Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Olík 

všechny recenze uživatele

Kurňa, tady jsem vycítil potenciál velikosti Donutilova ega. Jenom si to představte, trocha víc péče, celovečerní film…to by ještě Hřebejk valil bulvy. Tohle je přesně ta látka, s kterou si naše kinematografie umí poradit snad úplně nejlépe….vesele o neveselých tématech. Ok, pojalo se to televizně, což není tak úplně na škodu, ale ta péče tomu viditelně chyběla. Dvojice Vetchý –Donutil, par excellence…Donutila poslední léta zrovna dvakrát nemusím, ale tady bez výhrad. Škoda druhé poloviny příběhu, z které se stal pouze sled rádoby vtipných pokusů o Archimedův návrat do vlasti s tím, že byla cítit rezignace na ostatní vjemy. Skrátka se nemohu zbavit dojmu, že to celé šlo udělat lépe….ač na televizní počin, těžký nadstandard a díky za něj. ()

Felisr 

všechny recenze uživatele

Zajímavé komediální drama z poválečného období. Pokud se nebudete ve filmu soustředit jen na tehdejší nucenou normalizační politiku, bude vás film hodně bavit. Klidně by mu slušela i delší stopáž, osobně bych přidala více Donutilovy proměny, scény po vystoupení z vlaku v Řecku (a né až u moře), takto to vypadalo, že matku našel za 10 minut... dále problémy manželky zde a také jakým způsobem odjel zbytek účastníků. K tomu trochu více Řecka a mohlo to jít klidně i do kin. ()

Reklama

Fifer 

všechny recenze uživatele

Lidi jsou nadšený, tak je asi dobře, že to vzniklo. Já jsem utahenej z toho padesátýho filmu, kterej nám vysvětluje, že komunismus je špatnej. Nevím, ani humor mi nesedl. Asi třikrát byl použitej stejnej vtip na téma pověsit něco nebo někoho. Už od začátku musí bejt každýmu jasný, že Vetchého postava se v komunismu zklame, takže čekáte hodinu, než se tak stane. A ten neustálý komentář, který nám všechno vysvětluje, i to, co by dalo vysvětlit situací nebo obrazem. Zkrátka: not my cup of tea. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Je fajn, že ve výročí po 70ti, respektive 50ti letech vznikl tento film. Adept na vysílání v listopadu či únoru. Mohli ho klidně natočit Řekové, ale já mám rád české herce. Rozjezd i celý děj byl trochu vlažnější, ale především vtip Mirka Donutila jej rozzářil. Jemné připomenutí toho, jací byly komunisti. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Asi by bylo lepší, kdyby si filmaři vždycky nejdřív ujasnili, co vlastně chtějí natočit. Tohle je takový mix všeho možného od melancholického dramatu až po bláznivou komedii a moc to k sobě nesedí. Film vypravuje Aris, ale v dost bezradném závěru zní hlas Archimeda. Miroslav Donutil se změnil v lepšího člověka zřejmě nějakým filmovým trikem. No nevím, téma bylo dobré, ale výsledek je jen takový domácí televizní průměr (50%). ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Tanec, který řečtí partyzáni tančí s dívkami z nevěstince, je tanec Sirtaki, známý též jako Zorbův tanec. (majky19)
  • Scény z husí farmy se natáčely v Křižanově. Úřad, ve kterém soudruzi jednají o ubytování řeckých partyzánů je budova Divadelní fakulty JAMU v Brně. Nevěstinec, ve kterém jsou ubytování řečtí partyzáni, je situován do Zámku Hoštice. Scéna na nádraží, kam řečtí partyzáni přijíždějí, byla natočena na nádraží v Lednici. Scéna, kdy má Archimedes (Ondřej Vetchý) s Penelopou (Dana Černá) rande, se odehrává v Denisových sadech v Brně. Svatba Archiméda a Penelope je natáčena v Kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Brně-Husovicích. Dům, kam se Archimédes společně s rodinou nastěhuje, sídlí na ulici Františkánská v Brně. Scéna, kdy Karel (Miroslav Donutil) říká Archimédovi, aby na něj počkal před hospodou, se natáčela v Brně na Petrově. Scéna, kdy Goldstein (Tomáš Töpfer) uprchne horkovzdušným balónem, se natáčela v Lesním lomu v Brně-Líšni. [Zdroj: Filmovamista.cz] (majky19)
  • Píseň, kterou píská Archimédes (Ondřej Vetchý) společně s jinými soudruhy na schůzi, je Internacionála – hymna dělnického hnutí. (majky19)

Reklama

Reklama