Reklama

Reklama

Případ Nile Hilton

(festivalový název)
  • Švédsko The Nile Hilton Incident (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Thriller odehrávající se na pozadí revoluce v Egyptě v roce 2011. V ulicích Káhiry to začíná vřít, křesla elit režimu budou brzy povážlivě vratká a detektiv Naredin je přivolán k vraždě krásné zpěvačky. V průběhu vyšetřování se stále těsněji zaplétá do nepřehledné hry nejvyšších pater egyptské politiky, starým ani novým spojenectvím nelze věřit a na své misi je čím dál osamělejší. Tarik Saleh ve svém filmu rekonstruuje revoluční Káhiru, živé a dusivé místo zároveň, je to chaos apokalypsy, ve kterém se hrdina snaží udělat správnou věc, získat spravedlnost pro oběť vraždy, i kdyby ho to mělo stát život. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (53)

Ouwen 

všechny recenze uživatele

Možná kdyby film nepůsobil tak chladně, nevýrazně a utahaně, nějak bych se do toho dostal. Je to audiovizuální odyssea a třetí hvězdici dávám za Faresa (i když je znát, že plnovous mu sekne víc), a za odvahu Tarika Saleha přijít s takovým "provokativním" tématem, které je stále aktuální a rozumim co se filmem snaží říct. Celé podání je však minimalistické a chybí určitý ikonický prvek, kterej by děj trošku nakopl. Akce je jen naznačená v podobě střelby a ani pocit survivalu se vůbec nedostavil. Každopádně pokud dojde na výstřel z bouchaček, ozvučení je fakt bestiální. Řemeslně je ten film opravdu špičkovej, fantastická technická práce, místy to působí celkem depresivně, zároveň mě však tahle minimalistická pouť nemohla strhnout, chybí tomu nekompromisní tah na branku a je to prostě roztahaný, čekal jsem něco trošku jiného. Je zde i plno exteriérů a interiérů a některé pěkné záběry na město. Kvůli tomu však na detektivní thrillery nekoukám. A Fares zde hulí jak fabrika. ()

Tosi 

všechny recenze uživatele

Tak špinavej krimi thriller, jak jen můžou bejt špinavý ulice Káhiry. Fares Fares, nám známej polda z dánskejch kriminálek oddělení Q , je trochu otřepaně ten dobrej polda mezi hromadou špatnejch, zabejčeně vyšetřujíc vraždu v prostředí, kde se dá každej koupit. Tempo není bůhvíjaké, ale případ se slušně komplikuje a dokáže si diváka lehce udržet. 75% ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Fares si od odložených případů odskočil do Egypta, aby tam s neúprosnou zarputilostí vyšetřil případ vraždy zpívající konkubíny. Samotná kriminální linie není příliš zásadní, film se mnohem více soustředí na temnou tvář egyptské policie. S naléhavostí větší, než se podařilo mnoha italským filmům, ukazuje dosah jednoho chapadla chobotnice po druhém. Nar není rytíř na bílém koni, sám bere úplatky, neštítí se okrást mrtvou, ale zatím má své hranice. Hranice, které již někteří jiní posunuli mnohem dále. Naredin se musí rozhodnout, jak daleko chce ve své prohnilosti zajít a zda rozpoutá egyptskou válku prohnilých proti prohnilým. ()

campix 

všechny recenze uživatele

Drsná a bezvýchodná krimi odehrávající se v Egyptě na pozadí Arabského jara, která si nebere servítky ohledně egyptské společnosti plné úplatků s jasným rozdělením jednotlivých vrstev založených na bázi ''něco za něco''. V hlavní roli s Faresem Faresem, kterého můžeme znát z kriminálek Oddělení Q. Zajímavé, špinavé, bezvýchodné. Zkrátka velmi výrazné a trošku i netradiční. Noir detektivka se tu potkává se souciálním dramatem/thrillerem na pozadí velkých společenských změn v roce 2011. ()

Brylin 

všechny recenze uživatele

Arabský noir? Už je to tak! A navíc vůbec ne špatný. Na pozadí vařícího se bahna egyptské společnosti roku 2011, ve kterém se bortí chatrné mosty přes prospast mezi 1% mocných a 99% naštvaných, sledujeme vyšetřování vraždy, jejíž okolnosti vedou mezi nedotknutelné. Kupodivu i ve zkorumpovaném detektivovi Noredinovi se snad pod tlakem kolektivního nevědomí cosi zlomí a slepě chce dotáhnout ožehavý případ bez ohledu na následky. Hlavní devízou filmu je skvělé vykreslení výbušné atmosféry doby, přímo cítíte, že frustrace bezmocných dosáhla vrcholu. Snímek vycházející ze skutečné události z roku 2008 (vražda Suzanne Tamim) působí velmi autenticky i přesto, že egyptská policie těsně před natáčením zrušila povolení a točilo se nakonec v Casablance. Vyzdvihl bych i velmi dobré herecké výkony, z nichž ční ještě o úroveň výš představitel hlavní role Fares Fares. Velmi silné čtyři hvězdičky. P.S. Snad nikdy jsem neviděl ve filmu tolik vykouřených cigaret, a to platí i pro hollywoodské filmy zlaté éry :-) ()

Galerie (33)

Zajímavosti (7)

  • Až po čase od úspěchu filmu jej reflektovala egyptská média. V hlavních státních novinách vyšel nacionalisticky laděný článek, oslavující mezinárodní úspěch egyptského režiséra s filmem odehrávajícím se v Egyptě. Přesto však film kvůli svému tématu nemůže být v Egyptě promítán. [Zdroj: Letní filmová škola] (plo koon)
  • Podrobnosti o egyptské policii získával režisér a scénárista Tarik Saleh na facebooku. Nechal se přidat do uzavřených skupin, kde spolu komunikovali egyptští policisté. Obraz nenáviděné zkorumpované instituce si doplnil o romantické příběhy jednotlivých policistů, kteří zde sdíleli tklivé písně nebo fotky z dovolených s partnerkami. [Zdroj: Letní filmová škola] (plo koon)
  • Režisér Tarik Saleh 4. srpna 2017 v Uherském Hradišti na LFŠ prohlásil, že poměry v egyptské policii jsou ve skutečnosti ještě „mnohem horší“, než jak je vylíčil ve filmu. (klukluka)

Reklama

Reklama