Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

monolog 

všechny recenze uživatele

A od odpadu to zachránil jen Russell Crowe. Jinak absolutně nechápu pochvalný kritiky, který o tom filmu jedou všude kolem. Asi jsem cvok, ale ve filmu chci taky aspoň trochu zábavy, ale tohle bylo tak strašně nudný, že jsem se málem ukousal. Ještě teď mám na zadku jizvu. Pravda, je to silně dramatický příběh, ale to ho od nudnosti a zdlouhavosti nijak neodvrátilo. Pravda, Russell je naprosto úžasnej psychózami pronásledovanej génius, ale ve skutečnosti mi bylo naprosto fuk, co se s ním stane a to od úplnýho začátku. Howard je poctivej řemeslník (skoro jako Jihlavanka), ale to neznamená, že by se mi vizuální stránka nějak extra líbila. Prostě, tenhel film je pro mě absolutní podprůměr kromě výkonu představitele hlavního hrdiny. Co se týká toho Oskara, jakej by byl rozdíl, kdyby ho místo PP dostala ČD? Sračka jako sračka. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Další kousek, který až příliš dlouhou dobu šel mimo mě. Možná přeceňované, ale na mě zkrátka tohle funguje. Russel Crowe dlouho patřil mezi herce, kterými jsem vesměs opovrhoval, nemůžu mu však upřít, že se upsal tolika zajímavým projektům a hlavně předvedl v každém diametrálně odlišný, a vesměs skvělý, herecký výkon. Ron Howard dnes spíš natočí jeden skvělý film ze dvou, dříve to však byla oscarová jistota, která dokázala těžkou látku pojmout jak se patří a naplno vtáhnout diváka do děje i přes trošku delší stopáž a několik velice dlouhých scén. Tento fakt však zdárně vyvažuje mnoho emotivních scén a 2 zcela strhující. Životní příběh Johna Nashe jsem neznal, takže jsem byl velice překvapený, co se z příběhu nakonec vyklubalo. A velice to na mě zapůsobilo. A ten soundtrack je boží, sice se vesměs opakuje jeden a ten samý motiv, ale baví mě to poslouchat až do konce a filmu to dodává grády a vám pak emoce...90% ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Studie schizofrenika po hollywoodsku. Aneb když se do matematické rovnice vecpe vážná nemoc. Mladé mozky na Princetonu odevzdávají zásadní práce, jen on, nemotorný asociál John Nash, tak trochu vyčkává. Nejde totiž po ničem všedním. A pak to přijde. Svými výpočty ovlivní moderní ekonomiku. Může se vybírat, kam dál. Tím, že Spojené státy sžírá paranoia studené války, volí Pentagon. Výsledky má, jeho okolí, včetně krásné novomanželky si však začíná všímat něčeho nepříjemného. Režisér nás chvíli tahá do klasického životopisného filmu, ale vesměs jde o košatou podívanou, dojemnou stejně jako inteligentní. A právě toho, že se nezapomíná na emoce, si vážím skutečně hodně. Dočkáme se i módních podrazů na diváka, Ron Howard (ostatně jako ho dobře známe) ze všeho vyklouzne korektně. Hodnoty, děkovná řeč, velké srdce, rodina.. všichni víme. Stejně jako dobře víme, jak skvělý je Russell Crowe herec. Svou postavu zavede do několika poloh a je radost ho při tom sledovat. Oscara měl dostat, v Gladiátorovi nebyl tak suverénní. A ač mám Jennifer Connelly moc rád, tady jsem volbu akademiků tak úplně nepochopil. Silný (leč přiznaně akademický) snímek!! ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Tenhle film vytáhnul nahoru herecký výkon Russella Crowea, bez něj by byl zapadl do dlouhé řady mírně nadprůměrných dramat, jakých jsou spousty. Na Čistou duši se určitě vyplatí podívat, děj je poměrně zajímavý, takže ty dvě hodiny a kousek uběhnou docela rychle, ale velmi pochybuji o tom, že na někoho udělá takový dojem, aby na ni po čase vzpomínal a obdivoval ji. Na to jí chybí buď silnější závěr (v tomto směru se mi zdál nejlepší moment asi v půlce stopáže, když se divák dozví vy víte co, poslední půlhodinu už to jenom tak nějak doznívá, negraduje), nebo osobitější režie - Ron Howard je sice velmi dobrý řemeslník, ale stále jenom řemeslník. 7/10 ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk." Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Celosvětová premiéra proběhla 13. prosince 2001 v Beverly Hills v Kalifornii. (Varan)
  • Natáčelo se od 26. března do července 2001 v New Yorku a New Jersey. (Varan)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama