A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

janesX

Dávam tri a pol, ale aj tak myslím, že bolo natočených veľa preveľa lepších českých filmov (a to o dosť lepších), ktoré by som si skôr vedel predstaviť namiesto Pelišiek v top 10. No ale proti takému davu človek naozaj nezmôže absolútne nič 😅. ()

Rozjimatel

"To je tím, s kým sa taháš. S nějakým anarchistickým bohémem, rudým bolševickým nokem!"     Dnes už kultová smutno-veselá  komédia zo života, ktorú časom doceňujem čoraz viac. Z môjho pohľadu sttojí hlavne na konfrontácii (priamej, či nepriamej) dvoch protikladných postáv, hláv dvoch rodín, otca Šebka (Miroslav Donutil), komunistu a priateľa Sovietskeho zväzu a otca Krausa (Jiří Kodet), zarytého antikomunistu. Len sa akosi nedokážem rozhodnúť, ktorá z tých postáv je väčšie hovädo (minimálne zo začiatku), či je horší ten komunista, alebo ten antikomunista (tvorcovia tu teda mužské postavy vôbec nešetrili a poriadne im naložili). Obaja hereckí predstavitelia predvádzajú doslova herecký koncert, príjemne ma prekvapuje najmä Donutil, ktorého inak až tak neobľubujem, vo svojej životnej role. Príliš nezaostávajú ani ďalší herci, z ktorých vyzdvihnem ešte Evu Holubovú, Milku Vášáryovú, Jaroslava Dušeka a mladučkú Kristýnu Badinkovú Novákovú s celkom zaujímavým vyžarovaním, vo všeobecnosti sa však dá napísať, že film je výborne obsadený až do tej poslednej roličky. Samozrejme, že nemôžem nespomenúť množstvo vtipných hlášok ("Copak bude asi pod stromečkem?" "Přála jsem si kuši." "Kuš, prosím tě!"), z ktorých viaceré zľudoveli a pochváliť musím i výber hudby, ktorá danú dobu veľmi dobre dokresľuje.     " to s tebou zase šlehne, tak ti podruhý nebudu pomáhat, ty parchante!" ()

Ahsoka

"A přitom taková blbost, čo?"  Jeden z mnohých výrokov, ktoré s nadšením používam v bežných denných konverzáciach. Ale nie, nie.... blbosť to rozhodne nie je. Práve naopak, tento film je geniálny! Nesie ducha, ktorý sme mnohí nezažili, no vďaka filmu si môžu dotvoriť názor aj nasledujúce generácie. Páči sa mi, ako medzitým všetkým humorom je aj vytriezvenie v podobe smutnej reality režimu. Hlavne, aby sme sa filmu až moc neprežrali zásluhou početných TV repríz. "Kde udelali soudruzi z NDR chybu." Jedinou chybou je, že tento film je práve vďaka originálnemu (dá sa povedať česko-slovensky internému) humoru nepreložitelný do iného jazyka, a tým pádom nepochopiteľný pre svet. Čo je obrovská škoda, pretože ak na svete existuje dokonalá komédia, tak je to práve táto a zaslúžila by si celosvetové uznanie. Stalo by sa a... "(Amíci) nebudou mít čo žrát!" ()

M.I.K.E.

Můj nejoblíbenější český film vůbec. Dokonalý herecký koncert, kterému vévodí bohužel již dnes zesnulý Jiří Kodet. Jedna nezapomenutelná hlášku střída druhou.. ()

Damielka

Možná že k vysokému hodnocení přispívá i má slabost pro české filmy, ale Pelíšky jsou podle mého špičkou české tvorby a geniální "milou sondou do nemilé etapy naší historie". Stejně jako v ostatních Hřebejkových filmech se Pelíšky hemží nezapomenutelnými hláškami, senzačními hereckými výkony nejen ostřílených herců, ale i jejich "mláďat", a hudbou, která mě dokázala spolehlivě přesunout o několik desítek let zpátky. "A to jsem ti tu nástěnku chtěl svěřit!" ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2001 v kategorii "Původní domací dramatická tvorba - pořad roku podle diváků" (podle oficiálního výzkumu sledovanosti), udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

Vejrrr

Taky se vám to stává... ? Ať při pokecu s kámošema nebo třeba i s matkou u nedělního oběda... Ani nevíte jak, a někdo tehle film připomene.. jak jinak než nějakou hláškou, která se zrovna hodila... A k tomu pak zkrátka nejde přihodit další hlášku... a člověk se jenom tlemí a v hlavě detailně vidí ty scénky, který tam jsou a vždycky budou.Pelíšky tak zlidověly jako snad žádný jiný film v historii... To co Hřebejk s Jarchovským dokázali natočit si skutečně zaslouží úctu nejvyšší... Tolik srandy do tak smutný doby... ()

D3VIL

93% - Jedna z velmi, velmi mála vyjímek, jež předčily knižní předlohu (Petr Šabach - Hovno hoří)...A asi nejlepší česká komedie. ()

chim.chim

Klasika, bez které bych se o Vánocích neobešla. Nač to komplikovat - prostě dokonalá výpověď jedné generace, se kterou doba pořádně zametla. Nepřekonatelné hlášky, skvělý soundtrack - Sluneční hrob ve mně záhadným způsobem probouzí dávno ztracené vlastenectví. ()

Oyer

Můj top 3, alespoň v tuto chvíli. Výborně trefený rok 1968 ! Odborníci poprávu tvrdí, že Pelíšky jsou naprosto výjmečný už tím, že každý z předníh herců si sáhl hluboko do svého nitra a podal naprosto neopakovatelný výkon. Tím se staly Pelíšky asi nepřekonatelným kultem české kinematografie. Zkrátka: Kodet, Donutil, Došek, Holubová, Stašová, Polívka a plno dalších tu doslova excelovali. A možná už nikdo nikdy nezahraje tak, jako tito právě zde... ()

Dallas

Nežil som v tej dobe, ale verím, že to v podobných rodinách (kruhoch) mohlo byť takto. Výborná atmosféra a výborná komédia, na ktorej konci sa (zrejme) nikto nesmeje. Scény Polívku s Donutilom sú bezchybné. ()

Mikeel

Pelíšky jsou jednoznačně nejlepší česká komedie! Překvapivě smysluplná a nadmíru vtipná. Hlavně herecké výkony jsou skvělé - Donutil, Polívka, Holubová, Kodet! "Maršal Malinovski!" ()

Me6i

skvělý komediální příběh z dob 60-70 let, ani z tohoto filmu hlášky nestárnou a i to zněj dělá klasiku ()

spiritus

Bezesporu jeden z nejlepších Českých filmů. Tragikomický příběh neuvěřitelné emociální síly,do detailu promyšlený a geniálně zahraný. Vnitřně si ho dělím na dvě části. První, Vánoční část, je komediální exploze, plná skečů a hlášek. Po vánocích ale film ukazuje i svou druhou, tragickou část, která je sice prokládaná geniálním humorem, ale zřetelně začíná dominovat po zbytek filmu a vrcholí invazí vojsk. Dramatický konec má opravdu velkou sílu. Myslím že nikdo nemůže zůstat nepohnut. Síla onoho okamžiku je neuvěřitelná. Genialita. Na závěr je ještě potřeba vyzdvihnout Jiřího Kodeta, který ukázal, že byl opravdu dobrý charakterní herec, který bohužel během své kariéry, nemohl své herectví rozvinout tak, jak mu to nakonec bylo umožněno zde, v Pelíškách. Velká úcta, pane Kodete. Díky ()

Martin_W

Pelíšky.. Co k nim říct.. Teda napsat.. Jeden z nejpovedenějších českých snímků, který jsem měl možnost zhlédnout díky televizi Markíza. Bolek Polívka a M. Donutil jsou myslím bezpochybně na celém díle nejlepší, společně s tou tunou výborných vtipů, které se mi vryly do paměti po prvním zhlédnutí. Teda asi nejvíce tenhle: "Víte že každá průměrná ženská myslí na sex co pět minut ? A průměrný chlap každých sedm ? " "A co z toho vyplývá? " "Že jsem průměrná ženská" :-D No co říct.. Určitě dám šanci i dalším Hřebejkovým dílům, které jsou alespoň tady na CSFD vychvalovaný do nebes. 95% ()

TheKiw

Vezměte Pelíškům komedii a východní polokouli nahraďte tou západní a až děsivě trefně dostanete Revolutionary Road. Mendes z děsivé noty plete masakrující bič, Hřebejk si ji nechává jenom jako tenkou řezající nitku. Jinak ale špička české filmové tvorby, která obstojí i ve srovnání s imperalistickými hity. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků