Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Džany

Vrcholné zakončení této geniální trilogie. Návrat krále je sice úžasná podívaná, kde vám ty tři hodiny uběhnou jako voda a ani si toho nevšimnete, kde se na konci přistihnete, že vám tečou slzy (na všech koncích :-)), kde fandíte "lidem" do posledního dechu, ale.... u mě pořád vede jednička. Společenstvo nebylo akčnější ani emociálně silnější, ale je mi milejší tím, že nám dává náhled založení party, která nás celou touhle fantastickou poutí plnou skřetů, elfů a trpaslíků provází. Dává nám náhled na každou postavu zvlášť (přiznávám, že Smíšek a Pipin až v Návratu konečně začali něco dělat) a to se mi líbí. Nicméně další velmi, velmi silné 4*. ()

vurhor

Dlouho jsem se tomuto komentáři vyhýbal, i když jsem věděl, že k němu jednoho dne dojde. Vyhýbal jsem se mu zejména protože jsem se bál, že oněmi řádky nedokážu pořádně vystihnout, jak strašně moc z celého svého srdce a nejhlubšího nitra své duše ty filmy miluju. Co miluju, adoruju. Velebím. Uctívám. Pán prstenů pro mě není jen trilogie naprosto výborných filmů. Je i jakousi součástí mě samotného. Něco, co mě formovalo, co mi utvářelo osobnost, záliby, charakter. Co mě duševně rozvíjelo. Pán prstenů má totiž absolutně všechno, co vyžaduji od velkolepých hrdinských příběhů, které dodnes naprosto zbožňuji – Podmanivý příběh, zajímavé a rozmanité hrdiny, se kterými se člověk může ztotožnit, velkolepé bitvy, epickou podívanou a fantastickou hudbu. A když říkám fantastickou, tak tím opravdu myslím naprosto nejlepší nejlepší filmový soundtrack, jaký jsem kdy slyšel. Howard Shore je génius. Takovou skvostnou symfonii pro mě osobně ještě nikdo netrumfnul. Ani John Williams, Zimmer, atd. Je prostě nejlepší. Což mi připomíná, že zde budu házet jen samé superlativy, to jen pro upozornění. Pán prstenů má nejlepší hudbu, nejlepší proslovy (Aragornovu řeč u Černé brány znám dodnes komplet nazpaměť), nejlépe odvyprávěný příběh, plus samozřejmě je to dodnes moje nejoblíbenější a dovolil bych si říct, že i nejlepší filmová série. Žádný jiný film mi tak často nenaháněl husinu, žádný mě natolik neoslovil, plus u žádného jsem pořádně nebyl dojatý k slzám. Během konce trojky jsem bulil jak malej. Každý, kdo ty filmy viděl, musí uznat, že to není jen nějaká laciná nerdovská fantasmagorie, ale naprosto okouzlující a poetický příběh o hrdinství, lidství, přátelství, lásce a statečnosti. Stíhá být zároveň vtipný a vážný. Napínavý a odlehčený. Romantický a děsivý. Je to mistrovské dílo, které se mi natolik dostalo pod kůži, že už ho pro mě asi nadosmrti nikdy nic nepřekoná. Nu což, nestěžuji si. A kdykoliv mi nějaká žena řekne, že ho také zbožňuje, hned mi bude tak o 45% sympatičtější a atraktivnější, ať už bude vypadat jakkoliv. (A když mi ještě k tomu třeba řekne, že četla Silmarillion, je zde riziko, že se do ní seriózně zamiluju.) Musím Pánovi prstenů poděkovat (v podstatě tím děkuju Sauronovi O__O). Za to jaký jsem. Jak přemýšlím. Co mám rád. Jak jsem již psal, je svým způsobem mou součástí. A já mu za to budu nadosmrti vděčný. Psal bych asi ještě dlouho, ale to bych byl už asi opravdu přespříliš patetický. Takže... Děkuju. A miluju tě. (Film, ne Saurona.) Dokonalých láskyplných nejúžasnějších a věčných 5* ()

DDT

Bombastisch !!! Rozhodně je to (celá trilogie) jedna z nejlepších dobrodružných pohádek, co se kdy "proháněly" po plátně. Dobrovolně jsem si vypnul mozek a zakázal si během filmu všechny proč a ale, ale... Ale nezvládnul jsem to. Při závěrečném půlhodinovém líbání a objímání, podmalovaném slzopudnou hudbou, jsem to nevydržel. Už během filmu jsem měl cukání, protože množství "hrdinských ksichtů" mě téměř udolalo, ale na konci jsem se místo smrkání do kapesníku prostě rozesmál. A nebyl jsem sám, smích se ozýval po celém kině, což pro mne bylo úlevou, už jsem si chtěl nadávat do cyniků a ignorantů. ()

sidzej

Aby som bol úprimný **** a ½ . Začiatok filmu je zo všetkých dielov najslabší, miestami nechutný (glumova premena). Postupom času film naberá tempo a záverečná 30 minútovka je zmes toho najlepšieho, čo nám táto trilógia ponúka. Aj tak si však myslím, že niektoré scény mohol Jackson vynechať a nahradiť ich inými, oveľa dôležitejšími (napr. boj Sarumana s Gandalfom a následná Sarumanova smrť). Taktiež záverečná bitka o Stredozem bola na môj vkus až príliš predigitalizovaná (slony, obrie lietajúce jaštery,...)a efekty miestami zatienili príbeh. Film však zožal zaslúžený úspech. Stal sa historicky druhým komerčne najúspešnejším filmom všetkých čias(lepšie tržby dosiahol už len Titanic) a akadémia mu udelila dosiaľ neprekonaných 11 oscarov, čím sa dostal na úroveň Titanicu a Bena Hurra. Filmový klenot, ktorý sa zapísal do dejín. 85% ()

curunir

O niečo lepšie ako dvojka, ale nie až tak veľmi. Už dopredu bolo jasné, že film sa stane kasovým trhákom a monumentálnym vyvrcholením celej trilógie. Taký bol aj prístup tvorcov a ako celok mi celá tá účelovosť prišla (miestami) až prehnaná (napr. palcát nazgulskeho černokňažníka je v knihe opísaný pomerne vlažne, vo filme zaberá polovicu plátna). Samozrejme vizuálna stránka nemôže byť popretá, je úžasne si predstaviť koľko scén Jackson nakrútil pred modrým plátnom a následne sa im dala konečná podoba. Dobre je to vidieť v rozsiahlych bonusoch, ktoré vyšli so špeciálnym rozšíreným vydaním. Pri ich sledovaní snáď každý uzná, že Oscary za výpravu a vizuálne efekty boli podľa všetkého najzaslúženejšie v celej histórii, na druhej strane cena za scenár sa mi zdá byť tak akosi do počtu. Jacksonovi jeho režisérskeho Oscara (viac by si ho zaslúžil za prvý diel) museli dať, pretože niečo tak prelomové ako je Pán prsteňov už pravdepodobne nevznikne. Práve niekde tu sa dá pochopiť to známe klišé, že svet sa rozdeľuje na tých, čo ten film videli a nevideli, resp. čo knihu čítali, a tých čo knihu nečítali. Pána prsteňov mám rád, ale tu sa neubránim a plné hodnotenie dávam hlavne kvôli tým 11 zlatým pajácom. A ešte pre niečo bližšie nešpecifikované. ()

F.man

Masivní veledílo, které uzavírá mou srdcovou trilogii, s glancem zářícího mithrilu. Jackson do toho od začátku pořádně buší, každým záběrem nás zařezává níž a níž do sedaček (se slovy úžasu co všechno se dá natočit) a na závěr taky rozsekává citově. V Návratu Krále bych já osobně našel několik chyb, které mě docela otravovali - no přesto ho řadím výše než poměrné bezchybné Dvě věže (v director's cutu), zejména díky neuvěřitelně našlapané pasáži v Minas Tirith. Každopádně se ale nedá vystihovat nějaký fragment, Návrat krále je prostě orpavdu něco neuvěřitelného od začátku do (skoro) konce. Přesto mám radši Společenstvou, pro svou osobitost, ale Návrat krále je hned ve velice těsném závěsu. P.S. všimli jste si, že Frodo byl ve všech třech dílech vykreslen jako největší troska do které pořád někdo bodá, na každém kroku omdlévá a bez Sama by nedošel ani za kranice Kraje? No a na konci ten prsten stejně ... A přitom ho všichni tak oslavujou :) :) :) :) :) Well, this is a thing unheard of. An Elf would go underground, where a Dwarf dare not. Oh, I'd never hear the end of it. ()

PauloZ

Epičtější a po všech stránkách jakkoliv kvalitněší závěr trilogie s ukrutnou stopáží okolo 4 hodin už nikdo nikdy snad nedokáže natočit! Jackson forever! ()

DEXTER099

Krásné ukončení epochální trilogie,kde se celý příběh uzavře.Neskutečně monstrózní bitva u Minas Tirith vévodí celému filmu plus bych vyzdvihl armádu duchu a děj v hoře osudu je dobré vyústění celé cesty Froda ,Sama a prstenu.Ke konci filmů je až škoda že víte,že to celé skončí a tyhle krásně strávené hodiny u Pána prstenů budou u konce (alespoň pro tentokrát)Ale opravdu si lepší zakončení neumím snad ani představit a pokud jste byli spokojeni u předchozích dílu tak zde budete chrochtat blahem úplně stejně :-).Opět dávám 100 % a celkově bych za trilogii dal i hvězd šest. ()

berny2468

Zakončení trilogie nemohlo dopadnout lepe. Nejlepší byla samozřejmě bitva na Pelennorských plání, která byla naprosto skvělá. Jediné co mi trochu vadilo byla absence bitvy u povodí. Jinak filmu nemám co vytknout. Pro mě je strašně těžké říci, který díl je nejlepší, neboť jsou všechny skvělý. Nechápu jak tomu někdo nemůže dát pět hvězdiček. ...100% ()

Tryskomyš

Ani při třetím díle nenastala žádná velká změna. Na začátku prvního dílu mě uchvátila nádherná krajina Středozemě. To je opravdu velkolepé. Chvílemi je to ale trošku utrpením, sledovat tak dlouhý film. Sledovala jsem všechny díly společně se synem. ()

VojinRyan

Výborné zakončenie ešte lepšej trilógie Pán Prsteňov. Od prvého dielu sa tešíte až na koniec, pretože chcete vedieť ako to skončí. Ale keď prišiel koniec, chcete aby to pokračovalo. Peter Jackson dokázal natočiť neskutočne výborný film, ktorého dej, postavy sú tak epické a hudba keď sa k tomu pridá, je Vám až ľúto, že nesedíte na hradbách Minas Tirith a nepozeráte bitvu o Stredozem z prvej línie. Zatiaľ najlepšia trilógia vôbec, akú som videl. ()

Lokutus

Hodinové protahování konce a velmi vtipné tuli-tuli skutečně nejde brát vážně a tedy ani snadno překousnout... ()

fannah

Už jsem dost komentoval předchozí díly, takže jen krátce. Určitě se někdy stane, že jdu do kina a u některé scény sedím zařezaný v sedadle a jen s úžasem pozoruju.. Ale u tohohle filmu jsem seděl od znělky po konec naprosto ztuhlý a byl jsem ohromen. A když jsem po pár měsících sehnal Ext. Ed. a seděl 4 a půl hodiny, bylo to ještě lepší. Téhle sérii není co vytknout, a rozhodně je to nejlepší trilogie, jakou kdy kdo mohl natočit! ()

LINKIN

Tuhle trilogii nelze hodnotit díl od dílu. Samozřejmě by nám vyšlo, že druhý je slabší a třetí zřejmě nejlepší, ale tohle je prostě celek rozseknutý na tři části. Příběh se téměř věrně drží knižní předlohy, kterou Peter Jackson dokázal zpracovat excelentně, za necelých 100 milionů dollarů takové divadlo, to opravdu klobouk dolů. Viděl jsem spousty filmů, které měli rozpočet dvakrát větší, ale Pánovi prstenů nesahali ani po kotníky. Jinak k tomuto filmu bylo napsáno tolik řádků, že ty moje se stejnak ztratí, ale když už, tak musím potrvdit skvělou hudbu, herecké výkony, režii, kostýmy, výpravu a... vlastně všechno. ()

zdepapepa

Důstojné završení epické fantasy ságy. Sice většinu klasických fantasy "set pieces" už jsme měli tu čest vidět v předchozích dvou dílech, navštívili jsme většinu míst, viděli většinu soubojů. Proč ale měnit něco, co spolehlivě funguje? Stále jsem tak na vážkách, už od doby, co jsem poprvé viděl Clerks II, který Návrat je lepší - jestli ten Krále nebo ten Jediho/Jediů. ()

Květula

Říká se, že když potkáte opravdovou lásku, stačí vám jediný pohled, aby jste si uvědomili, že právě s tímhle člověkem chcete strávit zbytek života. Nepotřebujete znát jeho životopis, nepotřebujete to nijak zdůvodňovat, prostě to víte. Návrat krále je nejkrásnější film, jaký jsem kdy v životě viděla. Prostě proto. ()

Wysch

[SE] je téměř dokonalé dílo, audiovizuální orgie během bitev a neskutečná nálož krystalické filmařiny. Tak krystalické, že se bohužel nevyvarovala zaběhnutým klišé. Och, jaká škoda, že průlety kamery jsou zpomalené, aby divák jó viděl tu nádheru. Jaká škoda, že ten konec je tak uslzený, že veškerý vkus, který do posledních scén Jackson napasoval, je utlumen kýčem, byť napoprvé se možná jen těžko ubráníte slzám. Jaká škoda takovýchto chybek, které dělají z dokonalého díla jen téměř dokonalý. Přesto se neubráním výkřiku: TOHLE JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH FILMŮ, KTERÉ MŮŽETE VIDĚT! Nepropásněte ho. Návrat krále > Dvě věže > Společenstvo ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert