Reklama

Reklama

Vynikající kriminální komedie rozehrává mistrovskou šachovou hru mezi šarmantním milionářem Thomasem Crownem (Steve McQueen) a mazanou vyšetřovatelkou pojišťovny Vicki Andersonovou (Faye Dunawayová). Znuděný Thomas se z životního rozmaru rozhodne, že uskuteční velkou bankovní loupež. Najme pět lupičů, kteří se vzájemně nikdy nepotkají, a zosnuje puntičkářský plán, jenž vyjde bez sebemenšího zádrhelu. Thomas zlodějíčky vyplatí, zbytek nehorázné sumy uloží na švýcarské konto, aby začal nový život, daleko od Bostonu a zdejší korporace. Zádrhel se však objeví v neméně půvabné a inteligentní Vicky, která je pojišťovnou vyloupené národní banky pověřena, aby celý případ prozkoumala. Teprve tím začne pro všechny zúčastněné to pravé dobrodružství, v němž nebude nouze o napětí, lásku …a falešnou hru. Kdo ale nakonec zakončí partii šach matem? Ačkoli slavná kriminální romance dosáhla na Cenu Akademie i Zlaté glóby za hudbu (Michel Legrand, Alan a Marilyn Bergmanovi), snímek proslul strhujícím způsobem vyprávění, na němž se výrazně podepsala jak rozvážná režie zkušeného Normana Jewisona (V žáru noci, Šumař na střeše, …a spravedlnost pro všechny, Jesus Christ Superstar), tak promyšlená prvotina právníka a scenáristy Alana Trustmana, jenž dále proslul scénářem k akčnímu thrilleru Bullittův případ (kde si taktéž zahrál Steve McQueen). Dynamiku příběhu posiluje na hollywoodský styl dobově netradiční práce se zmnoženým rozděleným obrazem, souběžně uvádějícím hned několik akcí současně (split screen). Tvůrci se inspirovali avantgardní montážní technikou Christophera Chapmana, která byla uvedena v Montrealu na mezinárodní výstavě Expo 67. A byl to právě Chapman, jenž ve spolupráci s pronikavou kamerou velikána Haskella Wexlera (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Rozhovor, Přelet nad kukaččím hnízdem) a hned trojicí pohotových střihačů (Hal Ashby, „Buzz“ Brandt a Ralph E. Winters) umocnil takřka jazzovou obrazovou jízdu, dodnes oslňující svou nápaditostí. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (135)

Radko 

všechny recenze uživatele

Záver excelentný, zvyšok prevažne vata, až na jednotlivosti spomínané betelgeusom. Pritom som bol zvedavý na originál, pretože prv videný remake pozostával z oprskov (odpadu). Ale: občas som si počas "iskrenia medzi Stevom a Faye" odbehol do kuchyne čosi zamaškrtiť - a nič. Jednoducho som nemal pocit, že by som o čosi prišiel. To nie je žiadne štigro pre film, sledovaný divákom, ktorý v 99% prípadoch kuká filmy neprerušovane od úvodných po záverečné titulky. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Táto romantická krimidráma nám stihla za štyridsať rokov dosť zostarnúť. Nezaujali ma delené obrázky, erotické šachy, bugina a dokonca ani vychvaľovaná hudba. Tá ma v niektorých momentoch vyložene rušila. Celkový dojem je napriek tomu nadpriemerný. Na oboch hlavných predstaviteľov sa dobre pozerá, zápletka je v rámci možností scenáristov v tých rokoch a výsledkom je pohodová "podívaná". Problémom je, že o nejaký mesiac už bez pomoci databázy ČSFD nebudem vedieť, či som ju videl. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Steva McQueena mám celkem rád a Faye Dunawayová v nejlepších letech by nedosáhla obdivu snad jen mezi slepými...a příběh je skvěle vymyšlený, na svoji dobu byla ta bankovní loupež opravdu geniální; románek hlavních hrdinů je psychologická hra jako víno (a já mám tyhle hry hodně rád:)), k tomu všemu hraje nádherná hudba...a ten konec je tak romanticky umělecký... ()

ZkuKol 

všechny recenze uživatele

Příjemně stylizované, skvěle zahrané (šachy a erotika? překvapivě účinný mix), jemně gradované, ale trochu předpočitatelné. Každopádně McQueen je bourák jako vždy a Fay, hmmm, Fay je prostě samice se vším všudy. Z tempa občas ucítíte, že se píše teprve rok 1968, ale věřte mi, je to jen detail. Škoda, že závěr není o trochu nápaditější a policejní kolegové míň hloupější. Elegantní zábava se skvělou hudbou, podmanivou atmosférou, kouzlem a leskem milionů... 75% Remake má o něco větší švih i odpich, žel Renné Russo není Fay a tak nějak tomu chybí šťáva, nebo vnitřní náboj, Pierce překvapil a Stevovi se vcelku vyrovnal... ()

Han22 

všechny recenze uživatele

První ze čtyř slavnějších kriminálek roku 1968 a jedna ze dvou, kde si zahrál Steve McQueen. Máme tu znuděného milionáře, který si pro zábavu naplánuje vyloupení banky a geniální vyšetřovatelku pojišťovny, která ho chce dostat... a zamilují se do sebe. Stejně jako remake je to bohužel docela nuda. Krimi ustupuje romantice a ani jedno nemá koule - samotný kriminální plán je průměrný, vyšetřování prakticky neexistuje a ta romantika je dost povrchní. McQueen a Dunawayová se snaží co můžou, Jewison přichází s originální hudbou a originálním dělením obrazu na okénka (subjektivně mě obojí štvalo), ale víc než průměrný film to není. A totéž platí pro Oskarovou písničku Windmills of Your Mind, žádný průšvih jako třeba rok stará Talk To Animals to není, ale také žádný hit či nezapomenutelný song. 3*. ()

Galerie (92)

Zajímavosti (15)

  • Původně měl hlavní postavu hrát Sean Connery, avšak odmítl. Později přiznal, že to byla chyba. (Caszidy)
  • Ve filmu je Ferrari, které řídí Faye Dunaway, označeno za "jednu z těch italských červených věcí". V reálu se jednalo o jedno z pouhých deseti Ferrari 275 GTS Spyder NART, sériové číslo 09437. Toto konkrétní auto skončilo druhé ve své třídě v 12 hodinovém závodě v Sebring, před tím, než bylo přemalováno a použito ve filmu. Stevu McQueenovi se tak zalíbilo, že si po natáčení jedno pořídil. Jeho sériové číslo bylo 10453. Tento exemplář se momentálně nachází u sběratele Anthony Wanga v New Yorku. (Caszidy)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

Reklama

Reklama