Kapitán Exner a půvabná studentka řeší záhadnou vraždu, která souvisí s cenným archeologickým nálezem... Detektivní romány Václava Erbena si rychle získaly širokou čtenářskou obec. Zásluhu na tom má i atraktivní a neobyčejně originální vyšetřovatel kapitán Exner. Ten je nejen bystrý detektiv, ale i člověk, který si s chutí užívá života plnými doušky. V Pokladu byzantského kupce svěřil postavu „velkého“ detektiva Jiřímu Valovi, režisér a spoluscenárista Ivo Novák. Na scénáři se také, kromě samotného autora předlohy, podílel i Zdeněk Podskalský. V napínavém příběhu o záhadné vraždě a nesnadné cestě ke znovuobjevení starobylého pokladu se setkáte také s Gabrielou Vránovou, Jiřím Sovákem, Lubomírem Lipským, Josefem Kemrem a řadou dalších populárních herců. (Česká televize)

vitekpe

Vybornej Sovak, ale myslim, ze nejvic to zabil Kemr. Z toho jsem fakt chcipal... :-))) Vesela detektivka. P.S.: Plus Dana Reimova, zena jejiz zadna fotka neni na internetu k nalezeni!? ()

Bernhardiner

Připomíná mi to filmy, kdy nějaké dítě vyřeší zapeklitý kriminální případ nebo vědecký problém. Není to sice až tak debilní (a Gabriela Vránová má k dítěti i k debilitě celkem daleko), ale takovému naivnímu příbehu lze velmi těžko věřit. Samotný případ je celkem v pořádku, taková tuctová detektivka, která nenadchne ani neurazí. Veškeré humorné situace má na svědomí Gabriela Vránová a její "soužití" Jiřím Valou, alias kapitánem Exnerem. Rozuzlení mi začalo být jasné už celkem dlouho před koncem. Mít to lepší scénář, nezlobil bych se. 60% ()

Přemek

Nezvykle zdařílý film z dílny řemeslníka Ivo Nováka. Detektivní komedie v pravém slova smyslu, z doby, kdy jedinou skutečnou vtipkující detektivní dvojicí byli pánové Höger a Bek ze série Alibi. Zde se k nim přidružili výteční Vala a Vránová a sekunduje jim Jiří Sovák v roli anarchistického archeologa. Doporučuji! ()

farfalla

Kapitán Exner a studentka Kamila Housková na stopě pokladu, který se ztratil v období 2. světové války. Výborná detektivka i komedie zároveň. ´Hoši, hoši, to je peklo!´ ()

EKLEKTIK

"A noc je v kýblu." Další nestárnoucí krimikomedie, ve které tentokrát kapitán Exner, nevypátrá jen zločince, ale i jeden poklad, jednoho syna a jednoho otce. ()

everlong

velice povedená krimikomedie s plejádou skvělých herců, je věčná škoda, že se nenatočilo více podobných snímků, protože jsem se opravdu skvěle bavila ()

ArthasKarfa

Geniální detektivka plná vtipných momentů, dávné zápletky a milých postav, které se navzájem dobírají ve vtipných hovorech nad ránem, v noci nebo kdykoliv se jim zamane. Tohleto si užijete. Skvělý Vala a Sovák. ()

PhillM.

Ta šedesátá jsou z toho cítit. Soudruh kapitán Exner jezdí v Bugatce. Do toho mladá Gabriela Vránová (coby Exnergirl, jak zde někdo vtipně poznamenal). A ve vynikající roli její otec agresivní Kemr. Něco jako Bohumil Císař s povahou Evžena Humla. Sovák je tam nakonec taky, coby hláškující archeolog dr. Soudek. Prostě skvělé, vtipně, s noblesou a šarmem napsané i zahrané. Ačkoli se to zdá nemožné, tak Vala překonává Kodetova Exnera o koňskou délku. Asi proto, že Kodet je (skoro o dvacet let později) obalen zelenými esenbáky a ne Janem Libíčkem a Václavem Lohnickým. ()

Bozvav

Výborné zpracování, které k dokonalosti dovádějí herci jako pan Vala (velmi charismatický Exner), Sovák nebo Vránová. Dobrá zápletka, skvělý scénář, napětí i humor. Váhala jsem mezi 4, nebo pěti, ale vzhledem k roku vzniku si těch pět hvězd zaslouží. ()

mh.mail

60% — Sice se mi jako kapitán Exner asi více líbí Jiří Kodet, ovšem tento film je zase o trochu zábavnější a má lepší tempo než „Smrt talentovaného ševce“. V každém případě se jedná o pohodovou detektivku podanou s mírným nadhledem. ()

RedOctober

Jiří Vala v roli kapitána Exnera válí, o tom žádná. Film je svižný a zábavný a v dnešní době je již retro. Knihy Václava Erbana mohu jen doporučit. ()

Pavelpi

Velmi dobře podaná česká klasická detektivka.Perfektní Jiří Sovák,Jiří Vala a Ilja Prachař.Film byl natočen podle jednoho z románů Václava Erbena a myslím,že velmi zdařile.Ve srovnání se Smrtí talentovaného ševce zcela jasně vede. ()

MickeyStuma

Takzvaná nová vlna v šedesátých letech československé kinematografii hodně přála i když je bohužel dnes většina snímků z této doby hanebně zapomenuta. Netýká se to však detektivního žánru, z nichž pochází i tento snímek, natočený na základě literární předlohy autora Václava Erbena, který přinesl do mysli čtenářů detektiva Michala Exnera. První snímek o něm byl pojat velkoryse k různorodosti diváků. Jeho devizou je především zábavnost, takže nějaké vyloženě tajemné, napínavé či dokonce temné scény, jakými se pyšnily snímky s majorem Kalašem, nelze v tomto případě očekávat. Ze snímku ční živost a všudypřítomná veselá nátura v diváckém odpočinkovém kabátě. Zásadovost a kriminalistické metody však na úkor toho nejsou v žádném případě zastíněny. Pevný scénář byl natočen v cinemascopu, což dává o to větší obrazový zážitek. Kapitána Exnera si zahrál Jiří Vala a ne zrovna neomaleně. Naopak. Dodal mu ohromnou lidskost v zájmu svého prostého charakteru obyčejného člověka a zároveň právě onu zásadovost policejní práce. Ano, atmosféricky jsou na snímku šedesátá léta hodně znát, ale není to nic, coby současného diváka odrazovalo. Ryze česká detektivka bez akčních scén a vůbec leckterých vynucených žánrových vymožeností. Filmový příběh, ke kterému se dá i po letech vracet. ()

analog

Vala mi tam nesedel,taktiež humor je mierne toporný,imponoval mi je širokouhlý formát.Ako trenčiansky lokálpatriot upozorňujem na vyskytnuvší sa odliatok"známého nápisu z trenčínské hradní skály":-) ()