Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píší se třicátá léta minulého století. Johnny Kovak hledá práci, a tak se přihlásí jako řidič do přepravní společnosti. Jeho ambice jsou ale mnohem vyšší. Zatímco šplhá v hierarchickém žebříčku organizace, jeho metody jsou stále neúprosnější a bezohlednější. Nakonec senátor Madison odstartuje kampaň, v níž chce prokázat Kovakovo napojení na organizovaný zločin. Hlavní roli v politickém dramatu, inspirovaném neprůhlednými životními osudy známého odborového předáka Jima Hoffy, sehrála tehdy čerstvě objevená hvězda Sylvester Stallone. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (48)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Copak ty nikdy nepláčeš, Johnny ??" - "Ale jó, pláču, když krájím cibuli !! Ale ty vypadáš, že je to kvůli něčemu jinýmu.." Jewisonova v důsledku marná snaha o odborářského Kmotra působí nejinspirativněji paradoxně právě ve svých nejslabších pasážích.. Nicméně F.I.S.T. rozhodně platí za nesmírně zajímavý biják, jak v rámci Stallonovy filmografie, tak i v souvislosti s tématem, který Hollywood už dlouhá léta úspěšně a důsledně ignoruje.. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Stallonovy filmy jsem jako jeho fanda kdysi cíleně sháněl a cca mezi 1980-2000 jsem viděl všechny, některé klasiky mnohokrát. Jeho štěky, minirole i amatérské pokusy před Rockym už jsem viděl také. Ale dvojice dramat z roku 1978 P.Ě.S.T. a Cesta k ráji byly v éře videopůjčoven nesehnatelné, takže jsem se opravdu těšil. P.Ě.S.T. začíná výborně. 30. léta, chudinská čtvrť, rockyovsky omlácený loser co kouzelně balí svoji vysněnou dívku. A taky všudypřítomné vykořisťování dělníků, továrníci kteří nechápou proč by měli platit nemocenskou či přesčasy a místy aby ustoupili si najmou radši bandu mlátiček. Hrdina s kamarádem zakládá odbory doslova na koleně a vše vrcholí fantastickou řežbou v ulicích. Tady bych dal 4* ani bych nemrknul. Ale pak už to jde jen dolů. Nepochopitelný přesun o dekády dopředu, k tomu úplatky, zpronevěry, kšefty s mafií, zastrašování vlastních členů, senátní komise. Zkrátka typicky české odbory; sympatie k filmu i hrdinovi šly dolů. 3*, nicméně slušně natočené a Stallone dramatickou roli zvládl bez problémů. K tomu nepoznatelný Steiger, slizký Boyle a v menší roli Dennehy. PS SPOILER: A skončí to blbě, což je holt takový trademark filmů ze 70. let, ale tak nějak jsem to od filmu se Stallonem nečekal. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Film jen pro zanícené voliče levice a odboráře, čistě proti-kapitalistická propaganda. Ačkoliv bych se svým směšným příjmem měla inklinovat mezi utlačované masy, vůbec se mi nelíbí rudé dělení světa na ty zlé boháče a hodné chudáky. I pokud odhlédnu od ideologie, film nemá co nabídnou: dvě a půl hodiny hřímání hesel a mávání pěstmi, nuda, nuda, nuda. Naprosto nechápu veledlouhou stopáž při scénáři o ničem a věřím, že zdejší hodnocení by nebyla zdaleka tak shovívavá, kdyby v hlavní roli nebyl Stallone, ale někdo neznámý. Za slušné herecké obsazení, obstojnou výpravu (kulisy) a řekněme kostýmy - 35%. ()

Amroth666 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem si pustil jen kvůli Sylvesterovi. Film sám o sobě není zase tak úplně v háji co se týče příběhu. Film o cílech, prosazení, korupci, mafii a manipulaci lidí. Když si to ale tak v součtu celé podtrhnete, zjistíte najednou, že je daleko více lepších filmů s podobnými tématy. Tohle je prostě taková klasika z 80tých let. Znovu se na to asi nepodívám, ale třeba si najdu závěrečnou scénu u soudu někde na netu, tu počítám mezi dobré, kdy pěkně deptali Stalloneho, který nakonec stejně zemřel. ____ Zatím nejslabší film se Sylvesterem(viděno 21 filmů) ____ ()

Vojcl 

všechny recenze uživatele

Mladý Stallone v hodně netradiční roli, kdy se ještě pokoušel o charakterní herectví. A řekl bych, že mu to nešlo tak úplně špatně. Přeměna jeho postavy ze zapáleného odborového aktivisty na bezmocnou loutku v rukách mafie mi přišla uvěřitelná. Na druhou stranu, snímek jako celek je až příliš plochý. Kromě úvodní a závěrečné scény se nedočkáme jediné pasáže, která by dokázala výrazně pohnout divákovými emocemi. A při více než dvouhodinové stopáži jsem se místy neubránil nudě. Z daného námětu se dalo vytěžit daleko víc. 50%. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (4)

  • Zkratka "F.I.S.T." znaméná "Federation of Inter State Truckers". (JORDY)
  • Snímka má dve verzie. 145 minút dlhá je určená pre americký trh a verzia pre zvyšok sveta má dĺžku 125 minút. (Paldiny)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Reklama

Reklama