Reklama

Reklama

Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (177)

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Od tohoto filmu jsem popravdě očekával především opravdu hutné, psychologické drama, říznuté syrovým terorem, ze kterého se drsné postavy budou hroutit, a celé to následně vygraduje do emoční pecky, kterou budu ještě dlouho vydýchávat. Přesně takto na mě totiž působil avizovaný obsah tohoto vysoce hodnoceného snímku, o to víc jsem ale měl pak po celou dobu filmu vykulené oči, když jsem naopak postupně zjišťoval, o jakou lehoučkou limonádu se jedná, a upřímně jsem pak byl při závěrečných titulcích jen pořádně nasraný, jelikož ničeho, co jsem očekával, jsem se ani zdaleka nedočkal. Co tedy Stanfordský vězeňský experiment nabízí? Bandu ufňukaných, vysokoškolských chcípáčků, na které, když někdo zvýšil hlas, tak se zechcali a volali po rodičích, a vážně jsem si po celou dobu říkal, že tohle snad nemohl myslet nikdo ani vážně, že divák uvěří tomu, že se po 24 hodinách polovina chlapců, vylosovaných do řad vězňů, sesype. To je jako vážně podle skutečné události? Že na mě floutek z druhé strany houkne, abych vstal z postele a já na základě toho začnu organizovat rebélii, že jsem nekompromisně šikanován, téměř až zneužíván? Prostě já si nemohu pomoct, ale na mě to celé působilo od začátku absolutně nepřesvědčivým dojmem, kde jsem žádné z postav nevěřil jedno jediné slovo, či gesto, nemluvě o té skupince profesorů, pozorovatelů, nebo co to mělo být, kteří se hroutili snad ještě rychleji a teatrálněji, než ti rádobyúčastníci experimentu, prostě celkově fakt směšná a naivní podívaná, která navíc nenabídla ani žádnou atmosféru, napětí, natož emoce, prostě jen naprosto nevěrohodná a totálně nezáživná nuda, kde trapnost převálcovala veškerý zbylý obsah filmu. Tento film zkrátka beru vážně jen jako hodně blbej fór, který si nezaslouží vůbec žádnou pozornost. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Výborný scénář precizně sleduje vzrůstající napětí a závažnost dění ze všech uhlů pohledu zúčastněných - ponížení trpících “vězňů”, zneužívání moci bachaři i výčitkami užíraných sledovatelů, neboli organizátorů experimentu. Ve správnou chvíli vstupuje na scénu ženský, empatičtější element, který situaci popíše lidsky a nejpřesněji. Režijně a herecky taky skvěle zvládnuté, Billy Crudup exceluje. Lepší film než jsem čekal, prakticky bez jediného slabého místa. ()

Reklama

maddy 

všechny recenze uživatele

Konečne niekto ponúkol reálny pohľad na Standfordský experiment, ktorý už asi väčšine divákov bude dôverne známy z predošlých filmov. V sedemdesiatych rokoch skupina psychológov uzatvorila študentov do falošného väzenia na pôde univerzity (fakticky sa jednalo iba o upravené učebne v nevyužívaných častiach školy) a ich úlohy rozdelila na väzňov a dozorcov. Experiment mal mať trvanie dvoch týždňov, ale po šiestich dňoch musel byť ukončený. Najznámejšia nemecká verzia Das Experiment z roku 2001 ponúkla pohľad na celú udalosť v značne „hollywoodskom“ podfarbení. Pôdu univerzity nahradilo skutočné väzenie, postavy nemali svoje predobrazy v skutočných študentoch a celkovo si z daného experimentu film vypožičal iba námet, než by sa jednalo o akokoľvek dôveryhodnú rekonštrukciu udalosti (odhliadnuc od toho, že si to väčšina divákov po zhliadnutí filmu myslí). The Experiment spred piatich rokov s Adrienom Brodym si takmer nikto nevšimol a dá a označiť skôr za remake nemeckého filmu, než by tiež bral ohľadom na skutočný experiment. Až táto nová verzia od Kyla Patricka Alvareza ponúka v rámci možností čo najdôveryhodnejší pohľad na danú udalosť a nezveličuje udalosti podobne ako predošlé filmy. Práve tá presnosť a dôveryhodnosť prostredia (prostredie učební a nie skutočné väzenie), charakterov (študentov) s akou je film natočený mu dodáva veľmi znepokojivú atmosféru. Dráma z prostredia školy sa tak čoskoro mení na znepokojivý thriller, ktorý postupne s pribúdajúcou nervozitou postáv stupňuje napätie a dokáže vyvolať veľmi nepríjemné pocity. Nepríjemné aj preto, že nijako netlačí na pílu, iba udalosť sleduje s až surovou presnosťou a práve v tom je jeho sila. Vo svojej dôveryhodnosti ponúka oveľa mrazivejší pohľad oproti predošlým filmom na to ako dokázal experiment za pár dní vyeskalovať. Síce stráca na momente prekvapenie, vzhľadom na predošlé spracovanie látky, no inak sa jedná o najlepší pohľad na Standfordský experiment, ktorý po tomto už žiaden ďalší film nepotrebuje. Sugestívnejší a dôveryhodnejší pohľad na experiment by sa asi poskytnúť nepodarilo. CELKOVO: 4* (8/10) ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Sice je tahle verze nejspíš nejblíže realitě, ale i tak se moc nepovedla. Chybí jí pořádná atmosféra, nějaké napětí, sympatičtější a zajímavější postavy (o většině z nich jen víme, že prostě existují), silné scény, nápaditější kamera a taky - což mě dost zklamalo - pořádně rozebraná psychika postav. Jestli měl německý originál nějaké slabiny, tak hlavně tu, že nebyl pořádně rozebraný po psychologické stránce. A The Stanford Prison Experiment je na tom ještě o něco hůř, bohužel. Nejhorší na celém film je ale to, jak nezajímavě je natočen, protože asi právě kvůli tomu ani ty scény, které měly potenciál být velmi silné, na mě nezapůsobili. A herci na tom svůj podíl mají taky, protože jim prostě něco chybělo (a především hlavnímu strážci, který se sice snaží, ale chybí mu ten svinský výraz a tón hlasu, který v německém originále měl Justus von Dohnányi). Jako, dívat se na to dá, některé scény alespoň zaujmou, ale celkově to na mě působilo poněkud chladně, mdle a průměrně. Strašná škoda, ale tuhle látku evidentně dokáží napínavě zpracovat jen Němci. 3* ()

Tejkina 

všechny recenze uživatele

Trochu bych to zkrátila, ale jinak moc dobré a skvěle vybraní herci a jejich výkony. Taky oceňuji, že si tvůrci dali takovou práci s výběrem herců, aby byli podobní těm, kteří se experimentu skutečně zúčastnili. A hlavně spolupráci s Philipem Zimbardem, díky které víme, jak to tam asi doopravdy vypadalo. Taky bych do toho nikdy nešla a ještě za blbých 15 dolarů na den... ()

Galerie (30)

Zajímavosti (4)

  • Psycholog a autor experimentu Philip Zimbardo vyprávěl, že byl ze dne na den z experimentu nadšenější, dokud mu manželka neřekla, že pokud experiment nezastaví, tak od něj odejde. Teprve poté mu došlo, co spustil. (sator)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v Kalifornii a v kanadskej provincii Saskatchewan. Celkovo trvalo iba 21 dní. (MikaelSVK)
  • Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)

Reklama

Reklama