Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (176)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

V době vzniku filmu jsem se stejně jako Ferris potácel střední školou, taky jsem se občas zatoulal mimo učebnu a tehdy by pro mne asi byl vzorem. Nicméně jsem se s ním potkal až v dnešní době, kdy mne všechna ulejvácká nefachčenka neskutečně štvou. Důvodem, proč Ferrise nehodím do odpadu a nespláchnu, je patrně to, že kdybych se musel pohybovat mezi všemi těmi dospělými snoby a dementním ředitelem školy, tak bych se i dnes choval podobně jako on. S přibývajícími minutami jsem mu prostě začal přicházet na chuť, ale za nejlepší scénu stejně považuji tu se slušňáckou Baby a sjetým Toperem na policejní stanici. Tu si budu dlouho pamatovat. ()

Šimpy 

všechny recenze uživatele

Film to nebyl špatnej, i když ze stejného údobí mám radši Ridgemontstkou střední...ale je fakt, že tu jsem viděl už jako středoškolák ;-). Ze začátku pomylý a nudný rozjezd a je fakt, že Broderick mi lezl strašně na nervy...takovej blbeček se štěstím...spravil si to až zpívaným čísle na té Pride parádě, či co to bylo ;-). Tahounem celého filmu byl spíš Alan Ruck, kterého jsem si oblíbil ve Spin city. Film byl spíš o něm. A Jeffrey Jones tu podává snad svůj nejlepší výkon (a to včetně Kačera Howarda), protože takhle psychopatické výrazy by nikdo jinej neuhrál. :-) ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Skvělé nápady jsou podivně posunuté do něčeho, co zřejmě tvůrci považovali za crazy komedii. 1) Sledoval jsem film, protože 24letý Matthew Broderick (Ferris). Ještě přihoďte 30letého Alana Rucka (vzorný student a Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) a věc je jasná._____ A vskutku. Ti dva kluci jsou jediný důvod, proč se na film podívat, ačkoli středoškoláky svým dospělým vzhledem nepřipomínají ani náhodou._____Jo a ještě se tam na chviličku objeví 21letý Charlie Sheen (mladík na policejní stanici zatčený kvůli drogám)._____ 2) Něco je špatně. Je tu spousta dobrých nápadů, sympatičtí typově dobře vybraní herci, půvabné Chicago devadesátých let...a přesto z celého filmu mám pocit jako z české Fanty plné umělých sladidel._____ 3) I když pomineme praštěnou výchozí situaci, pak je ještě větším nesmyslem, aby šikovný kluk Ferrisova typu vynakládal tolik energie na občasné záškoláctví. Psychologicky to nesedí._____ 4) Zajímalo by mě, co se vyučuje v předmětu Výchova spotřebitele._____ 5) Při závěrečné emancipaci teenagerů jsem si s překvapením uvědomil, že se mi snímek nakonec i docela líbí, přestože jsem se za celou dobu ani jednou neusmál. Inu, life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it._____ 6) Ale abych zachoval objektivitu, občas se humor (v jakési britské mutaci) přece jen objevil. Mladík na policejní stanici: Drugs? Jeannie (Láníkova sestra): Thank you, no. I'm straight. Mladík: I meant, are you in here for drugs? Jeannie: Why are you here? Mladík: Drugs. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak nasimulovat nemoc a ulejt se ze školy. Příběh je poměrně jednoduchý. Ferris (Matthew Broderick), jeho šukna a jeho kamarád se ulejou ze školy a poflakujou se jen tak po městě. Během toho se je snaží někde načapat ředitel školy (Jeffrey Jones). Je to celkem zábava, ale neni to zase až taková prdel, aby se z toho člověk válel smíchy. Kdybych to viděl v době, kdy jsem ještě chodil do školy, tak bych minimálně 1 hvězdičku přidal. Jinak mě na filmu zaujal Ben Stein v roli profesora, kterej přednášel látku tak nudně, že jsem z toho skoro usnul, pak taky Charlie Sheen v jedný z jeho prvních rolí a jedna legendární písnička od Yello... Jinak je zajímavý, jak má ten film tady málo hodnocení. V USA je to údajně téměř kultovní záležitost. ()

Defaultovna 

všechny recenze uživatele

Zábavný a naivnučký film, ktorý som zjavne mala vidieť tak pred pätnástimi rokmi, aby som si ho vedela vychutnať v jeho plnej kráse. Treba uznať, že film má slušné tempo a o humorné scénky tu núdza naozaj nie je. Najviac ma však dostala scéna s vystúpením na alegorickom voze a najmä absolútne trefný dialóg Sloane a Camerona: C: I don't know what I'm going to do. S: College. C: Yeah, but to do what? S: What are you interested in? C: Nothing. S: Me neither! ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Ve scéně, kdy Ferrari proletí sklem a zřítí se do strže pod domem, se sklolaminátová karoserie roztrhla. Nakonec si ale divák nevšimne, že automobil byl jen atrapou, trhlina byla zakryta větvemi. (darek kartac)
  • Jednou ze skladeb, která ve filmu zazní, je „Oh Yeah“ od švýcarského electro dua Yello. (Frontie)
  • Obraz, který Cameron (Alan Ruck) obdivuje v muzeu, je "Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte" (Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte") od Georgese Seurata. (darek kartac)

Reklama

Reklama