Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (244)

sud 

všechny recenze uživatele

No jo, to se to v těch 60. letech točilo, když bylo k mání tolika charismatických herců a tvůrčí invence se snažila vítězit nad komerčností. "V žáru noci" je antirasistické drama, ovšem v žádném případě se nesnaží být agitkou. Přílišnému moralizování brání silná detektivní linie, která na druhou stranu není fádní právě díky rasové otázce. Celý film se rovněž nechá vnímat jako sólo pro dvě postavy, ovšem nabízenému klišé (hodný černoch vs zlý běloch) se také vyhybá a nabízí nám dva silné tvrdohlavé muže, jejichž charaktery se vyvíjí. Sidney Poitier a Rod Steiger (ten si svého Oscara doslova vyřval) podali své životní výkony. "V žáru noci" ve své době šokoval fackou ve skleníku. Jeho nadčasová platnost je však spíše v nahlodání soudního systému prdelákova, kde vládnou dogmata a právo bohatšího. 100%. A ještě něco Virgile, dejte na sebe pozor! ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Obľúbená téma S. Poitier - rasizmus. No ale nečudo, tento herec sa pre podobné role priam narodil - vysoký černoch, prenikavý a múdry pohľad... V tomto prípade však toho rasizmu bolo asi až príliš. Nechcem sa hádať, pretože som v tých časoch a na tom mieste v USA nežil, no prišlo mi to mierne pritiahnuté za vlasy, aby ľudia v tom mestečku tak okato a bez zábran chceli zabiť jedného černocha. Možno keby bol obyčajný, tak nič nepoviem, ale policajta a ešte k tomu aj detektíva? To by im ten rasizmus musel asi vykúsať mozog z hlavy a nechať tam len nejakú mršinu, aby to nepobrali. Dejová linka sama o sebe však bola zaujímavá a pátranie po pravde dostatočne pútavé a napínavé, takže viac nešomrem. Páčilo sa mi aj finálne odhalenie páchateľa. Nadpriemer. 75/100 ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Welcome to Sparta, State Mississippi. Average IQ: 72.6… Projíždějící filadelfský inspektor Virgil Tibbs se v jižanském balíkově snaží co nejrychleji vyřešit vraždu a to nejen proto, že každý další kontakt s místními obyvateli znamená masivní odumírání jeho mozkových buněk.. Horké téma rasové segregace plní detektivní zápletce funkci jeviště, suverénní Poitier boří lůze domečky z karet předsudků, dokonale civilní Rod Steiger žvýká o sto šest a postupně poznává, že ani mezi lány s bavlnou se nemá knížka soudit podle obalu.. Ta klidná síla, to držení těla, ta obličejová mimika. Jestli on Sydney na jaře roku 1954 neprojížděl newyorkským Mount Vernonem a nenavštívil paní Washingtonovou zrovna když pan Denzel Washington Senior kázal v kostele.. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Dost zvláštní detektivka se Sidneym Poitierem. Ten se jako policejní inspektor náhodou nachomýtne k vraždě v malém jižanském městečku v Mississippi. Tam mu místní dávají silně najevo, že o jeho přítomnost nestojí, a to platí i o policejním sboru. Nakonec se ale ledy prolomí a on je přiván k vyšetřování. Protože je expert na vraždy, pustí se de vyšetřování na plno. Dostane se do pás slepých uliček, ale nakonec na to přijde. Místním to ale samozřejmě vadí, a tak mu usilují o život. Hezky to odráží tehdejší poměry. "Jak to, že máte bělošské oblečení?" ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Aj u tohto filmu idem o hviezdičku nižšie. Štyri hviezdičky v mojom ponímaní znamenajú vynikajúci film. A toto bol zručne nakrútený a Rodom Steigerom výborne zahraný film, ktorý mohol byť bez obáv premietaný aj v socialistickom Československu, pretože zrozumiteľným spôsobom ukazuje, aký rasizmus vládne v USA a ako múdry a dobrý černošský detektív pomáha neschopným a nevďačným buranom zo Sparty odhaliť zločinca. Samozrejme, že je to o niečo sofistikovanejšie, ale mierny nadpriemer film v mojich očiach neprekonal. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (29)

  • Postava Virgila Tibbsa (Sidney Poitier) figuruje v zozname Amerického filmového inštitútu "100 Heroes & Villains" na 19. mieste. Jej predstaviteľ na roli ale nijako nezbohatol, pretože pracoval za týždenný plat 162,39 dolárov týždenne. (classic)
  • Do zoznamu zmien môžeme zahrnúť i mimoriadny výdaj za vybudovanie skleníku pre orchidey pána Endicotta (Larry Gates). Stál 15 000 dolárov a bol svedkom ďalšej nečakanej zmeny - totiž keď Endicott udrie Tibbsa (Sidney Poitier) do tváre, ten mu políčok vráti, čo v knižnej predlohe nebolo. Poitier si ju presadil do prvého skriptu, trval na tom, že takto scéna prebehne, a dokonca požadoval záruky. (classic)
  • Snímok mal veľmi dramatické pozadie. Pôvodne sa mal nakrúcať v južných lokáciách, ale Sidney Poitier (Virgil Tibbs) a Harry Belafonte zažili pri pôsobení v Mississippi útok zo strany Ku-Klux-Klanu a takmer prišli o život. Preto Poitier trval na premiestnení na sever, takže bola vybratá Sparta v štáte Illinois. Mesto v príbehu bolo zmenené na Spartu, aby sa miestne nápisy nemuseli meniť. (classic)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (více)

Reklama

Reklama