Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tematicky navazuje Woody Allen na film ANNIE HALL, formálně však jde jinou cestou. Snímek MANHATTAN, melancholické vyznání lásky rodnému městu New Yorku, fascinuje černobílou fotografií na širokém plátně a Gershwinovou hudbou, která filmu dodává tklivě veselý, jímavý podtón. Woody Allen sám hraje televizního režiséra Issaca, který se nemůže rozhodnout pro jednu ze svých lásek, protože u žádné ženy nenachází skutečné naplnění. Neutěšeným milostným vztahům odpovídá převažující životní pocit newyorských intelektuálů: lze pozorovat úpadek kultury, osamělost, problémy se vzájemnou komunikací a neurózy jsou průvodní faktory. (Quentin T.)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (278)

Mahalik 

všechny recenze uživatele

U Allenů byl z Manhattanu solidní povyk. Možná se rozbilo i pár talířů, ale popravdě nevím, co se Woodymu nezdálo. Ze svého filmového lejstra čítajícího až děsivě moc dobrých snímků, je možná Manhattan slabší co se týče scénáristických vychytávek, pro mě ale bylo sledování docela radost. Není to Láska a Smrt ve které bylo tolik hlášek, že si to ani normální myslící člověk nedokázal zapamatovat není to ani Sólokapr, kde jsem se smál originalitě, je to prostě kus dobře odvedené práce a byť jsem se někdy docela nudil, nemůžu říct, že by to byl kdovíjaký kopanec v Allenově režisérské kariéře. Radost, spokojenost, Manhattan! ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nejdřív si Woody Allen nešikovně zvolil milenku v podobě nějaké sedmnáctileté mužatky, která vypadá spíš jak kluk z kukuřičného pole, než jako nezletilá holka z Manhattanu a následně se do mě rozhodl nasypat pár nesouvisejících textů, které v podstatě měly dávat smysl v rámci jeho způsobu života jako takového. Výsledek je takový, že jsem vlastně zjistil, že na sklonku sedmdesátých let na Manhattanu čepovali z kohoutku vodu zrzavou jak ten nejčerstvější pivsoň z tamní putiky a taky to, že holky rádi vyhledávali chlapce, kteří dokázali o umění mluvit okázale a fádně po dobu dvacet dlouhých minut. Zajímavý film, ale že bych se pro něj tak strašně nadchnul, to teda ne. ()

Reklama

Payushka 

všechny recenze uživatele

Sakra, zase si prijdu degenerovana, kdyz se mi natolik hodnoceny snimek nelibil. Tedy, ne ze bych z nej usinala, ale holt tam nejak nebylo to "spojeni" - vztahy, jezevcik, laska - proste jsem necitila, ze by to bylo vic nez Allenuv prumer. Uznavam ale, ze slecna Hemingwayova byla paradni. Iritovala me jeji postava, ale i to, jak hraje...takze to vlastne krasne souznelo. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Skvělý film, který mě nadchl úžasnými newyorskými lokacemi a nádhernou černobílou kamerou. Stejně tak dialogy jsou zde výborné a moc mě bavily (vůbec celý scénář je fantastický). A konečně zcela okouzlen jsem byl i zjevem tehdy 30 leté Meryl Streep, v mládí to byla nesmírně krásná žena. Škoda, že má zde jen malou roli. Diane Keaton je zde rovněž skvělá, ale bohužel ji dosti hyzdí ten příšerný účes. Celkově je to film, který se mi hodně líbil, ale k tomu, aby mě absolutně dostal, mu přece jen něco chybělo - myslím, že mi nesedly některé herecké výkony, a potom - možná jsem už asi viděl příliš Allenových filmů, a jsem jimi už trochu "přesycen" - bohužel. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Není to lepší než dva nej Allenovy filmy, které jsem zatím viděl (tj. Annie Hall a Zelig), ale pořád je to velice dobré. U Manhattanu se mi nechtělo popraskat smíchy ani se nijak zvlášť dojímat, spíš na mě působil velice autenticky, uvěřitelně a (jak tu frázi nemám rád, musím ji teď zase použít) jako ze života. A kromě řady neodolatelných dialogů obsahuje krásnou scénu v planetáriu a nádherné vyznání lásky: "Jsi jako Boží odpověď Jobovi. Řekl by: Ano, dělám hrozné věci, ale taky dělám takovéhle holky." Dávám čtyři a kousek. ()

Galerie (62)

Zajímavosti (24)

  • Ve filmu byla použita hudba amerického skladatele George Gershwina, včetně známé skladby „Rhapsody in Blue“, která sloužila jako inspirace pro film. Hudbu nahrály orchestry Buffalo Philharmonic Orchestra a New York Philharmonic Orchestra. (jezurka42)
  • Podle serveru Box Office Mojo byl Manhattan 12. nejvýdělečnějším filmem v USA roku 1979. Tržbami překonal i Allenovu cenami ověnčenou Annie Hallovou (1977). (jezurka42)
  • Známý černobílý plakát, který zobrazuje pár sedící na lavičce v parku vedle mostu Queensboro, je jedním z nejikoničtějších plakátů ve filmové historii. (jezurka42)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno