Reklama

Reklama

Tato mrazivá adaptace děsivého románu H. G. Wellse o invazi Marťanů, naplněná oscarovými speciálními efekty, přináší divoké vzrušení, žhavou akci a nepolevující napětí, které vám nedovolí vydechnout. Gene Barry (televizní Bat Masterson) a Ann Robinson (televizní seriál Fury) jsou jedni z lidí, které zaujala havárie objektu, připomínajícího meteor... až na to, že jeho posádka rozhodně nebyla přátelská. Útok na Zemi je v plném proudu a marťanské stroje – vznášející se nástroje destrukce ve tvaru "labutí” –, stejně krásné jako děsivé, si neúprosně klestí svou cestu zkázy. Válka světů, natočená v produkci George Pala (Když se světy srazí) a v režii Byrona Haskina (Ostrov pokladů), je obecně považována za jedno z nejlepších sci-fi všech dob a získala tři nominace na Oscara. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Překvapení. o Válce světů od Wellse vím, ale asi jsem ji nečetl, minimálně si ji nepamatuji. Poprvé jsem se s ní setkal asi díky zkazce o sebevraždách při nepromyšleném vysílání rozhlasové hry v tehdejší Émerice. Filmově mě poprve zasáhla ale až Spielbergova verze a při zásahu umřelo mnoho mozkových buněk. Jeden z nejhorších Spielbergových filmů ever, přičemž jsem myslel, že Spielbergovi muselo hrábnout (a taky hráblo, viz jeho další filmy), ale oním překvapením je skutečnost, že kupodivu šlo o celkem věrný remake právě téhle verze z 1953 - je to stejná srágora, která má jen na svoji dobu skutečně zajímavé efekty a loutky, ale všechno ostatní zůstává stejně brakové. Takže sorry, Stevene, tys to neposral. Jen si nebyl schopný z té srágory udělat lepší film, jen modernější recyklát. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Na Válku Světů jsem se těšil jako malý kluk, a moje očekávání byla naplněna... Vizuální efekty jsou na svoji dobu úžasné, a i dnes poměrně dobře koukatelné. Herecké výkony - no dobrá, není to právě Shakespeare, ale na dobrý film to stačí. Co ale jednoznačně stojí za zvěčnění, je výborná hudba Leitha Stevense, která vám v jistých velice působivých scénách navodí pocit, že ti lidé mají proč být vyděšení... I když jsem si už kousíček literárního vzdělání doplnil, a mohl se nechat unášet strhujícím vylíčením paniky davů prchajících civilistů (kterou tak parádně vystihl Spielberg ve své filmové verzi), pořád nemám důvod snižovat hodnocení tohoto svého druhu legendárního kousku pod čtyři hvězdy - teď už jsou ale ovšem jenom za 70%. ()

Reklama

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Válka světů z roku 1953 se narozdíl od té Spielbergovy zaměřuje spíš na to jak to vidí celý národ a svět s tou invazí ufonů než na příběh jednotlivce. Invaze je tu taková docela pomalá a hodně se mluví o tom co se děje ve světě a zkoumají se ufoní udělátka a tak a to se děje dvě třetiny filmu. Dokonce se objeví i jedna odlehčená chvilka při záběru na trafikantku jak si háčkuje a vyvolává co zrovna má v dnešních novinách, které jsou plné toho jak ufoni ničí svět :). Poslední třetina je ale docela vypjatá a ukazuje ufonské ničení ve velkém a je znát za co film dostal oskara. Efekty při scénách ve zničeném městě a s ufonskými lítátky co město ničí jsou velmi pěkné a téměř ani nevyčnívají jako nějaké okaté miniatury nebo animovaná pozadí a to silně vylepšuje dojem, jinak by to bylo na *** a to jen kvůli námětu :). ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že remake s Cruisem patří mezi moje nejoblíbenější scífka vůbec, tak jsem si zaplnil celkem vážnou mezeru, když jsem konečně zkouknul tenhle více než 60 let starý originál a jsem velmi spokojen. Se Spielbergovou verzí bych to moc nesrovnával i když je sranda opět vidět jak byli některé scény přesně překopírovány, ale jinak pravda tohle není moc komorní spíš takový dobový blockbuster a i když možná už dneska ty triky zestárli, tak ve své době to byla absolutní špička a ten Oscar za efekty rozhodně není náhoda. Myslím si, že jako tehdejší divák bych na to čuměl z otevřenou hubou, ale obstojí to i dneska. Pochopitelně, že po dějové stránce to je silně naivní a i mě byli ty hlavní postavy vesměs ukradené, ale zase je to třeba brát v kontextu své doby a ta Americká hysterie a paranoia z útoku všeho možného je tu dokonale vykreslena. Jenom si sem třeba místo marťanů dosaďte komunisty. No a scéna kdy emzáci nekompromisně vymažou fláterníka co se modlí k bohu mi vykouzlila úsměv na tváři. Jsem rád, že jsem se k tomu konečně dostal.80% ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Z pohledu dnešního diváka neuvěřitelně naivní a směšný příběh. Ovšem v době svého vzniku, kdy zuřila studená válka a Amerika byla nasáklá paranoidní atmosférou mccarthismu, měla Válka světů své místo. Mnozí, ovlivněni tehdejší náladou, si dosadili na místo marťanů komunisty a dívali se na to jinak, než my dnes. Z historického hlediska dávám za tři, z toho filmového bych tak štědrý nebyl....Ale protože filmy té doby miluju a v poslední době jsem jim naprosto propadl, své původní tříhvězdičkové hodnocení mírně vylepším :o) ()

Galerie (96)

Zajímavosti (24)

  • Létající křídlo zobrazené ve filmu je Northrop YB-49. (Marek06)
  • Vzhľadom k faktu, že v roku 1953, keď film vznikol, sme ešte nevyslali žiadny satelit do vesmíru a naše znalosti slnečnej sústavy boli značne obmedzené, obsahuje film niektoré tvrdenia, ktoré veda vyvrátila. Tým najväčším je samozrejme fakt, že vyspelá mimozemská civilizácia na Zem prišla z Marsu, keďže dnes vieme, že žiadna takáto civilizácia neexistuje. V úvodnom monológu sa tiež hovorí, že Marťania zvažovali život na Jupiteri, Saturne, Uráne a Neptúne. Jupiter je dokonca zobrazený ako lávový svet a o Saturne je povedané, že jeho povrch je pokrytý hrubou vrstvou ľadu. Avšak tieto štyri planéty patria medzi plynné obry, ktoré nemajú kôru, hustá atmosféra prechádza rovno do plášťa. Vo výpočte planét navyše nie je uvedená Venuša, možno preto, že v tej dobe sme o nej ešte veľa nevedeli. (ČSFD)
  • Marťanské válečné stroje měly každý asi dvacet drátů. Některé byly pro zavěšení a manévrování, zatímco jiné přenášely energii do různých světel a mechanismů. (Marek06)

Související novinky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (více)

Reklama

Reklama