up http://www.youtube.com/watch?v=3rQEbQJx5Bo Jeden z klaunů je převlečený Tim Burton. CITÁT - Jsi jako Santa Claus. Stejně úžasný a stejně falešný......... ()

JohnCZ

Některé báchorky mi sedly více, některé méně (já ty cirkusáky prostě nemusím) a byly mi protivně obdobně, jako postavám ve filmu. Občas mi to připadalo trošku zmateně vyprávěné, ale nakonec si vše přeci jen sedlo a čím více se film blížil ke svému závěru, tím vice si mě omotával kolem prstu a dojímal. Dost jiný Burton, ale přesto je to pořád on. ()

Seabeast

Rádi se vydávate za hranice svých představ a snů? Pak si nesmíte nechat Velkou rybu ujít! Geniální film s fantasy ztvárněním o znovuhledání ztraceného vztahu mezi synem a otcem a také hlavně o smyslu života. Ne nadarmo se o Velké rybě říká "Burtonovský Forrest Gump". Konec mě rozplakal... ()

corpsy

Burton natočil svetlý, občas až antiburtonovský snímok, ktorý z jeho filmografie bude trčať naveky. No nie ako jeho vrcholné dielo, ale ako menší prehmat, kde sa rozprávkový(?) príbeh vlečie polovičným tempom, fantázia pôsobí kŕčovito a momenty, ktoré si zaslúžili rozvinúť sa strácajú. Záver je však dojímavý nadoraz. ()

jahol

Během filmu jsem měl pocit, že tu k maximálnímu něco schází... a ten pocit odezněl, ani nevím jak. Je hodně filmů, které se s tématikou umírání dokážou vyrovnat skvěle. Velká ryba je ten nejlepší. A čím je otec blíže smrti, tím je film krásnější. A úplný závěr je famózní, s trochou cynismu, ale zcela dle svých pocitů musím napsat, že to byl nejkrásnější filmový pohřeb, jaký jsem kdy viděl..... Jeden z mnoha filmů, který není na jedno pokoukání. Ale jeden z mála filmů, kde to druhé pokoukání není jen překvapivě silným opakováním prvního krásného, ale ještě mnohem lepší. Zkuste to. ()

svik

Tento film patří k nejkrásnějším snímkům týkajícíse mezilidských vztahů. S nádechem Věčného svitu neposkvrněné mysli, Foresta Gumpa a Hledání země nezemě se atmosféra dostávala až do samotného nitra lidského svědomí. Každý z nás je trochu blázen a když je někdo větší tak šťastný to člověk. Užít si život a v klidu s pocitem naplnění odejít, sen každého člověka, a to si myslím chtěl režisér filmem říci. ()

joehot

Tim Burton je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů + Velká ryba je nejlepší jeho film = Velká ryba je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Vizuální dokonalost, které se nevyrovná žádná CGI, či 3D, je u Burtona takřka samozřejmost. Tak jako hravost, hudba a bizarní atmosféra. V tomto snímku navíc s Příběhem (skutečně s velkým P). Pan Burton je vypravěč, pohádkář a snílek a já ty jeho sny většinou žeru. P.S. Toto je snímek, u něhož jsem asi nejdéle plakal :) ()

villon17

Po miliontý: pohádka pro dospělý, Forrest Gump ve fantasy verzi. Nejdřív trochu předsudky, dá se říct, že jsem se i bála, co Burton zase předvede a vyvede, ale nakonec jsem se zamilovala. Občas jsem nadšená hned po filmu (zvlášť když na něj du do kina, tam je ten zážitek vždycky umocněnej a nejspíš přeceňovanej) a postupně všechno opadne a vyprchá a já za pár týdnů ani nevim, o čem to bylo. Tady si samozřejmě taky nevzpomenu, jak šly všechny příběhy za sebou, kdo hrál koho (a ještě koho dalšího;)), ale kdo občas kouká na můj profil ví, že nehodnotim filmy hned (už jenom proto, že se mi nechce:D), ale s odstupem času všechny najednou, a tak tam ten nadhled už je. Občas to má nevýhodu, že si toho pamatuju míň, než bych chtěla napsat:D, ale tak je už riziko povolání a cena za lenost:). Každopádně tenhle počin budu vždycky chválit, bylo to tak krásný, na nic si to nehrálo, tak upřímný a přitom neskutečný, opravdová, nefalšovaná nádhera, která mi asi ještě hodněkrát zkrášlí dvě hodiny mýho života ()

Marek1991

Viete existujú filmy, ktoré vás nabijú pozitívnou energiou aj keď nie sú úplne dokonalé. Tento film je pre mňa filmom o mojom dedovi, ktorí prežil celý život na Slovensku a robil si ho pestrým, napriek tomu, že okolie mu ho pestrým nerobilo. Taktiež však medzery vedel vypĺňať historkami, popravde nebol sám v rodine, čo to tak robil, ale to vlastne robí väčšina, ak možnosti človeku nedovolia to, po čom sníval, ani keď sa o to zo všetkých síl snaží. Mnohí ľudia však majú fantáziu v sebe a potom ak ju nezrealizujú, dávajú ju svetu inak. Aj keď preferujem realitu, lebo ilúzia skrátka nie je dobrá, máme sa snažiť pretvoriť realitu k dobrému, tak mám pochopenie pre ľudí, ktorí ju dočasne nahrádzajú fantáziou a udržujú tak pri živote ten čarovný plameň, aby nevyhasol. Iste sa vám môže zdať tento film plochý, no záver bol prekrásny a musím sa priznať, že aj keď to nebolo nič tak silné, ako Burtonove iné filmy, tak ten povestný posledný klinec dal na správne miesto, čo sa v mnohých skvelých filmoch často nestane a preto záverečný efekt často veci pokazí, tento naopak posúva veci vpred. ()

Falcor

Možná tento film nemá něco, co možno nalézti někde jinde. Možná však právě díky tomu vynikne jeho kouzlo. Jak ve filmu samotném, tak v jeho jemném, ale ohromném spojení s divákovým srdcem. NÁDHERNÉ A DOJEMNÉ KOUZLO. ()

liquido26

Pro mě rozhodně netypický Tim Burton a i když to není nejlepší film, co jsem od něj kdy viděl, jedno se mu musí nechat - Velká ryba je příjemná pohádka, která srší nepřeberným množstvím originálních nápadů a skvělými herci. I když je příběh docela vážný a také trochu smutný, stejně člověka naplní optimismem. No a Steve Buscemi a jeho vykradení banky prostě nemělo chybu :-) ()

Cubinho

Každý máme ve svém životě nějaké zážitky, které se pod zubem času a neustálým vyprávěním stanou legendárními. Legendárním se jistě stane i "Mistr fantazie" T. Burton. Jinak jej ani nelze nazvat...9/10 ()

Ajinka126

Je to film o jednom krásném životě jednoho krásného člověka v podání stejně božského Ewana. Je to příběh o neporozumění dvou generací, které se na smrtelné posteli otce pochopili a uvědomili si blízkost toho druhého.. Ač celý život, jeho pouť i smutný skon ztvárnil Tim nádherně a velkolepě, tak já se na smrt dívat nechci!! Je to příliš smutné a příliš nevyhnutné, než abych o tom ještě musela sledovat nádherné filmy.. // Víte před nějakou dobou jsem to viděla a udělila tomu 4 hvězdy a pořád jsem na to musela myslet.. na ten krásný příběh, jeho atmosféru a moje neskutečné silné pocity při jeho sledování. Ať už byly chvílemi pozitivní, neutrální nebo negativní něco to ve mě vyvolalo, tak jsem se musela vrátit a dát mu to, co si právem zaslouží. Jen to ve mě muselo dozrát jako víno! :)) ()

El Pistolero

Je to zvláštní, ale zatím jsem všechny viděné filmy Tima Burtona ohodnotil buď třemi nebo pěti hvězdičkami. „Velká ryba“ patří do kategorie pětihvězdičkových a je příkladnou ukázkou toho, jak skvělý je Burton vypravěč, jak bujnou fantazií oplývá a s jakým citem vdechuje život svým (mnohdy bizarním) postavám. Přesně tohle na něm zbožňuji. ()

curunir

Myslím, že nik iný by ho nedokázal nakrútiť lepšie ako Burton. Úvod má trocha slabšie tempo (vlastne ma aj dosť odrádzal), avšak postupne ako Will navštívi svojho otca a ten mu začne rozprávať všetky tie neuveriteľné a bizardné zážitky na života, naberá na obrátkach, vôbec nenudí a celý film je so svojim krásnym humorom úžasnou oslavou rozprávačstva s prekrásnym a dojemným záverom (5* dávam z časti hlavne aj vďaka nemu). Ewan McGregor zvládol svoju úlohu skôr štandartne, lepší sú predstavitelia vedľajších úloh ako Albert Finney, Burtonova žena Helena Bonham Carter, alebo skvelý Danny de Vitto (kto by povedať, čo mu musí po nociach čeliť). Neopomenutá nemôže ostať aj výborná hudba Burtonovho dvorného skladateľa Dannyho Elfmana, ktorá dokonale znásobuje celú rozprávkovú atmosféru filmu, potvrdzujúcu režisérovu vizuálnu zručnosť. Film možno nie je dokonalý vo všetkých smeroch, ale je rozhodne nezabudnuteľným a krásnym zážitkom, možno aj najlepším filmom talentovaného režiséra. ()

Marsik

Nádherný film s promakaným příběhem a historky Alberta Finneyho mě velice bavily. Velmi příjemně strávené 2 hodiny, rád se podívám za čas znovu. 86% (with J.) ()

seeker23

Film, jenž se zdánlivě drží mnoha trendů (epizodičnost, rozvolněná hranice mezi fantazií a realitou, pozoenost k detailům a bizarním postavám...) a postrádá smutek raných Burtonových filmů. Ale zdání klame, toto je film, který tematizuje celý tento nešvar mnohých filmů projevující se nedostatkem opravdové pozornosti k postavám, jejich hlubším emocím či etice. Hlavní otázkou tu je jestli má otec hlavního hrdiny (a obecně film) právo uchvacovat fabulační schopností (často v jiných dílech spojovanou s génii či jinak oslavovanou), jeho "prášilovství" je tu zobrazeno jako bolestná zkušenost pro jeho blízké. Díky tomu je rozvíjení vztahu otce a syna mnohem hlubší a byť končí možná až moc jednoduchým usmířením, je tu na místě nejen proto, že mrtvým se obvykle odpouští. Ale hlavně proto, že je tu vzata na milost celá jedna z podob současné kinematografie, ukazuje se, že fikce a realita mezi sebou mohou mít hluboký vztah (v uměleckém díle i v životě) , mohou se navzájem potřebovat a že prášilovská imaginace nemusí nutně skončit ve složitých konstrukcích a narativním hedonismu, ale může mít i etický rozměr. Myslím, že mnohé odsudky filmu pramení právě z toho, že (možná i díky epizodičnosti filmu) je rovina snahy o sblížení otce se synem vnímána vytrženě z celku filmu a není rozpoznán rozdíl mezi hollywoodským klišé a tím, když se s ním pracuje s trochu odlišními cíli ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney