Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V druhé půli 50. let vzniklo několik filmů, které se pokoušely přiblížit všední dny tehdejšího života, prostředí sirých ulic, kamenitých dlažeb, řidičů a závozníků v zaprášených šatech. Vzruch do poklidné existence malého města vnese až nález nevybuchlé letecké bomby na staveništi: náhlé ohrožení přiměje aspoň některé lidi k přehodnocení dosavadních postojů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Přes soustavné výslovné moralizování docela podařený napínavý film o zneškodňování nevybuchlé letecké pumy zdařile rozvíjí košatou civilní expozici v nadešlé mezní situaci. Problémy všedního dne se tváří v tvář možné zkáze odhalují jako zanedbatelné, po léta nekultivované, ba drolené vztahy se zázračně upevňují a právě tak, jako ti, kteří se již dříve osvědčili, i nyní potvrzují svou věrnost, přesvědčují ti nedůvěryhodní o své nespolehlivosti. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Milý snímek o tom, kterak si pracující třída hravě poradí i s tou nejnečekanější událostí a obtíží a bez zaváhání nasadí své životy pro socialistickou vlast. Tarkovského Dnes se nikam nejede na stejné téma je přece jenom o kapánek lepší, ale i tenhle film má svoje kouzlo. Především věčně opilý, neschopný a extrémně zbabělý Zajíc Vlastimila Brodského je postava k pohledání. ()

Reklama

ripo

všechny recenze uživatele

Hlavní myšlenka filmu není nikterak nová, ale přesto je stále působivá svou pravdivostí. Říká, že ve chvíli nejvyššího nebezpečí se projeví skutečné povahy lidí, a že situace, které by jinak zrály měsíce nebo i léta, se vyhrotí a vyřeší v několika málo hodinách. Autoři filmu si vybrali pro vyjádření této myšlenky několik zajímavých lidských typů a životních osudů. Řeší zde problém lehkomyslného buldozeristy Sejka. Ukazují nepěkné životní podmínky rodiny zedníka Prokopa. Vytvářejí pěknou postavu obětavého políra Vokáče, proti kterému stavějí některé záporné zjevy našeho dnešního života: bývalého hostinského a trojici špatných dělníků, kteří mají od alkoholismu jen krok ke krádeži a téměř vraždě. Mnoho dalších osudů a situací ukazuje film zkratkovitě nebo náznakově. Je však třeba říci, že mnohé z toho, co autoři zamýšleli, nevyšlo na plných sto procent ani ve scénaři, ani v práci režiséra a herců. Ze zajímavého námětu, založeného na novinářské zprávičce, by se jistě dalo vytěžit více. Filmový přehled 50/1957 ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Jasně, je to dobové, takže trochu toho budovatelství tam je, byť podstatně méně, než by jeden čekal. Také rozjezd je zdlouhavý, zabere skoro půl filmu, ale leccos zachrání herecké výkony. Fluktulant Martina Růžka je zábavný. Zdeněk Štěpánek zvládl rvačku s přehledem Jeana Gabina. A nakonec je to docela drama. Jízda náklaďáku vylidněným městem s bombou hrozící výbuchem na korbě je možná takový český ohlas na Mzdu strachu. Jana Štěpánková zde má neuvěřitelný sex-appeal. A po vší té dnešní elektronické muzice je osvěžující slyšet hudbu zahranou Filmovým synfonickým orchestrem pod taktovkou Františka Belfína. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tohle je zřejmě jeden z nejpovedenějších Balíkových filmů. Není natolik akční jako Polákova Smrt v sedle, ale žánr dobrodružný by bez uzardění snesl. Zdeněk Štěpánek se podruhé potkal před kamerou se svou dcerou. A ta, ač mladičká, pranic nezaostává za skvělým výkonem svého otce. Balíkovi se povedla vytvořit i výborná atmosféra, kterou bych se kvalitativně nebála srovnat s výše zmiňovaným československým mistrem žánrů dobrodružný / akční Polákem. Potyčka Štěpánka s Růžkem srší emocemi i nezvládnutým testosteronem, což je v případě Růžka malý filmový zázrak. Mimo svoji běžnou škatulku jsou zde krom Růžka i jiní herci, Chramostová jako tchýní dušená štěkna, Růžek povaleč a hospodský rváč, Štěpánková jako běhna a její táta jako jednoznačný sympaťák, obdobně jako Lackovič, jenž přes počáteční zaváhání bez potíží uhájil pozici jednoho ze tří největších frajerů snímku. Možná i díky tomu se Balíkovi podařilo dostat z herců maximum. Na závěr bych ráda podotkla, že Zounarovi hodně slušela uniforma. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (4)

  • Film získal v roce 1958 v Locarnu (Švýcarsko) Velké čestné uznání. (M.B)
  • Film se natáčel v Rokycanech v průběhu stavby Nemocnice s poliklinikou. Na jednom snímku z galerie je vidět průčelí této nemocnice. Bombu naloženou na nákladním automobilu odvážejí po silnici směrem na Šťáhlavy. Točilo se také v Písku. (McKing)

Související novinky

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)

Reklama

Reklama