American Horror Story

• USA American Horror Story (více)
USA, (2011–2025), 105 h 20 min (Minutáž: 31–74 min)

Předloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (více)

Seriál American Horror Story je, jak už název napovídá, hororovým seriálem. American Horror Story však není ledajaký seriál. Má tu zvláštnost, že každá série má stejné herce, ale úplně jiný příběh. Seriál nás zavede do strašidelného domu, psychiatrické léčebny, spolku čarodějnic v New Orleans, do panoptika, do tajemného hotelu a do Ameriky pod velením Donalda Trumpa. Těšte se. Budete se bát! (Bull)

veru_needy

Když jsem se o American Horror Story dozvěděla, byla jsem celkem nadšená. Konečne jsem objevila hororový žánr ve spojení se seriálem. Já osobně mám horory, které jsou dobře zpracované, ráda a tady jsem opravdu natrefila do černého. Trochu jsem se obávala, že to bude jen další vykrádačka klasických hororů, ale ono to nakonec bylo opravdu jinak. Tvůrci dokázali stvořit horor bez hektolitrů krve a uječených teenagerů, navodit dokonalou hororovou atmosféru, kde má příběh hlavu a patu. Velké plus patří zejména hereckému obsazení, které se v každé jednotlivé sérii opakuje v uplně jiných rolích, než na které jsme zvyklí. Což je si myslím hodně osvěžující, vidět své oblíbence pokaždé jinak a nechat jim tak dost prostoru prodat své herecké dovednosti. Kdo by tomu věřil, že Ryan Murphy, někdo kdo stvořil Glee, se nakonec rozhodne vytvořit něco tak nechutného, perverzního a morbidního. Velice se mi líbí, že má každá série vlastní uzavřený příběh a jestě víc se mi líbí, že mě skoro nikdy nečeká happy end. Mou asi uplně nejoblíbenější sérií bude už navždy Asylum a úžasná Sarah Paulson jako Lana Banana. A jak každý spravný fanoušek tohoto počinu ví... bez Jessicy Lange by to už prostě nebylo ono. A proto si stojím za tím, že po čtvrté sérii už to hodně postrádalo. - "I am tough. But I am no cookie." ()

Lucasion

To, co byl původní můj nápad si rozkoukat nový seriál. Zaujalo mě fandom, který tenhle seriál má. Pak tím, že každá série je naprosto odlišná od těch ostatních. A taky tím, že je to horor. Ale hlavně jsem na to chtěl koukat kvůli hereckým jménům, který tento seriál má. Především pak Zachary Quinto, Emma Roberts a Alexandra Daddario. No k Emmě a k Alexandře jsem se nedostal. Bohužel. Zasekl jsem seriál po dvou sériích. Ačkoliv se mi obě docela líbily, tak mě naprosto emočně vyšťavily. Jistě, ten seriál má své hodnoty a první řada mě vážně bavila, obě jsem hodnotil 4*. Přesto k třetí řadě Coven jsem se nedostal a po dlouhé a pečlivé rozvaze jsem se rozhodl, že ani nedostanu. Tenhle seriál je na mě jednoduše příliš depresivní. Má atmosféru, herce i kvalitní scénář, ale já po druhé řadě Asylum na to již nemám žaludek. [Viděno první 2. série] (60 %) ()

Masrii

Co se mě týče, je to první mnou zhlédnutý seriál tohoto hororového druhu. První díly navodily skvěle atmosféru, skvělé jsou počáteční scény z minulosti o lidech, kteří v domě žili předtím. Ze začátku děsivé, ale jak člověk ke konci série začíná chápat, o co vlastně v domě jde, už se tak neobává hrozného osudu rodiny. A když se to tak vezme, tak to i dobře dopadlo. 1. série - 95% Prostředí psychiatrické léčebny Briarcliff je samo o sobě strašidelné dost, a když se ještě připočte, co tam provádí Dr. Arthur Arden alias Hans Gruper, je o "zábavu" postaráno. Atmosféra je hustá, že by se dala krájet, Mary Eunice se do role ďábla hodí naprosto skvěle. Narozdíl od první série je zde napětí až do posledního dílu, ale mimozemšťani mi už přišli do všech těch živlů trochu moc. 2. série - 95% Třetí série ála Čarodějky ze začátku nevypadala příliš zajímavě. Když se ale překousne prvních pár dílů, kvalita prudce stoupne, a ikdyž je to pravděpodobně nejmíň strašidelná série, tak závěr podle mě patřil mezi nejlepší části AHS vůbec. 3. série - 80% Čtvrtá série pro mě byla ze začátku ne příliš lákavá, ale Klaun přinesl první oživení. Po něm přicházeli další záporáci a děj se začal proplétat. Kupodivu mi i velmi sedla psychopatická role Niela Patricka Harrise, který se sice moc neohřál, ale dokázal provést zatím nejnechutnější okamžik všech 4 sérií. Až na poněkud idylický závěr to byla slušná série, ikdyž na první dvě určitě neměla. 4. série - 85% Nedávno nám skončila hotelová 5. sezóna, která se částečně vrátila do šlépějí té úplně první. Upíří tématika zajisté v tomto cyklu chybět nesměla a tak se nám zde rozvíjí v celé své parádě v čele s Lady Gaga, která za svou roli hraběnky Zlatý globus dostala zcela zaslouženě. Po 12 dílech musím říct, že jsem spokojen více než u předešlých svou řad a těším se na další příběh, který se snad s ostatními opět nějakých způsobem spojí. 5. série - 90% Roanoke už mi tolik smysl nedávala. Nějakou atmosféru to sice má, ale logika ani příběh nejsou moc silné. 6. série - 65% Po dlouhé době koukám, že komentář byl u první série, jak se to vše sjednotilo. Proto přemisťuji sem. AHS je bohužel jeden z velmi mála seriálů, který mě omrzel, a proto mám v tuto chvíli jeho sledování pozastaveno u 6. série. Uvidíme, jestli najdu někdy chuť pokračovat...ale je toho až příliš. Celkově však seriál hodnotím na slušných 80% ()

BoPo

Keďže každá séria má svoj vlastný príbeh, prostredie a spojnicou sú len niektorí recyklovaní herci, tak som sa rozhodol ohodnotiť seriál ako celok, ale aj série zvlášť. Kvalitne natočená hororová oddychovka, ktorá nemá ambície byť čistokrvnou žánrovkou. AHS ponúka vymazlené úvodné znelky, veľké množstvo postáv, poprepletané osudy, kvalitné zohavenia, pokrivenú romantiku, dobre vypointované prekvapenia a predovšetkým odreagovanie s ideálne zvolenou minutážou, avšak už s menej vhodnou dielotážou. ()

Djoker

Murder House je děsně zmatená duchařina, která absolutně nemá logiku a místy až trapně kašle na žánrová pravidla, ale nebyli by to Murphy s Falchukem, aby i zde perfektně nenastavili zrcadlo naší společnosti a trefně nevypíchli její nechutné výstřednosti. Co se týče této stránky, tak jsou skoro stejně působiví jako v mém milovaném Nip/Tuck, jenže pak je tady ještě druhá stránka a tu prostě neskousnu. Celá ta hororová stylizace je sice technicky dobře zvládnutá, ale zároveň totálně ujetá. Tvůrci dokazují, že mají velice bujnou fantazii, seriál se však postupně zvrhává v naprostou magořinu, která na mě nemá skoro žádný účinek a osudy hlavních postav mě za srdce příliš neberou. Je to škoda, protože Farmiga, Peters i ďábelská Lange umí diváka připoutat k obrazovce. Asylum diváka zavalí skutečně velkou porcí nápadů. Bohužel se z toho stane tak zmatený guláš, že i samotné dokoukání epizody je utrpení na úrovni nedobrovolného pobytu v blázinci. Hlavní hrdinové tam trpí opravdu hodně, ale mně to bylo upřímně jedno, protože u záporáků chybí pořádné vykreslení motivací, a tak si pořád dokola dělají ty svoje rádoby šokující prasárny, což začne být časem stereotypní. Další věcí je, že z půlky z nich se nakonec stanou správňáci a za ty svinstva, která prováděli předtím, může jejich bordel v hlavě nebo co. Ten měli hlavně scenáristé, protože něco tak nefunkčního se jen tak nevidí. Jedinou zajímavou postavou je slušně hláškující převtělený ďábel a nebýt Petersovy ufonsko-polygamní linky, která se jako jediná alespoň trochu snaží něco odvyprávět, tak se tento paskvil rozpadne úplně. S1: 50% S2: 40% ()

Galerie (1 929)

• Druhá série se začala natáčet na konci července 2012. (Varan)
  • Vo „Vražednom dome“, keď agenti obklopia Tata v jeho dome po masakre v škole, sformuje ruku do tvaru pištole a zastrelí sa. Toto je odkaz na Taxikára (1976), keď Travis Bickle (Robert De Niro), ktorý robí rovnaký pohyb ruky po streľbe v nevestinci. (Peter.N.5688)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek v nemocnici Mount Sinai v New York City po krátké nemoci americký herec Mark Margolis, mnoha divákům známý především jako zlověstný don Hector Salamanca ze… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (více)