Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Ron Howard stoupá dál v mém osobním žebříčku režisérů. Po Apollu 13 a Těžké váze, mě velmi zaujala i Čistá duše. To jak Russell Crowe ztvárnil vědce Johna Nashe, bylo neuvěřitelné, takhle jsem Crowea ještě nikdy zahrát neviděl. Neuvěřitelný výkon, který mi silně dával vzpomenout na Dustina Hoffmana v Rain Manovi. Silný příběh, který je výborně natočen, Howard dbá na každý detail a výsledkem je opravdu krásný film. Ed Harris jako jeden z Johnových démonů, byl také fantastický, ale ještě jednou - to co předvedl Crowe, to byla síla. Snímek je podbarven krásnou hudbou, která mu dodává na působivosti a já nemohu hodnotit jinak, než vysoko. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ron Howard je skvělý řemeslník, umí film odít do hávu velkolepého a vkusného a umí si objednat i slušnou hudbu. Russel Crowe je podle mě směšná figurka, která ani omylem, není alkoholik, vždyť může přestat kdy se mu zachce (hahaha). Nicméně dovede ze sebe dostat kus hereckého výkonu, když je to třeba. Jennifer Connely - omlouvám se za to, že jsem kdysi tvrdil že neumí hrát a není ani moc hezká:) Zkrátka a dobře - Čistá Duše stojí za podívání, s patřičnými odstupy i několikeré, ale nejlepší film roku? Hey, guys, come on, you canť mean this... ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Možná jsem primitiv, protože jméno John Forbes Nash jsem poprvé zaznamenal až v souvislosti s timhle filmem. Nikdy dřív jsem o tomto vědci neslyšel a tim pádem mi byl jeho život celkem ukradenej. Pro mě to je takovej nepříliš zajímavej životopisnej film o jednom chlápkovi, kterýho vůbec neznám. Ale nutno dodat, že život se schizofrenií asi bude celkem "zábava". Když tak nějak spočítám všechny klady a zápory, vychází mi to jako čistej průměr. Jak příznačný, že to režíroval zrovna Ron Howard, což je takovej génius průměrnosti. Nechápu, kde tento film nabral takový vysoký hodnocení. Asi se zkusim zeptat nějakýho imaginárního kamaráda... ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Film o skutečném člověku, géniovi, který si vymyslel vlastní svět, kde byl přesně tím čim v hloubi duše chtěl. Jeho těžký život génia, kterému pomáhala nejvíc ze všech jeho vůle společně s jeho oddanou manželkou (Jennifer Connelly). John Nash, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, kterého v tomto filmu úžasně ztvárnil a převtělil se do něj Russell Crowe, je důkaz toho jaká je vzdálenost mezi genialitou a šílenstvím. Ron Howard není můj nijak oblíbený režisér, ale musím uznat, že tento film zvládl bravůrně. Způsob jakým nám ukaže co Nash vidí(zvýrazňuje písmena, kódy apod.) je přesně to co mi často ve filmu chybí. Pan Nash si zaslouží Nobelovu cenu a nakonec dosáhl i uznání o kterém snil. Každý kdo viděl tento film mu to jistě přeje.PS: po zjištění trochu víc o hlavní postavě mě neuvěřitelně rozčílil fakt, že Ron Howard nám představuje skrz Russella Crowea úplně jiného muže, matematika a ekonoma, než je ve skutečnosti, což ubírá na "natočeno podle skutečné události". ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk." Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné biografie Johna Nashe od bývalé novinářky ekonomické rubriky The New York Times, Sylvie Nasar. (Erlkönig)
  • Pri postgraduálnom štúdiu sa vo filme zdá, že John Nash (Russell Crowe) mal k hrám určitý odpor. V skutočnosti strávil hraním hier mnoho hodín a dokonca vytvoril aj svoju vlastnú s názvom "John" alebo "Nash" (Hex). (Greenpeacak)
  • Riemannova hypotéza uvedená vo filme je skutočný a slávny matematický problém, ktorý zostáva nevyriešený (doteraz nebol preukázaný) už takmer 150 rokov. Mnoho ďalších dôležitých teórií bolo preukázaných na základe predpokladu, že Riemannova hypotéza je pravdivá, a v tom je jej opodstatnenie. V roku 2000 Clay Mathematics Institute of Cambridge, Massachusetts uviedol Riemannovu hypotézu za jeden zo siedmich "Millennium Prize Problems" a ponúkol 1 000 000 dolárov ako odmenu pre osobu, ktorá ju potvrdí. (jofffo1)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama