Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

John Huston byl muž mnoha žánrů a do filmové kinematografie se zapsal několika nezapomenutelnými filmy. Vysloužil si několik Oscarových nominací (proměnil však jen jednu) a to dokazuje jeho režijní kvalitu. Ze svých herců dokázal dostat maximum a ti za oplátku dostávali Oscary za herecký výkon. Příkladem může být Bogart, který získal ocenění za herecké ztvárnění inženýra Charlieho v Africké královně. Tahle Two men show on the boat je romantická komedie jak vyšitá. Mezi dvěma lidmi, kteří si z počátku nesednou, se začne něco dít... ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Nádherná, romantická plavba po africkej rieke s dvojicou samotárov, ktorí k sebe postupne hľadajú cestu. Pri splavovaní divokých úsekov rieky K. Hepburnovej odvaha rozhodne nechýba. Po otázke na Bogarta či dokáže vyrobiť torpédo, mi nachvíľu prebehlo hlavou, že tá ženská vidí snáď do všetkého. Dnešným babám treba hodinu vysvetľovať čo to torpédo vôbec je...Film je farebný, zväčša konverzačný a takmer celý sa odohráva na lodi, ktorá nesie názov "African Queen".Hlavne romantická linka a dialógy sú dôvody prečo tento film nikdy nezostárne. Príjemne pozerateľné a nadčasové. 80%. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Můj soukromý problém s dobdružnými snínmky je v tom, že se chci okamžitě ocitnout stůj co stůj na místě hlavního mužského hrdiny a poznávat, bojovat, bát se, rvát se, radovat se, objevovat, zachraňovat, ale především prožívat na vlastní kůži, nejkrásnější, nejromantičtější a nejintenzivnější chvíle života, které jsou skryté ve slově DOBRODRUŽSTVÍ . ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"A nyní z moci svěřené mi císařem Vilémem II. vás prohlašuji za manžele. Pokračujte s popravou!" Pro dobrodružné pohádky mám slabost a tahle se povedla. Dva protiklady se zde přitáhly lépe než to buranský chlast se vznešenou čistotou obvykle dělají a já jsem se přitom bavil. A taky jsem byl ve střehu, protože nedostatkem přítomnosti kousavých potvor tato výprava rozhodně netrpěla. Po skončení filmu jsem musel z obýváku vyhnat hejno komárů, tři moskyty a jednoho hrocha. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

„Tak trochu“ jiné (dobrodružné) líbánky. Ti dva už snad nemohli být více rozdílní. On, bezstarostný (věčně s lahví po ruce) dobrodruh Charlie Allnutt. ONA, upjatá, ovšem dobrosrdečná stará panna, misionářka lpící na svých zásadách, s odporem k jakémukoliv alkoholu, Rosie. Příklad za vše SPOILER „myslívám na Ne odpoledne. To ticho, ten klid....To já v Ne odpoledne obyčejně vyspával opici“. Přesto je souhra okolností svedla dohromady (k plavbě na „Africké královně“), postupně se sbližují až......neřeknu, ostatně podívejte se sami. Upřímně řečeno, nebýt dua Bogart – Hepburn, jednalo by se zřejmě o další z mnoha veskrze průměrných (lehce pozapomenutelných) adaptací. Nebýt ovšem takové jedné „maličkosti“. ONI zde hrají! Přesto si neodpustím malinkaté rýpnutí (páni akademici). H. Bogart (za roli Charlieho Allnutta) dostal svého jediného oscara. Aniž bych chtěl jakkkoliv snižovat jeho výkon, vím min o dvou jiných případech, kdy by si ho zasloužil mnohem více (zlatá horečka, Dixon Steel, P. Marlowe). To K. Hepburn (coby „permanentně pro dobrodružství nadšené a roztomile pronášející „ není přivařit to správné slovo?“) Rosie, je naprosto odzbrojující. Nikdy bych nevěřil, že zrovna JÁ kdy vyřknu tato slova, ale: K. Hepburn v mých očích má nad H. Bogartem jasně navrch. Byť přiznávám, hlavní úskalí bude ve faktu, že Humphreyho mám přeci jenom raději v odlišnější poloze. Co se týče snímku samotného, tak The African Queen je pro mě osobně naplněním tužeb a představ (žánru romanticko-dobrodružný snímek) a byť Hustonova režie mohla být určitě místy nápaditější, alespoň ponechala duu H.B.-K.H. více prostoru k vyniknutí. Jestli se jim to podařilo a bylo to nakonec ku prospěchu věci, je myslím více než jasné. S dovětkem , že to jejich Mr. Allnutt?..Yes, Miss si nelze nezamilovat. Nestárnoucí klasika! 88,8% ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Scény v řečišti s rákosím se natáčely v Dalyanu v Turecku. (HellFire)
  • Film byl inspirací pro atrakci v Disneylandu s názvem "Jungle Cruise", podle které později vznikl celovečerní film Expedice: Džungle (2021). (HellFire)

Reklama

Reklama