Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nathan Algren se stal hrdinou občanské války a tažení proti indiánům. V roce 1876 je z něj však troska a alkoholik. Poručík Gant ho přivede na setkání s japonským průmyslníkem Omurou, který mu nabídne práci při výcviku modernizované japonské armády. V Japonsku čeká Nathana tlumočník Simon Graham, který mu vysvětlí, že mladý císař Meidži chce otevřít zemi západní civilizaci, proti sobě však má rebely z řad samurajů, kteří brání dávné japonské tradice. Když rebelové, vedení samurajem Kacumotem, napadnou železniční stanici, dostane jednotka příkaz k nasazení do boje. Je poražena a těžce zraněný Nathan je zajat. Kacumoto ho ubytuje u své sestry, manželky samuraje, kterého Nathan v boji zabil. Žena o zraněného pečuje jen s velkým přemáháním, ale on se snaží pochopit mentalitu vesničanů i samurajů a učí se bojovat jejich zbraněmi. Překvapivě zde nalézá klid, po kterém vždy toužil. Když je vesnice napadena maskovanými bojovníky, postaví se na stranu obyvatel. Definitivně se přitom sblíží s Kacumotem a pochopí, že se nepostavil proti císaři, ale podle svého nejlepšího svědomí mu stále slouží. Když je samuraj pod záminkou jednání vlákán do pasti, Nathan ho osvobodí. Kacumotovi je jasné, že bitvu o záchranu císaře a tradičního Japonska prohrál, a chce spáchat harakiri. Nathan ho však přesvědčí, že lepší je padnout v boji. Poslední samurajové tedy vyjíždějí do bitvy a Nathan je odhodlán bojovat po jejich boku. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (1 019)

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Že Zwick umí točit válečné filmy je stará věc. Dokázal to dávno před tímto filmem v Glory, v nedávné době rovněž v Krvavém diamantu. Jestli filmu něco dominuje, pak je to nádherná výprava a skvělá hudba. Tom Cruise na začátku sice viditelně přehrává, ale když se dostane ke Katsumotovi, tak už mi tolik nevadil, ba dokonce byl i sympatický (na to, jak ho nemám rád). Škoda překombinovaného závěru. Celkově jsem velmi spokojen, ba možná dokonce příjemně překvapen. Asi nejlepší samurajský film, který nepochází z japonské dílny. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Přes dvě hodiny záběrů na zarostlého Toma Cruise, který má být Nathanielem Algrenem, ale po celou stopáž zůstává prostě jen zarostlým Cruisem. Je to kýčovité, bez scénáře a úcty k jiné kultuře, plné všech myslitelných klišé... A je to velmi dobré. Monumentální bitvy, dunící Zimmerův soundtrack a navrch vizuální pompéznost. Hloupé a naivní pozlátko. Nutno však dodat, že nadmíru zábavné hloupé a naivní pozlátko. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Slova chvály jsou jistě na místě, ale raději rozeberu nějaké ty drobné nedostatky, kterých jste si možná nevšimli: a) Ve finální bitvě, kdy samurajové bojují s japonci, jde podpořit první skupinu druhý pluk. V momentě, kdy druhý pluk přichází, vyběhne proti němu skupina samurajů s modrou vlajkou. V tom samém záběru se dostanou až k japonskému pluku. V další scéně začnou vojáci střílet a jsou od samurajů dost daleko, ale v předešlé scéně se modří samurajové dostali až k nim. Navíc když se k vojákům tedy samurajové dostanou, nemají modrou vlajku, ale červenou. b) Ve finální bitvě si Bob stoupne před Algrena, aby ho zachránil. Voják do Boba střelí, hned na to ho Bob sekne. Bob se sune k zemi dopředu, směrem ke kameře. V dalším záběru ale spadne dozadu. c) V čase 1:16:48 je záběr na Algreinova koně má na hlavě bílé kolečko v čase 1:18:23 má jeho kůň větší flek. d) Nabutakovi teče krev z pusy na krk, avšak jakmile ho Katsamuto zvedne krev, už tam nemá. Čas: 1:38:48 ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Chvílema jsem si připadal, jako bych se procházel po japonské zahradě za zvuků koto a šakuhači, chílema jsem byl stržen vírem bojů a oceňoval jejich skvělou choreografii. Po vizuální stránce tenhle film nemá chybu, přírodní scenérie (Nový Zéland je opravdu krásný kus země, natáčet tam byl nápad za všechny jeny :o)) jsou oku lahodící a závěrečná bitva je vskutku věrohodně vypadající nekompromisní řežba. Kdo rozhodně příjemně překvapil, byl Cruise. Konečně se oprostil od svého typického přehrávání a ve své roli působil přirozeně. Plné bodové hodnocení hatí minuty po závěrečné bitvě. Ta samotná měla velký emocionální náboj, z jízdy samurajů vstříc kulometné palbě mrazilo, ale následné klišé a přemíra patosu zamrzelo. Jinak by to bylo bez výhrad. Pro zajímavost: v Japonsku se Poslední samuraj stal nejúspěšnějším filmem roku a posbíral tam větší tržby, než v samotných Státech. Zvolené téma a japonští herci dokázali divy. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že jsem k Poslednímu Samurajovi přistupoval poněkud s despektem, ale to je především problém osobních antipatií vůči hlavnímu představiteli a hrůze z toho, co se vznešenými válečníky cti a ducha provede Hollywood. Naštěstí se ukázalo, že to nebude až takový děs a patetická srágora, v níž se hrdinný veterán americké občanské války stane mistrem meče. Právě naopak, byl jsem mile překvapen, že se tu nehraje na bezvýhradné přijetí samurajského pojetí cti zčistajasna prohlédnuvším mužem ze Západu, ale daleko víc se jedná o jeho hledání vnitřního míru. Výkony na první pohled možná málomluvných Japonců ve spojení s velmi pohledně zpracovanými souboji a překvapivě procítěnou a atmosférickou Zimmerovou hudbou zvedly akcie Zwickova filmu až na slušných 70%. A po víc než další dekádě od doby, kdy jsem tenhle komentář psal, zvedám na 80%. Watanabe je tu za takového "ryzího charaktera", že zejména v dnešní době je mu třeba skládat větší obdiv než tehdy. PS: Pokud si to snad někdo myslí, tak tím posledním samurajem NENÍ Tom Cruise. ()

Galerie (94)

Zajímavosti (45)

  • Postavy a události ve filmu byly inspirovány kombinací osobností a událostí ze dvou konfliktů během reforem Meidži. Postava pana Ōmury (Masato Harada) je inspirována osobou Ōmury Masujirō, který byl na konci období Edo a počátku období Meidži vojenským vůdcem a zakladatelem moderní císařské armády Japonska a jednou z vůdčích osobností války Bošin v letech 1867-68. Postava Katsumota (Ken Watanabe) byla inspirována vůdcem Sacumského povstání samurajů v letech 1876-77 Saigō Takamorim. Postava kapitána Nathana Algrena (Tom Cruise) byla částečně inspirována francouzským kapitánem Julesem Brunetem, který bojoval po boku Enomota Takeakiho ve válce Bošin a vzdal se kvůli tomu vojenské kariéry a hodnosti ve francouzské armádě a částečně osobou Fredericka Townsenda Warda, amerického žoldáka, který byl jednou z hlavních postav rebelie v Číně mezi lety 1851-64 během níž také zemřel. (ajaxx)
  • Před natáčením nabral Tom Cruise (Nathan Algren) devět kilo svalové hmoty. (ČSFD)
  • Scény z dobového Tokia se natáčely ve studiu, kde byla pro tyto účely vystavěna celá ulice. (Witta)

Související novinky

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Stávky skončily, studia nelení a mohou tak vesele oznamovat nové projekty, na nichž se znovu rozjíždí práce. Nejinak je tomu u Netflixu, který se nikdy nebál drahých ambiciózních fláků, a proto teď… (více)

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (více)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (více)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (více)

Reklama

Reklama