Srdce temnoty: režisérská apokalypsa

(festivalový název)
  • USA Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (více)

Dokument o udalostiach pri nakrúcaní filmu "Apocalypse Now", o Coppolovom boji s prírodou, vládou, hercami a samým sebou. Obsahuje aj filmy tajne nakrútené Elanor Coppolovou, Francisovou manželkou. (matriosa)

curunir

,,FILM, KTORÝ FRANCIS ROBÍ, JE METAFOROU CESTY DO VNÚTRA ČLOVEKA." __ Aj napriek rôznym zaujímavostiam, ktoré sa dnes dajú o nakrúcaní filmov vypátrať, je Coppolova režisérska apokalypsa skvelým spätným exkurzom do - na všetkých frontoch - nesmierne náročného nakrúcania, ktoré bolo napokon dotiahnuté do úspešného konca a dočkalo sa náležitých ocenení. Iba ma prekvapuje, ako viac menej prvoplánovo (najmä v záverečnej strihovej sekvencii samotného filmu), ukončil Coppola záver, keď sa ním už toľko zaoberal. (218. hodnotenie, 26. komentár k filmu) ()

3DD!3

Komplexní náhled na jedno z nejděsivějších a zároveň nejpůsobivějších filmových natáčení. Tvorba té doby ještě byla nejen uměním ale i hrůzou. Hrůzou, která se odrazila v Apokalypse. - Fosfor a napalm vůbec nebudí strach, ale podívat se do zvrácené mysli, která je pod povrchem všech lidských bytostí a říct: „Přijímám tě. Dokonce tě miluji, protože jsi mojí součástí. Jsi prodloužením mě samého." - Cože? ()

poz3n

Hodně zajímavá kombinace behind the scenes dokumentu a ve své podstatě domácího rodinného videa (no co tak budu natáčet, když je můj manžel režisér, zrovna jsem na place Apokalypsy a mám v ruce kameru). Sledovat štáb, kterak kopíruje děsivou cestu hlavního hrdiny do nitra džungle a sama sebe je dost zvláštní podívaná a brzy vám bude jasné, že tohle natáčení stálo za to. 8/10 ()

Autogram

Nie je ľahký ten režisérsky chlebíček, keď máločo vychádza podľa predstáv. V tom mal Coppola úlohu ešte ťažšiu, keď si všetko sám financoval a na mieste upravoval scenár. Dalo mu to ale viac tvorivej slobody a výsledok stojí za to. Najviac ma prekvapilo, ako najväčšia hviezda filmu za najväčšie peniaze Marlon Brando prišiel na natáčanie nepripravený a nadmerne pribratý, čo sa nehodilo podľa predlohy. Záverečné scény tak trpia najväčšou improvizáciou. Dokument je výborný a prezrádza o filmovaní všetko, čo nás zaujíma. Vždy ma fascinovali zábery, ako lietajú vrtuľníky, všetko vybuchuje, a pritom vidím v zábere chlapíka, ktorý ma v ruke tlačítka a všetky neškodné výbuchy v správnom čase spúšťa. –––– Bolo to šialené. A naše natáčanie sa veľmi podobalo pôsobeniu Američanov vo Vietname. Boli sme v džungli, bolo nás priveľa, mali sme k dispozícii priveľa peňazí aj vybavenia, a postupne sme zošaleli. ()

classic

FRANCIS FORD COPPOLA a jeho žena ELENOR o nakrúcaní extrémne náročného filmu APOCALYPSE NOW na Filipínach v klasickom,známom ako Francisovi šibalo,t.j celý štáb bol na pokraji síl,či boje s veternými mlynmi dokončiť Coppolov najnáročnejší film v jeho kariére,a ja vidím jeden z najlepších filmov o filme,kde film versus nakrúcanie majú veľmi veľa spoločného...Odporúčam nahliadnuť do zákulisia projektu,z ktorého vychádza fascinujúci film ako celok,ale čo sa muselo preto urobiť,je už iná vec... ()

• Název filmu je narážkou na román Heart of Darkness (Srdce temnoty) od polského anglicky píšícího spisovatele Josepha Conrada, který byl hlavní inspirací pro Apokalypsu. V tomto románu se námořník vydává po řece Kongo do vnitřní Afriky, aby tam našel Angličana, ze kterého se stal náčelník divochů. (gjjm)