Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (177)

Radek99 

všechny recenze uživatele

To, co takový Bart Simpson téměř denně činní s grácií a s obrovskou mírou vtipu a nadsázky, dělá Ferris Bueller tak upoceně a nudně, že je na pováženou, zda raději neměl jít ten den normálně do školy. Kdybychom totiž sledovali jeho běžný školní den a třeba i nezkrácený záznam celého jeho školního rozvrhu a výuky ve třídě, bylo by to celé mnohem zábavnější a komediálnější, jak jen může takový statický osmihodinový snímek být. Takhle je to jen zpackaný filmový pokus mající oslavovat americký způsob života. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Film, který mě baví už jen způsobem, jakým k zábavě a vyprávění přistupuje. Výstižné zobrazení únavné školní rutiny, záměrně nafouknuté vyhrocení nevinné studentské rebelie ze strany smolařského ředitele, Broderickův satirický komentář do kamery, jednoduchá a současně uvěřitelná psychologie mladistvých a konečně nevídaně vybroušený scénář, kde hraje každý záběr, motiv i dialog důležitou roli pro budoucí zvrat či vtip - to vše dává dohromady společně se skvělými herci (vedle sympatické hlavní trojice především Jeffrey Jones, známý to císař z Formanova Amadea) jednu z nejkultovnějších a nejkreativnějších komedií v historii amerického filmu. S ohledem na parodovaný sociální podtón chápu některé výtky, že se jedná o čistě zámořskou záležitost, ale přesto si nedokáži (nebo spíše nechci) představit takového morouse, který dokáže zkritizovat tolik čiré zábavy a opojných audiovizuálních substancí - vraždit si zaslouží úplně jiné filmy, tenhle klenot nechte být.... 90% ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Skvělé nápady jsou podivně posunuté do něčeho, co zřejmě tvůrci považovali za crazy komedii. 1) Sledoval jsem film, protože 24letý Matthew Broderick (Ferris). Ještě přihoďte 30letého Alana Rucka (vzorný student a Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) a věc je jasná._____ A vskutku. Ti dva kluci jsou jediný důvod, proč se na film podívat, ačkoli středoškoláky svým dospělým vzhledem nepřipomínají ani náhodou._____Jo a ještě se tam na chviličku objeví 21letý Charlie Sheen (mladík na policejní stanici zatčený kvůli drogám)._____ 2) Něco je špatně. Je tu spousta dobrých nápadů, sympatičtí typově dobře vybraní herci, půvabné Chicago devadesátých let...a přesto z celého filmu mám pocit jako z české Fanty plné umělých sladidel._____ 3) I když pomineme praštěnou výchozí situaci, pak je ještě větším nesmyslem, aby šikovný kluk Ferrisova typu vynakládal tolik energie na občasné záškoláctví. Psychologicky to nesedí._____ 4) Zajímalo by mě, co se vyučuje v předmětu Výchova spotřebitele._____ 5) Při závěrečné emancipaci teenagerů jsem si s překvapením uvědomil, že se mi snímek nakonec i docela líbí, přestože jsem se za celou dobu ani jednou neusmál. Inu, life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it._____ 6) Ale abych zachoval objektivitu, občas se humor (v jakési britské mutaci) přece jen objevil. Mladík na policejní stanici: Drugs? Jeannie (Láníkova sestra): Thank you, no. I'm straight. Mladík: I meant, are you in here for drugs? Jeannie: Why are you here? Mladík: Drugs. ()

Ant 

všechny recenze uživatele

Asi nejméně odvázaný Hughesův kousek z jeho série filmů o mladých. Člověk by čekal, že trio záškoláků bude podnikat zajímavější věci než je loudání se po galerii nebo vtírání se do nóbl restaurace. Jenže, kdo by odolal šílené Jennifer Grey, sjetému Sheenovi a hlavně tomu celému konci. "Oh yeah"... 3,5* ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Třetí hvězdu za psychoanalýzu Charlie Sheenem, což byla jedna z mála opravdu vtipných scén filmu. Jinak je to dost průměrná záležitost, kde humoru je jako šafránu a film umí spíše zapůsobit svou uvolněnou dobovou atmosférou. Na komedii je to ale málo vtipné a v dramatičtějších momentech tomu zase chybí větší hloubka (jako např. v případě Snídaňového klubu). ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

Reklama

Reklama